Mobilita v bezdrátových sítích, aneb 802.16e versus 802.20

Patrick Zandl · 23. prosinec 2003

Pod názvem Mobilita v bezdrátových sítích, aneb 802.16e versus 802.20 vyšel na Lupě článek Rity Pužmanové věnovaný problémům s mobilitou v bezdrátových sítích. Článek je zajímavý, věnuje se nejrůznějším záměrům a návrhům, jak dostat mobilitu do bezdrátových sítí. Na závěr je dokonce malá anketka, která z technologií pro mobilitu WLAN zvítězí: Roaming mezi mobilními sítěmi (GPRS/3G) a WLAN, MBWA podle 802.20. nebo Metropolitní bezdrátová komunikace podle 802.16a/e.

Anketa teprve odstartovala a zatím všichni tři čtenáři hlasují pro GSM/WLAN roaming, jak by také ne, nic jiného zatím nefunguje a GSM/WLAN roaming známe spíše z doslechu, ale umíme si ho představit. Sám se ale ptám, zda vůbec mobilní WLAN použijeme. V současné době pokrytí není zdaleka takové, abyste mobilitu ve WLAN sítích nějak použili, protože než dosprintujete z jedné buňky do další, už máte dávno conection timeout. Neexistuje ani technické zázemí pro mobilitu integrující WiFi a další způsoby. Mobily integrující WiFi a GSM/3G se teprve ohlašují, takže mobilitu dnes zajišťujete ručně tím, že když vyjedete z WiFi pokrytí, vyměníte kartu v notebooku a připojíte se přes GPRS, šťastnější z nás mají Nokia D211 a nemusí nic měnit. V tomto okamžiku je ale jedno, jak jste na tom s mobilitou, protože vás stejně čeká ruční výměna karet a přepojování zařízení.

Osobně bych si více sliboval od prostého zavedení MobileIP. Podpora v Linuxu, MacOS X a WinXP  je dostačující, nižší Windows se už neprodávají a pro WiFi je stejně nejlepší notebook s Centrinem (=dodávaný s XP). Nic sofistikovanějšího zatím netřeba.

Snaha tlačit bezdrátové sítě na pomezí sítí mobilních je podle mne směsná a nezodpovědná. Je to totéž, jako snažit se z DECT sítě udělat klasickou mobilní telefonní síť. K tomu bezdrátové sítě nikdy nebyly určeny a než se dodělají potřebné standardy, vše se zavede do výroby, patřičně padnou ceny a někdo tu síť také postaví, budeme mít i my v ČR dávno 3G terminály s rychlými daty. Možná nebudou tak rychlá jako WiFi/WiMax, ale na to, abyste si na nádraží stáhli poštu, zasurfovali na reklamou natučnělých stránkách a přehráli trailer StarWars 7 to bude stačit.

3G sítě se nezpozdily jen tak pro nic za nic. Ukázalo se, že zavést je jednotné je obrovský problém, pro který se to ostatně nepodařilo. Ukázalo se, že vyvinout je technicky kvalitně a uživatelsky jednoduše, je problém, pro který se zdržují o téměř pět let. Ukázalo se, že je jednoduší ve vlaku udělat vlastní přístupové body (například AP pro WiFi) a ty z lokální vlakové sítě centrálně propojit do internetu, než se snažit přes metalizovaná okna vlaku a odlehlost vlakových tratí zajistit plnohodnotné rychlé mobilní připojení pro každého cestujícího jeho 3G/GPRS telefonem.

Na co je nám tedy bezdrátová mobilita? Je to další zajímavý sen, je hezké zamyslet se nad tím, jak by vypadalo CzFree.Net jako bezdrátová mobilní síť. Ve skutečnosti se taková síť objeví v použitelné konfiguraci a ceně někdy v roce 2008 (a to v USA, ne u nás), tedy v době, kdy 3G vysokorychlostní sítě budou už několik let odzkoušené a na trhu. To je jako z příručky pro rizikové kapitalisty: naše společnost má skvělé a dokonalé řešení a nemá na trhu konkurenci. Vyjma firem IBM, Sun a Microsoft. Investujte do nás... 

Dobrá rada: zapomeňte na mobilitu v bezdrátových sítích, ušetříte si nejedno zklamání. Není pro ni ani technické ani obchodní opodstatnění.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook