AutoTrackBack – další vychytávka

Funkce TrackBack je na československých weblozích (?) málo obvyklá, znám asi jen dva nebo tři servery, co ji používají. Nicméně jde o zajímavou funkci - ke každému příspěvku, spotu, lze automaticky přiřadit odkaz, že na tento příspěvek ze svého webu odkazujete. A čtenář se tak dozví, co si o tomto tématu myslí další blogeři.

30. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Německý Mobilcom vrací UMTS licenci…

... a chce zpět své peníze. Na tuhle švandu jsem se tuze těšil. Nemluví se o tom, ale ví se o tom - operátoři, kteří si na aukcích zejména v Británii a v Německu nakoupili mastné 3G licence koumají, jak z problému vybruslit. V některých zemích (kde šlo o menší balíky) už to dopadlo tak, že pár operátorů licenci nezaplatilo, vrátilo a dohodlo se o tom, že budou prodávat síť svého dosavadního konkurenta přebarvenou do svých barev. V Německu a Británii operátoři jednali s místním regulátorem a vládou o odpuštění části plateb, čemuž se oba logicky bránili.

29. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Knížky… drahé, jenže co nadělám…

Bránil jsem se tomu dost dlouho, ale dneska jsem se v noci vydal na Amazon na nákup knih. Zasnil jsem se do druhého vydání výborné knihy Introduction to 3G Mobile Communications od Juha Korhonen (tady na Amazonu ji můžete koupit se slevou 10%, případně se stejnou slevou GPRS Demystified - bohužel jsem tu slevu vygeneroval vlastním nákupem:) - sto dolarů bylo hned v pytli. Přihodil jsem několik dalších knížek a moje platební karta týraná už beztak vánoci, bude mít opravdu co dělat.

29. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi bylo asi častý vánoční dárek :)

Vánoce jsme přežili daleko od Prahy, v Chotěboři. Namísto davů lidí a šňůry aut, jaké by nás čekaly v Praze, je Chotěboř klidné městečko především se spoustou sněhu (oproti Praze tutově). Ačkoliv i zde bylo třeba řešit několik problémů. Kupříkladu ten, jak uchovávat potraviny v ledničce, která stojí v místnosti, kde panují teploty mínus deset a přitom je potřeba, aby ty potraviny nezmrzly. Kupodivu je to problém, protože u ledničky se obvykle předpokládá, že bude chladit, ne že bude hřát. Nejdříve jsem přišel na to, že bych mohl do ledničky zabouchnout svíčku, pak se ale jako nejlepší kompromis ukázalo sežrat nejdříve všechno, co nesmělo v ledničce zmrznout. Háleluja, to byl štědrý večer :)

28. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Licence ČTÚ pro provoz radiových zařízení

Na jakých frekvencích můžete provozovat své datové spoje v ČR a zejména jak je to s pásmem 5 GHz v současnosti a blízké budoucnosti?<p> Málokdo přesně ví, jak je to u nás s legislativním podchycením provozu zařízení na radiových frekvencích. Nejistota se týká především WiFi zařízení v pásmu 5 GHz. A tak jsem přinesl článeček sumarizující, co za frekvence běžnému smrtelníkovi ČTÚ v oblasti datových přenosů povoluje. </p>

28. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak je to s používáním 5 GHz pásma pro WiFi

Já sám jsem v tom často měl nepořádek a tak jsem všechny údaje utřídil a na světě je článeček o tom, jak je to s používáním 5 GHz pásma pro datové sítě (a zejména WiFi) u nás. A přidal jsem tam i pár dalších generálních licencí, tak snad v tom udělám trochu pořádek a nic jsem nepřehlédnul nebo zle nepřepsal :)

28. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Telekom zveřejnil podrobnosti pro dostupnost ADSL v roce 2004

Český Telekom si dnešek vybral ku zveřejnění údajů o tom, kde bude do poloviny roku 2004 dostupná jeho PDSL služba (Parodie na DSL). Seznam lokalit je oficiálně zatím pouze v tomto Word dokumentu nebo zde na stránkách Živě. V zásadě jde o další větší města na úrovni krajů a okresních měst, dále rozšíření pokrytí na území Velké Prahy - tedy Černošice, Říčany, Kbely, Libeň atd.

23. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilita v bezdrátových sítích, aneb 802.16e versus 802.20

Pod názvem Mobilita v bezdrátových sítích, aneb 802.16e versus 802.20 vyšel na Lupě článek Rity Pužmanové věnovaný problémům s mobilitou v bezdrátových sítích. Článek je zajímavý, věnuje se nejrůznějším záměrům a návrhům, jak dostat mobilitu do bezdrátových sítí. Na závěr je dokonce malá anketka, která z technologií pro mobilitu WLAN zvítězí: Roaming mezi mobilními sítěmi (GPRS/3G) a WLAN, MBWA podle 802.20. nebo Metropolitní bezdrátová komunikace podle 802.16a/e.

23. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jen tak předvánočně

Den před štědrým večerem a říkám si, že by to ještě chtělo poladit konfigurací dárků. Letos jsem chtěl na Marigolda udělat doporučovátko dárků - vybrali byste si typ osoby, které dárek kupujete a z databáze by vám Marigold vysypal dárková doporučení, vy sami byste mohli nějaká přidat. Skončilo to na tom, že jsem na to ve frmolu posledních dní zapoměl a pak už se mi na to zdálo dost pozdě, navíc se obávám, že vzhledem k marigoldí návštěvnosti bych musel dárky vymýšlet sám a k ničemu by takové doporučovátko nebylo. Ale třeba to příští rok přeci jen vyzkouším.

23. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi cukroví

Že je dnes pracovní den, jsem poznal až podle toho, že se Dita po snídani zdvihla a šla do práce. Ne každý ma dnes volno a tak jsem se rozhodl updatovat Marigolda.

22. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Valeskiho keynotes na 3GSM světovém kongresu v Cannes

Šéf Eurotelu Terrence Valeski je uveden mezi hlavními řečníky na 3GSM kongresu 2004 v Cannes. Zjistil jsem to dneska, když mi přišel poštou seznam přednáček, na které se lze těšit. Hned na první stránce vyhrazené právě nejdůležitějším řečínkům (takzvané "keynote sessions") je Terry Valeski uveden.

22. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Přehled cen ADSL aktualizován

Předělal jsem přehled cen ADSL jednotlivých českých operátorů. Data se nyní aktualizují primárně z databáze DSL.cz, takže jsou aktuální, jak to jen půjde. Připravuji i další rozšíření a možnosti analýz DSL tarifů, takže to berte jako takový malý dáreček pod stromeček… Přehled najdete na www.marigold.cz/adsl - ale to už asi víte…

22. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉