Drobky: Zátah na UPC Chello piráty, WiFi gateway Signull. Upgrade na vysoké rychlosti dle 802.11n letos nebude

Nedělní várka drobků z internetu začíná zátahem UPC proti pirátským připojením na Chello. Naštěstí jde o Slovensko. Prvotní zdroj zprávy je ze Živě.sk: Polícia zadržala pirátov, ktorí sa nelegálne pripájali na internet cez chello. A na Markoff.tk se můžeme dočíst další zamyšlení nad případem - podle Markoffa snad nešlo o zatýkání lidí, kteří se mezi sebou routerem podělili o připojení, ale o lidi, kteří se připojili úplně na černo tak, že se připojili na rozvod TV a sami si připojení zprovoznili. To zní smysluplně, protože dělat prohlídku sedmi bytů na základě toho, že si rozvedli internet Chello ethernetem by mi přišlo dost drsné.

18. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

iDNES narozeninová párty

Dnešní ráno je krušné. Včera byla narozeninová párty iDNESu pro zaměstnance, já nejsem zaměstnanec, ale šel jsem s Ditou jako plusjeden. Párty byla fajn, jen jeden idnesák mne upozornil, že má narozeniny až v září, když jsem mu přál vše nejlepší k narozeninám, ale pak se vrátil a řekl, že to pochopil. To bylo už po otevření baru, takže vše v pohodě.

16. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: mobil NEC N900, Intel s podporou 802.11g do Centrina. Nokia 6620, japonská mašina na sny. CD přehrávač s podporou Javy

Nokia představila svůj první chystý telefon s podporou EDGE pro americký trh Nokia 6620. Je to snad vůbec první chytrý telefon s EDGE. Oproti 6600 má 6620 také více paměti (12 MB versus 6 MB) o něco rychlejší procesor a nějaké software utilitky navíc (TZ Nokia). GigaOm ale reportuje, že “Nokia phone should be in stores March-April timeframe - no pricing yet.” Telefon se pro americké sítě liší také podporou GSM 850/1800/1900 MHz namísto 900 MHz evropanů.

16. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

První 3G Sony Ericsson zase odložen

Tento týden vyplulo na povrch, že dlouho očekávaný první 3G telefon Sony Ericsson Z1010 se zase odkládá. Původně měl být ve třetím čtvrtletí 2003, pak v prosinci, pak bylo zbytečné honit ho do vánoc a odložil se na leden. No a nyní se chystá na trh v prvním čtvrtletí 2004. Zda je to poslední posun, nikdo samozřejmě netuší. Zdroj: ZDNews.

15. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dvojí rozdávání mouder

Předevčírem jsem byl odpoledne v České televizi. Centrum pro vzdělávání zde natáčelo takový mix diskusního pořadu a dokumentu, tedy abych byl přesný, dokument dodávala BBC a diskusi jsem měl obstarat já s Ondřejem Neffem a panem Nemecem (zástupcem firmy distribuující u nás mimo jiné Panda antivirus). A hovořit se mělo o počítačové bezpečnosti, zejména pak hackerech. To je vždy průšvihové téma, protože televize je logicky masovém médium a diskuse v ní by se měla vyhýbat složitému výrazivu (i SPAM jsme v diskusi raději vyložili). Takže se pak v nějaké konferenci na netu potom dozvím, že Zandl je přeci debil, "šak kdyby nebyl, tak by jim hned řekl, že stačí bannout trefik na portech a dávat bacha, co teče přes údépé a na týsípí" atd...

15. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: ztrácí Nokia dech?

Dnešní přehled drobností z internetu bych začal článkem na MobilManii nazvaným Nokia ztrácí dech. Kde dělá chyby? Článek napsal, jestli se nemýlím, prodejce mobilů a je to typický příklad záměny příčiny a důsledku. Nokia neztrácí dech, ale firmy, které ho měly léta zaražený, ho končeně chytají. Už jen mezititulky v článku dávají důvod domnívat se, že ani sám autor není tím pravým zvěrozvěstem. Copak Mnoho modelů pro nic neprotiřečí Zákazníci chtějí výběr? Pamatuji se, jak jsem na přelomu osmdesátých let čítal články o tom, jak přeci nikdo z nás nepotřebuje takové systémy, jako jsou Windows a že Microsoft je s nimi úplně mimo (to byly Windows ve verzi 2.5 a do veleúspěšných trojek byla dlouhá cesta). Ve stejné pozici je Nokia - co se na obyčejném GSM telefonu dalo vylepšit, to udělala. Co s ním dál? O tom se nám teď hezky básní, jenže výrobci telefonů musí počítat a predikovat na dva roky dopředu. A to už není taková legrace, jako dnes napsat "Proč Nokia vůbec vyrábí řadu 6610/7210/6100". Mimochodem, zkuste si někdy vypsat funkce mobilů Nokia a zařadit k nim konkurenci ostatních výrobců... Více by mne znervozňovalo to, že Nokia nedodává paletu 3G telefonů.

14. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

NMT je na ústupu. Co přijde po něm?

Mobilní analogové sítě první generace jsou v celé evropě na ústupu. Prakticky neměly šanci proti GSM a v době, kdy přichází 3G, jsou jejich šance ještě menší. Koncem loňského roku ohlásil německý regulátor výběrové řízení na přidělené frekvencí německé analogové sítě C Netz fungující v pásmu 450 MHz (není to NMT, jde o vlastní systém Deutsche Telekomu). Ještě čtyři dny mají zájemci o podávání svých návrhů - RegTP dokonce ani nespecifikuje, jakou technologii by měly v tomto frekvenčním pásmu nabízet (Zdroj: RegTP TZ).

13. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Anketka: titulka Marigolda se měnit nebude

Ankety na Marigoldovi jsem předělal v souladu s nejnovějšími poznatky psychologie a sociologie tak, že nezobrazují výsledky průběžně před hlasováním, uvidíte je až po hlasování nebo po kliku na patřičný link ve vyskakovacím okně. A nyní k vyhodnocení ankety minulé. Ptal jsem se, zda mám předělat titulku Marigolda a odpovědělo rovných 100 hlasujících.

13. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zaměstnán…

Tak jsem dneska nastoupil do práce. Nová firma, nový projekt (vše tajné a samozřejmě mobilní). Je to veselé, dohopkal jsem do nové kanceláře v Opletalce, naštěstí jsem měl na dopoledne práci na dokumentech z minulého týdne, pak jsem sehnal technika a připojil jsem se na internet. A spolu s poštou jsem si stáhl další práci a mám jí fakt kopec.

12. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zase ty překlady cizích termitů

V průběhu týdne jsem chtěl udělat trochu pořádek v terminologii kolem mobilních sítí. Ono to totiž vypadá strašně jednoduše, psát o něčem, o čem jste zvyklí číst jen v angličtině, ale taková selanka to není. Uvědomil jsem si to zejména v momentu, když jsem četl v nějaké české presentaci o výhodách technologie ČD. Dlouho mi totiž bylo nápadné, že České dráhy disponují nějakou pokrokovou technologií a přišla mi nápadně podobná něčemu, co jsem už znal. Když jsem narazil na výraz FD, zapřemýšlel jsem, co je tohle za firmu, další listování presentací mi objasnilo, že zkratkou ČD rozuměl autor Časový Duplex nikoliv České Dráhy. A FD byl logicky frekvenční duplex. To ale z několika hesel powerpointové presentace není tak hned zřejmé :)

9. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia 9310 zase tutově a jistě

S blížící se dvojicí nejvýznamnějších evropských událostí pro telekomunikace, tedy odborného 3GSM kongresu v Cannes a spotřebního veletrhu CeBIT se zase rojí spekulace o tom, kdy Nokia vyjde s nástupcem svého 9210 komunikátoru. Model 7700 i Nokia sama považuje za novou modelovou řadu a nikomu se nechce příliš věřit, že své komunikátory by Nokia utnula, firma svoji komunikátorovou řadu považuje za úspěšnou a končit s ní nehodlá. A protože Nokia nikdy veřejně neprohlásila, jak to bude a nikdy ani neřekla, že 7700 je nástupce komunikátorů, je tu živná půda pro spekulace. A z mnoha konferencí se jich na mne valí řada, udělám v nich takový souhrn.

8. leden 2004 - Pokračuj ve čtení 👉