Mobilní generace

Patrick Zandl · 19. prosinec 2003

Nemluvím teď o generacích lidských, ale o generacích mobilních telefonních systémů. Například GSM je druhá generace, označovaná též jako 2G. UMTS je 3G, třetí generace. Občas na konferencích narážím na 4G a když se někdo hodně odváže, tak mluví o 5G, pak mu ale většinou seberou flašku, mikrofon a vyprovodí ho ze sálu.

V poslední době se ujímá móda dalších označení. Dvaapůltá generace 2.5G, to je označováno GPRS, to je také stará vesta, ale nově jsem registroval EDGE jako 2.75G a dneska jsem narazil na první článek věnovaný 3.5G technologii. Ta se jmenuje HSDPA (high-speed downlink packet acess)  a hodlá ji implementovat japonský operátor NTT DoCoMo někdy v roce 2005 (zdroj:WWJ). Jsem zvědav, jaké další generace ještě najdu. Ostatně HSDPA je součást definice UMTS, jen jaksi zatím není moc v provozu. A co bude 3.75G? No přeci HSUPA :) Opravdu, to existuje, je to protipól 1xEV-DV Release D. Do UMTS specifikace se snad dostane v její Release 6.

Nezdá se vám, že nám nějak USA a zejména Asie s mobily ujíždějí? Není to tak dávno, co jsme se posmívali amíkům, že nevědí, co jsou to SMS zprávy a že platí příchozí hovory, dneska má prakticky každý USA mobilní operátor nějakou formu datového paušálu v rychlostech, jaké my označujeme spíše za DSL. Nemluvím ani o Korei, kterou jsme si dříve zvykli znávat spíše v souvislosti s jeděním psů. Tam má každé bejby do kapsy na svůj mobil dvoumegabitovou linku, o jaké vy si můžete nechat ještě pár let zdát.

Takže až zase budete číst v novinách nějaký článeček o tom, jak asijci žerou brouky a jaká je to pro ně lahůdka, tak si přitom uvědomte, že oni ještě ke všemu vyndají z kapsy svůj mobil a v přímém přenosu svoje debužírování na broucích přenášejí desítce nejlepších kamarádů. Vy ne...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook