Další trendy pro rok 2004

Patrick Zandl · 19. prosinec 2003

Rozhodl jsem se semo tamo vypíchnout nějaký zajímavý příspěveček z diskusí a komentářů, neb všechnu moudrost jsem zatím nepojedl a i kdyby, nestíhám ji všechnu zapsat ;)

Ale vážně: v komentářích se docela často objevují zajímavé věci, je škoda o ně přijít, protože komentáře ne každý čte, ostatně někdo tu s oblibou používá místo komentářů službu Poslat emailem, kterážto kupovidu slouží k tomu, aby se článeček poslal někomu emailem...:)

No diskuse o trendech na rok 2004 přispěl Noname se svojí desítkou trendů, tentokráte zaměřených spíše do služeb jako takových, než do technologií, v každém případě je to další zajímavá desítka námětů na uvažování:

1. měly by se objevit paušály a kredity u dial-upu

2. ADSL se dostane na použitelnou cenovou úroveň (ale až koncem roku), a donutí i malinko zrychlit a slevnit kabelovky

3. pomalu ale jistě začne být možno využívat local loop unbundling (telenor), i když furt to bude zřejmě vhodné jen pro firmy

4. vstoupíme do Evropské unie (ač se to nezdá jako IT bod, tak je to pro české IT myslím to nejdůležitější v středně a dlouhodobém horizontu)

5. mění se DPH (od 1.1.2004, tedy novinka pro příští rok)

6. 28 GHz v Praze by mohlo přinést slevnění vysokorychlostních linek v Praze.

7. MP3 přehrávače/ flashdisky se stanou zřejmě populárnější (protože levnější)

8. LCD panely by mohly klesnout na úroveň akceptovanou i v českých firmách

9. foťáčky v mobilech dosáhnou megapixelového rozlišení, počet nových mobilů bez foťáků bude nižší než mobilů s foťákem, cena foťákových klesne pod 6 tisíc Kč.

10. opět se (snad) rozeběhne nějaká možnost platby kreditní kartou po českém internetu (vynechám provizorum ČNB pro staré klienty).

Jiří Bureš k tomu dodává:

Na opravdu masove rozsireni ma narok jen JAVA aplikace a hry. Ostatni hity zoustanou domenou jen uzke skupiny lidi.

Kazda sluzba vic roste s vetsim poctem uzivatelu, ale uzivatele se tristi mezi ruzne komunikacni nastroje SMS, MMS, ICQ, email, chat, takze jednotlive sluby nedosahnou velkeho rozsireni.

Nejvice poroste telefonovani a SMS.

Miloš Enderle zase tlačil do aplikací sázení, erotiku a multiplayer java hry - k tomu jen dodávám, že to je jasné, erotika a nelegální sázení pokvete, jenže o tom se nesmí mluvit a všichni se tváříme, že to nevidíme, nepoužíváme.

Já jen doplňuji, že můj seznam jsem spíše viděl jako Top Hype of 2004 - tedy to, o čem se bude v roce 2004 hodně mluvit, než že by se to také nutně muselo hodně používat. Něco jiného jsou early adopters a něco jiného je ta prostá uživatelská masa ... tu budou muset nejdříve promasírovat billboardy a Nikol, moderátorka z Novy, co tak dlouho mlčela o poměrech v Nově, až z toho vymlčela knížku (fakt si to někdo kupuje?). A pak se zjistí, že to jsou technologie jen pro nás pár hračičků ... ale to už v tom pár firem udělá fortunu, pár operátorů utratí hromadu peněz, takže nebudou moci slevnit své služby a všichni budou happy...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook