Knížky… drahé, jenže co nadělám…

Patrick Zandl · 29. prosinec 2003

Bránil jsem se tomu dost dlouho, ale dneska jsem se v noci vydal na Amazon na nákup knih. Zasnil jsem se do druhého vydání výborné knihy Introduction to 3G Mobile Communications od Juha Korhonen (tady na Amazonu ji můžete koupit se slevou 10%, případně se stejnou slevou GPRS Demystified - bohužel jsem tu slevu vygeneroval vlastním nákupem:) - sto dolarů bylo hned v pytli. Přihodil jsem několik dalších knížek a moje platební karta týraná už beztak vánoci, bude mít opravdu co dělat.

Amazon nabízí tu knihu v PDF formátu. To je hezká nabídka, jenže já knihu potřebuji v papírové podobě, abych si ji mohl v klidu číst kdekoliv, abych si v ní mohl podtrhávat a čmárat, abych si od ní nehuntoval oči. Ale taky se mi nelíbí to čekání, ačkoliv je pravda, že z amerického Amazonu mi knihy chodí svižněji, než zásilky z mnoha českých eshopů. Takže by se mi líbilo dostat k té knize i to PDF... já vím, chtěl bych toho moc.

Knihu (ostatně většinu, co jsem si letos o GSM/3G koupil) vydává Artech. Dělají moc dobré, ale také pekelně drahé knihy - většina titulů stojí kolem stovky dolarů, ve slevě se prakticky nedají sehnat. Na druhou stranu jsem ze žádné jejich knihy neměl pocit, že jsem vyhodil peníze a to je na odborné publikace co říct. Opsat normu umí každý, jen málokdo ji ale vysvětlí tak, že není co dodat. Na příkladu Artechu je vidět, že to jde: zaplatí se hodně někomu, kdo napíše OPRAVDU DOBROU a původní knihu.

Šlo by to i u nás? Nevím. Za pokus by to stálo - jenže aby autor za knihu dostal opravdu odpovídající honorář, musel by inkasovat zhruba 50 - 100 000 Kč za titul, tedy ekvivalent tří měsíců ostré práce. Vezměme si to na příkladu té knihy o 3G - kdyby vyšla u nás v rozsahu oněch 500 stran, asi by ji za těch 2500 Kč koupil málokdo. Za tisícovku by se muselo prodat minimálně 400 kusů, aby autor dostal slušný honorář a vydavatel slušný zisk. Evidentně nerentabilní business, 400 kusů knihy o 3G sítích se v češtině jen tak neprodá...

PS: když už jsem byl na nákupech, zaujala mne tahle výbava pro koupelnu. Ještě máte šanci překvapit přítelkyni. Já vím, že tam není cena. Hádejte proč...

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook