Akcie 5. – technická analýza nákupních příležitostí

Můj seriál věnovaný obchodování s akciemi na serveru Peníze.cz pokračuje pátým dílem. Tentokráte se věnuji technické analýze, tedy tomu, podle čeho vyhodnocovat zajímavé akcie jako nákupní příležitosti. Seriál měl přes vánoce pauzu, navíc se dostává zase do zajímavějších obrátek, jsem zvědav, zda tradeři do diskuse nadnesou svoje oblíbené metody a způsoby vyhodnocování, já jsem popsal pět nejzákladnějších, z nichž stejně používam jen dvě a to ještě více méně jako zajišťovací, tedy na to, abych si kryl záda kdyby můj odhad okamžité změny kurzu nevyšel.  

8. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

DrayTek Vigor2900G s omezením šířky pásma

DrayTek, i u nás poměrně populární a prodávaný výrobce síťové techniky, představil svůj nový širokopásmový směrovač s podporou WiFi DrayTek Vigor 2900G. Jde o klasický směrovač pro menší sítě, který nabízí čtyři fastethernet porty, jeden pro připojení do internetu (například na ADSL, kabelový modem atd) a jeden USB port pro zapojení sdílených zařízení, například tiskárny. To je dobrá zpráva, až doposud většinou výrobci tlačili do těchto zařízení paralelní port. K tomu všemu je podpora 802.11G a tedy rychlejší verze WiFi.

7. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Anketka: pokusil jsem se vás nachytat a nedali jste se

Minulý týden jsem četl kapitolu v jedné knize věnované stádnímu chování. Popisovali tam pokus, kdy vzali do místnosti deset lidí a s devíti byli smluveni. Pak se jich ptali, která čára na papíru je delší, přičemž těch devět záměrně ukazovalo na tu kratší. Ten desátý z toho byl tak zblbý, že mu bylo trapné se lišit a také ukázal na tu kratší. A tak mne napadlo, že bych to mohl zkusit podobně a s anketkou - zadal bych otázku, na tu vygeneroval přesvědčivé množství špatných odpovědí a sledoval, co se stane. Dita na to pravila, že to není replika toho stádního chování, že na to byste museli na sebe vidět, ale stejně jsem to chtěl vyzkoušet.

7. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

3G standardy – není jen UMTS

Přehled jednotlivých standardů sítí třetí generace. To proto, abyste věděli, že 3G sítě nejsou jen UMTS.<p> Když se mluví o sítích třetí generace (3G), často se klade rovnítko mezi 3G a UMTS. Jenže UMTS je vlastně jen jeden z existujících mobilních systémů třetí generace a ačkoliv je nástupcem velmi úspěšných sítí GSM, lze se nyní pouze domnívat, že i on sám bude oproti jiným 3G systémům úspěšný. </p>

6. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Novoroční přehlídka frazeologie

Novoroční proslovy  mám většinou hodně v žaludku, přijde mi to jako úděsná přehlídka frází. Proslovy Václava Havla se většinou snažily o výjimku a tak jsem byl zvědav, jak dopadne proslov Václava Klause. Byl příšerný. Prvních sedm minut (počítal jsem si to) tedy vlasntě polovina proslovu, byla opravdu jen sbírka frází typu "Rok, který právě skončil, byl pro naši zemi rokem bez mimořádných událostí, byl rokem přiměřeně úspěšným." Když jsem pak poslouchal navazující Sedmičku a Špidla s Topolánkem si notovali, jak to byl fajn vyrovnaný proslov, nevěřil jsem, že jsme všichni poslouchali stejný proslov. Druhá polovina proslovu jen velmi šetrně vyjmenovala několik málo problémů, u nichž byl taktně zamlčen společný jmenovatel, tedy že stát nezvládá výkon základních funkcí státu (paradoxně nakonec ani výběr daní). Klasův proslov nestál za nic - byl to jen politický proslov snažící se neurazit a nic neříct. Takových je dvanáct do tuctu... Přepis proslovu je zde.

5. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ k pásmu 5GHz

Před dvěmi týdny jsem psal o podmínkách využívání pásma 5GHz pro radiové sítě. Předposlední prosincový den si ČTÚ vybralo k publikaci "Informace o vydání generální licence k provozování systémů RLAN v kmitočtovém pásmu 5 GHz" (zde ČTÚ), která prakticky potvrzuje další průběh udělování GL pro pásmo 5GHz.

5. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Anketka: Mobil.cz nebo MobilMania?

Na vánoce jsem si troufl nahodit provokativní anketu, v níž jsem se vás ptal, který z českých serverů o mobilních telefonech sledujete nejvíce, zda MobilManii nebo Mobil.cz. Škarohlíd by k tomu poznamenal, že těch serveru je zde více, pro tento pád jste ale měli možnost hlasovat pro volbu Nějaký jiný, což učinilo celých nula procent hlasujících. Čili ostatní jako Mobilmag nebo GSM4you vás asi příliš neuchvátili.

5. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Aktualizaci cen nezvládl každý VoIP operátor, Fayn ale zdražuje

Od 1. ledna 2004 platí nová výše DPH na telekomunikační služby, místo doposavadních 5% se zvýšila na 22%. Podíval jsem se dnes ráno, jak si se změnou DPH poradily firmy nabízející internetovou telefonii. Viphone aktualizaci vůbec neprovedl a nadále uvádí jako DPH 5%, na druhou stranu to ale tak nevadí, protože ceny udávají bez DPH a stačí si připočítat správnou výši DPH a nenechat se zmást.

5. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

3GSM World Congress 2004 – akreditace dorazila

Nevím proč, ale pořád trpím pocitem, že mne na nějaký veletrh neakreditují. Paradoxně s tím bývaly problémy spíše dříve, dnes (když už nejsem fakticky novinář) mi naopak akreditace vyřizují velmi rychle a bez problémů, ani nechtějí vidět novinářský průkaz, což je dobře, neb žádný nemám. Prostě se spokojují s tím, že na takové akce jezdím už téměř deset let.

5. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zatoužil jsem po Linuxu. A Mandrake se tak snažil…

Jednou za rok na mne pravidelně přijde záchvat, že bych se mohl seznámit s Linuxem. Dvanáctiměsíční perioda je zhruba tak ta doba, kdy mi otrne z posledního setkání a říkám si, že se to jistě někam posunulo a že Linux již bude i pro normálního člověka, jenž mu je ochoten věnovat pramálo píle. V roce 1998 to došlo dokonce tak daleko, že jsem zprovoznil RedHat u sebe na počítači, jenže pak jsem si nechal doporučit grafický editor. Kluci mi tam natlačili GIMP, řekli mi, že je to stejné, jako Photoshop, já si to pustil a když mne po čtvrthodině přešel záchvat smíchu, šel GIMP i s Linuxem z disku.

4. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Práva k duševnímu vlastnictví (IPR) – strašák moderních technologií

Problematika patentů, ochrany duševního vlastnictví, je velkou finanční i časovou zátěží při tvorbě a prosazování dnes již prakticky všech standardů. O co jde?<p> Přes vánoce jsem četl tlustou knihu věnovanou duševnímu vlastnictví v telco technologiích. Problematika tzv Intellectual Property Rights (IPR), Práv k duševnímu vlastnictví doléhá prakticky na všechny moderní technologie a je zajímavé, jak málo si to uvědomujeme. </p>

1. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉