Mobilní generace

Nemluvím teď o generacích lidských, ale o generacích mobilních telefonních systémů. Například GSM je druhá generace, označovaná též jako 2G. UMTS je 3G, třetí generace. Občas na konferencích narážím na 4G a když se někdo hodně odváže, tak mluví o 5G, pak mu ale většinou seberou flašku, mikrofon a vyprovodí ho ze sálu.

19. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Dneska to bude slabší…

Včera jsem celý den psal nějaké články a texty, co jsem tak porůznu nasliboval. Robert Neměc měl pravdu, když zde v diskusi psal, že efektivitu práce zvýší vypnutí Outlooku a ICQ, bez toho bych nenapasal soustavný text a to mne včera čekalo zhruba dvacet tisíc znaků. Nejhorší na tom vždy je takový text napsat - celý článek jsem měl v hlavě a bylo potřeba ho přes interface (v tomto případě skrze prsty a klávesnici) digitalizovat. A mým oblíbeným problémem je úvod, nikdy se nemohu dobrat k tomu, jak text začít. Vyřešil jsem to kulantně, první větu jsem doslova opsal z nějakého textu na podobné téma, co jsem kde našel a pak už se mi psalo krásně. Vzpomínám si, že vždy, když jsem četl knihu J. Verna, tak jsem vždy napoprvé přeskočil prvních dvacet stránek, protože se mi zdálo, že úvod Verne nezvládá. Dneska se utěšuji tím, že když i takový mistr s tím má v mých očích problémy, tak se to mně dá odpustit.

18. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

D-Link k nám začíná dodávat „HotSpot to go“

Včera jsem od D-Linku dostal tiskovou zprávu oznamující, že jejich řešení nazvané HotSpot to go se začíná prodávat a dodávat i u nás. Toto řešení je vlastně takovým ideálním řešením pro menší firmy, které chtějí poskytovat připojení k internetu skrze WiFi a chtějí za něj účtovat (pokud by nepotřebovali účtovat, stačí jim normální přístupový bod za zlomek ceny).

18. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Obchodujeme s akciemi na americké burze 4 – grafy

Čtvrtý díl mého seriálu věnovaného obchodováním s akciemi je na serveru Peníze.cz. Tentokrát nejsem s textem moc spokojený, zejména proto, že teorii grafů a chartování, zkoumání grafů, nemám moc v oblibě a považuji to za směšné, jenže hodně lidí na charting přísahá a podle nejrůznějších obrazců v grafu věští na mnoho trendů do daleké budoucnosti. Podle mne (a hlavně podle mnoha průzkumů a názorů lidí, co se tím zabývají podstatně více) ale grafy zachycují jen okamžitý trend, není žádná metoda, jak z nich věštit dlouhodobý trend.

17. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: VoIP a WiFi, DVD přehrávač s DivX, etexty na mobilu

Na ISDN serveru dnes rozebírají zprávu Unstrung Insider věnovanou přenosu hlasu po bezdrátových sítích, zejména pak WiFi. V podstatě již dnes VoIP na WiFi sítích funguje, dokonce existují telefonky s podporou WiFi. Jenže dobré to je jen s málo uživateli ve WiFi síti, jakmile počet uživatelů vzroste, je problém. A tak se čeká na specifikaci 802.11e, která přinese QoS (řízení kvality služby) do WiFi. Pak už by ani přenos dat náročných na reálný čas neměl být problém. Z článku cituji zajímavou myšlenku: Využití VoWLAN k poskytování veřejných hlasových služeb prostřednictvím Wi-Fi hotspotů se asi příliš neprosadí, alespoň ne do té doby, než budou k dispozici zmíněné duální telefony s podporou GSM i 802.11 (plus VoIP). Souhlasím. Na druhou stranu spolu s rozvojem služeb nabízejících telefonování po internetu včetně příchozího telefonního čísla se i u nás nachází stále více lidí, kteří by byli schopni a ochotni WiFi sluchátko používat místo klasického domácího/firemního bezdrátového telefonu. Zdroj: ISDN server - Jakou šanci má Voice over Wi-Fi? Unstrung Insider report ku koupi.

17. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilní technologie, které námi otřesou v roce 2004

Když jsem tento týden psal o mobilních aplikacích, které podle Telephony Magazine budou otřásat USA, vyzýval jsem k zamýšlení, jaké technologie to budou u nás. Moc tipů jsem nedostal a tak seznam vychází z toho, jaké technologie a aplikace považuji za zajímavé já a nečiním si rozhodně nároky na to, že všechny z těchto technologií se prosadí, některé z nich k nám naopak už rychle přicházejí. Berte to spíš jako takové tipy, než jako dogma...

Pokračujte ve čtení článku...>>

</A>

16. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilní technologie, které námi otřesou v roce 2004

Jaké mobilní technologie a zázraky nás budou atakovat v roce 2004 a mají vyhlídky zaujmout naši pozornost?<p> Když jsem tento týden psal o mobilních aplikacích, které podle Telephony Magazine budou otřásat USA, vyzýval jsem k zamýšlení, jaké technologie to budou u nás. Moc tipů jsem nedostal a tak seznam vychází z toho, jaké technologie a aplikace považuji za zajímavé já a nečiním si rozhodně nároky na to, že všechny z těchto technologií se prosadí, některé z nich k nám naopak už rychle přicházejí. Berte to spíš jako takové tipy, než jako dogma.</p>

16. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ odpovídá na moje brblání nad megadotazníkem

Nedávno jsem si tu povzdechnul nad megadotazníkem, který mi přišel z ČTÚ a který musí vyplnit každý držitel licencí na provozování telekomunikačních služeb. A z ČTÚ mi nedávno přišlo vyjádření - na článek se nějak dostali a tak se mi rozhodli vysvětlit, že nejde o byrokratickou obstrukci. To jsem ostatně ani tak netvrdil, spíš mne mrzelo, že nelze jednoduše dotazník zodpovědět tak, že jsme ještě nezačali poskytovat telekomunikační služby (a Ariga ani jen tak nezačne, byl to dávný nápad) a tudíž není co do dotazníku uvést. Místo toho jsem ho musel poctivě povyplňovat nulami. Odpověď je hojně prošpikovaná paragrafy, takže ji nebudu publikovat celou, jen výtažky toho nejpodstatnějšího (tedy pokud nepotřebujete ty paragrafy):

15. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉