CDMA sága v technoreflexi

Patrick Zandl · 27. duben 2004

Také Unstrug vydal článek o CDMA sáze Eurotelu (samozřejmě anglicky), Unstrug situaci kolem CDMA450 sleduje a bedlivě reportuje. Pročpak to? Protože s CDMA450 se "do ráje vkrádá kacířství". Že si pár bláznů a pošahanců z Běloruska nebo Moldávie nějaký podobný systém pořídí, to by se ještě dalo tolerovat, od pohrobků CCCP  jsou západoevropské firmy zvyklé na ledasco. Jenže Eurotel byl až doposud braný jako pravověrná firma. Léta kupoval od firmy Nokia cokoliv co prodávala a byl vždy první hotov vyzkoušet nový objev. Jenže jednou zjistil, že má volné 450 MHz pásmo a tehdy to začalo být nahnuté. Eurotel poslal na Nokiu uctivý dotaz, co že v pásmu 450 Nokia dodává. Nokia odpověděla, že ničeho. Eurotel se pro jistotu přeptal, zda by nešlo přeladit Tetru do jeho pásma a Nokia odvětila, že do toho se jí tedy faaaakt nechce. Někdo v Eurotelu pak sedl k internetu, zadal do Google klíčové slovo 450 MHz a zjistil, že na světě už dávno není jen Nokia a že už nejsou jen evropské megasystémy jako TETRA, GSM a UMTS. A tak si koupil CDMA2000 EV-DO v pásmu 450 MHz, protože Nortel neměl žádné hemzy, že nic takového se mu dělat nechce, naopak se tlačil přede dveřmi s dalšími zájemci o to, technologii Eurotelu prodat. A tak do evropského uniformního ráje vstoupilo kacířství.

Pravda, nějaké americké technologie jsme tu již měli - v sousedním Polsku už si nějaký pomýlenec CDMA pro WLL koupil, dokonce i u nás si Aliatel pro své WLL koupil CDMA technologii, jenže to bylo v době, kdy UMTS mělo daleko do realizace. Ale už například taková německá AirData používá WCDMA řešení pro rychlou datovou síť. Evropa si na své GSM/UMTS hegemonii zakládá. Kdysi jsem to považoval za výhodu, ale v poslední době se mi nějak zdá, že zpoždění Evropy v 3G je hmatatelné a neoddiskutovatelné.

Bylo by zajímavé sledovat, co by se stalo, kdyby Eurotel lakonicky požádal dodavatele o nabídku CDMA2000 pro své 3G pásmo.  Podle nových pravidel platných v EU by mu nesmělo být bráněno, jinak by začala prskat WTO (jistě na přímý telefonát Qualcommu) a šeredně by to EU zavařila. Bohužel se to nestane - CDMA2000 se těžko integruje se stávající GSM sítí a smysl má spíš pro operátory, kteří by začali s výstavbou CDMA sítě na zelené louce, majitelům stávajících licencí by zadělalo na problémy. A tak tahle myšlenka zůstane asi jen mým snem :)

Chtěl jsem napsat něco povzbudivého o UMTS, ale nějak nevím, co. Akorát koukám na zprávu o problémech Vodafone s rychlostmi 384 Kb/s v UMTS síti... no, máme se na co těšit :) 

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook