MIA končí – Telecom ji definitivně potopil

Český Telecom se stal vlastníkem internetové agentury MIA před několika lety, když ji slavnostně koupil za poměrně vysokou částku, aby se pokusil dohnat svoji ztrátu v internetovém podnikání. A ke konci letošního roku ji definitivně zavírá, ačkoliv útlum společnosti bylo možné sledovat delší dobu. Definitivně tak odchází další legenda českého internetu. Zdroj: TZ Český Telecom.

8. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobildrobky: software pro Series60, update pro SEr P900 vzduchem

Narazil jsem na dva zajímavé programy pro Series 60 telefony, tedy pro Nokia 3650/7650. O prvním, Visual Communicatoru, Push To Talk aplikaci, jsem se již zmiňoval, tehdy ale ještě nebyla ke stažení. Dnes už na Handango je, můžete ji vyzkoušet. Plná verze stojí 10 USD, sám bohužel nemám proti komu to vyzkoušet, ale nějaké poznatky už na stránky přinášejí recenzenti... Další recenze na Mobitopia.

7. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Japonské mobilní trendy: WiFi a Linux v 3G mobilech, Nokia ImageWear

Japonský operátor NTT DoCoMo spolupracuje s firmou NEC na implementaci dualmod mobilu pro svoji 3G síť s podporou WiFi. Mobil by měl být v prodeji v dubnu 2004, v současné době probíhají testy. Telefon bude nabízet podporu standardu 802.11b a to jak pro datové přenosy, tak pro přenos hlasu. Rozměry telefonu jsou 103 x 53 x 30 mm a váha 123 gramů, to je o 14 gramů více, než stávající mobil NTT Docomo, z něhož je nový WiFi telefon odvozen.

7. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Harry Potter u nás slovensky :)

Pokud chcete pod vánoční stromeček tutový dárek pro dítě zvládající čtení, jistě víte, že Harry Potter je ta kniha, kterou vedle nešlápnete. Jenže Albatros její české vydání na vánoce nezvládá a neoficiální český překlad kolující internetem mu nevoní. Knihkupcům ale zase nevoní, že knihu na vánoce nemají. A řešení se našlo, dneska jsem viděl v knihkupectví vedle Bílé labuti slovenské vydání pátého Potterovského dílu ze slovenského nakladatelství Ikar. Hezky zpracované, krásně vytištěné, prostě tak, jak to Albatros nezvládl...

5. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Byl jsem na módní přehlídce. Měli tam motorovku!

Dita už nějakou dobu varovala, že dostala pozvánku na módní přehlídku a že by se na ní měla zjevit. Dlouho jsem situaci podceňoval, až mi včera z jejích dotazů, kdy že dorazím domů došlo, že se očekává, že ku zjevení bude zapotřebí moje přítomnost. Módní přehlídku jsem viděl jedenkrát v životě v Paříži od Kenza (a to ještě díky tomu, že tam Nokia představovala 8210, jinak bych tím byl nezasažen) a měl jsem na ni nejlepší vzpomínky.

5. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Gigabit to the Desktop (GTTD) aneb Gi-Fi

Ještě než za pár minut vypadnu na schůzku, zmíním se o zajímavé technologii. Jmenuje se  Gigabit to the Desktop (GTTD) a jejím původcem je firma NewLANS. Technologie má nabídnout gigabitové rychlosti (počítá se s 2 Gb/s) v pásmu 56 GHz, tedy o něco výše, než kam zatím regulátoři dosáhnou. Je to zajímavé, kam všude rádiotechnologie nakonec dolezou, pamatuji si, jak v roce 1998 představovala Nokia svoje linky mezi BTSkami na pásmu 30 GHz, tedy na pásmu tehdy považovaném za odpadním. Dneska už je to běžná technologie. Nyní se tedy jde na dvojnásobek a FCC už se tím zabývá, vypadá to, že pásmo by mohlo být dáno v plen jako bezlicenční, ale předčasně jásat. Zdrojem mi byl GigaOm, výrobný weblog Oma Malíka.

4. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Panika na VoIP frontě kvůli zájmu FCC a novinky u nás

FCC nedávno projednávalo situaci kolem VoIP, kolem internetové telefonie. K diskusi si pozvalo zástupce nejrůznějších společností jako Cisco či Vonage a na internetu se rozšířila panika, že FCC se chystá na regulaci VoIP. Objevují se desítky článků věnovaných tomu, že regulace VoIP je zbytečná, zatím to ale také vypadá jen na to, že FCC si hledá podklady, zejména proto, že VoIP provideři jako Vonage už začali zasahovat do telefonního prostoru a tam se regulace přeci jen nějak vyskytuje.

3. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Obchodujeme s akciemi v USA díl 2.

Na Peníze.cz vyšel druhý díl mého seriálu věnovanému obchodování s akciemi na americké burze. Tentokráte je zaměřený na to, kolik peněz bude člověk potřebovat pro spekulativní obchody (takzvaný daytrading) a kolik by potřeboval na dlouhodobé investování, dozvíte se také základy technické práce s účtem, tedy co znamenají kryptogramy a anglické názvy jednotlivých obchodních pokynů.

3. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Jakub Ditrich ven z Globe a blíže k WiFi

Jakub Ditrich, spoluzakladatel a jednatel firmy Globe Internet, včera v této firmě s okamžitou platností skončil a přestal v ní jakkoliv být aktivní. Informoval o tom emailem, čímž mne naštval, protože jsem to věděl předem od globáků a jen jsem se ho emailem ptal, zda je to pravda, abych to definitivně ověřil, načež tu zprávu emailem od něj dostali všichni. Kdybych neměl ten novinářský tik ptát se lidí, jichž se zpráva týká, mohl jsem mít exklusivní zprávičku, takhle to dřív odchytali na Lupě, protože jsem byl včera v jednom kole. Poučení pro příště: nejdříve publikovat, pak se ptát :) Dobrá rada pro vás, tohle nedělejte, novináře to fakt hodně míchne.

3. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFidrobky: Atheros jde do IPO, Bloguje.cz přes SMS

Výrobce čipových sad Atheros prodá svoje akcie formou IPO, uvedením na americkou burzu. Atheros očekává, že tak získá 100 mil USD kapitálu a podle mne se stává zajímavým tipem pro prvotní spekulace, protože finanční výsledky firmy nejsou špatné (příjmy za první tři čtvrtletí 50 mil USD) a trh s čipovými sadami je atraktivní. Otázkou je, kolik akcií za to bude prodáváno :) Zde je registrace pro SEC. Atheros nabízí čipové sady SuperG pro rychlosti až 108 Mb/s, tedy dvojnásobek IEEE 802.11g a je to první firma, která nabízela 802.11a čipsety, vývojově je na tom velmi dobře. Zdroj: Cnet.

2. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Seznam chyb na Marigoldovi: T-Mobile CS-3/4 a Nancy

Tož jsem měl čas vyzkoušet fungování CS-3 a CS-4 kódování a dlužno prohlásit, že chyba v úvaze byla na mojí straně. T-Mobile opravdu kódování mění za provozu, jak by měl a kódování není fixní, což by mimochodem odporovalo normě, pročež mne také zarazilo, že by to dělal jinak. Kromě toho, že jsem to sám vyzkoušel, mi to i několik lidí sdělilo emailem. Omlouvám se všem, které jsem mystifikoval, ze starších pokusů mi to tak vycházelo, ovšem logy od nich nemám, takže těžko říci, proč jsem k tomu závěru tehdy dospěl, asi to jen blbě jelo. Čímž znovu připomínám, že porovnávat výkonost radiových sítí je problematická věc (teď už ve vztahu rozhodnutí T-Mobile versus Eurotel paušál) - na jednu stranu můžete nakrásně jet nejrychlejším kódováním, na stranu druhou může být síť tak přetížená, že ani to nepomůže. Vždy si sami musíte vyzkoumat, co pro vaši lokalitu bude nejlepší, protože zobecňující tvrzení u radiových sítí už z podstaty bude opravdu hodně obecné.

2. prosinec 2003 - Pokračuj ve čtení 👉