Kniha Širokopásmový Internet – Přístupové a domácí sítě (Rita Pužmanová)

Patrick Zandl · 14. červen 2004

O víkendu jsem si koupil (zřejmě docela nově vyšlou) knihu Rity Puzmanové nazvanou Širokopásmový Internet – Přístupové a domácí sítě. Vydal Cpress. Kniha má 380 stran a věnuje se technologiím pro první/poslení míli přístupu k internetu, popisuje DSL, optiku, ethernet, bezdrátové sítě WiFi, WiMAX, PAN sítě, VSAT, sítě mobilní (2G i 3G) a také internet po elektrických rozvodech.

Širokopásmový Internet - Rita Pužmanová

Asi chápeme, že při rozsahu necelých čtyřset stránek není povídání o tolika technologiích nijak podrobné, každé z nich je věnováno pár stránek, protože třeba jen pod DSL zde najdeme desítku jeho variant. Kniha je tedy spíše a nutně přehledem používaných technologií, takže se o ni můžete opřít, pokud rychle potřebujete zjistit vlastnosti nějaké technologie, její parametry a případně základní technické aspekty jako konkrétní použitou modulaci atd. Zhruba polovina knihy se věnuje sítím bezdrátovým, první polovina je pak určena příznivcům kabelových technologií.

Knihu jsem pročetl – v takovém rozsahu nečekejme zázraky a velké detaily. Její hlavní výhodou je opravdu to, že na jednom místě popisuje všechny možné technologie včetně jejich průmyslových derivátů. Dozvíte se tak třeba i o ZigBee, X-10 nebo CEBus. Nevím, co ke knize říci více – těžko posoudit autorčiny slohové kvality, protože u popisů technického zařízení příliš mnoho stylistiky neužijete, stručnost daná rozsahem je samozřejmě místy na škodu jednoduchému pochopení – třeba OFDM probrané ve čtyřech řádcích je přeci jen na pochopení náročnější. Ale to už narážím na to, že zde neexistuje žádná odborná literatura na toto téma a že bych od této knihy chtěl, aby ji suplovala. To by ale také musela mít o pět tisíc stránek navíc.

Za těch 397 Kč je to dobrá investice do knihovničky... Ku koupi kupříkladu zde na Vltavě.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook