Mesh sítě – P2P architektura v bezdrátových sítích

O mesh sítích jsme se tu již několikrát zmiňovali a slíbil jsem článek o tom, co je to zač. Takže tu je - mesh sítě jsou vlastně sítě typu peer to peer. A to v bezdrátových sítích není vůbec samozřejmostí.<p> Mesh sítě jsou u nás zatím málo známý pojem, přitom jde o velmi zajímavý fenomén. Zda tento fenomén dojde praktického uplatnění (a ziskovosti), teprve uvidíme. Přesto stojí za to říci si o něm více.</p>

30. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Další zajímavý názor na 3G sítě od Claye Shirkyho

Zajímavý a polemický příspěvek na téma budoucnosti 3G sítí jsem četl od Claye Shirkyho - má název Permanet, Nearlynet and Wireless Data. Podstata je asi tahle: Shirky přirovnává problematiku 3G k palubním telefonům v letadlech. Výrobci si mysleli, že lidé je budou používat, aby zůstali stále v kontaktu s obchodem. Jenže se ukázalo, že lidem stačí použít mobil na runwayi a ne palubní telefon za desítku dolarů na minutu hovoru. Zase tolik spěchá business jen málokomu.

30. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Rozpaky z validního obsahu a z CSS

Mám rád nové technologie. Někdy je mám radši technicky než obchodně (WAP, UMTS atd), někdy mne dost zmáhají. Tak tomu je i v případě CSS a designu Marigolda. Za mých starých časů se design dělal hezky tabulkama - HTML kód byl otřesný, ale rozuměl jsem tomu. CSS rozumím v principu a moc se mi to líbí - jenže s tím jaksi nemám zkušenost praktickou a o validním dokumentu si můžu jen nechat zdát. Bohužel nejenom o validním dokumentu - chtěl jsem na Marigolda udělat takovou patičku a nějaký hezký boxík s odkazy na zajímavé servery. Po hodině snažení a 500 Kč investic do knih o CSS ze mne nic kloudného nevypadlo.

28. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Rozdávám moudra na Lupě, ach jo to zase dopadá

Minulý týden jsem Martinu Koptovi slíbil na Lupu článek o tom, zda může ještě na internetu vzniknout nový úspěšný server. Úplně původně jsem chtěl na číslech Pooh.cz a právě Marigolda dokumentovat, že ano - nakonec mi to ale přišlo trapné zmiňovat se tam o Marigoldovi, natož ho pasovat na server. A tak jsem to udělal méně konkrétní, zato s více příklady a ani to článku neuškodilo.

28. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

CzFree.Net je tuhý. Naštěstí jenom web

Jestli jste se v poslední době dívali na web CzFree.Net, museli jste si toho všimnout - je neuvěřitelně pomalý. Důvod je jednoduchý - byl přesunut ze serverovny Casablanky na Anděl a připojen do sítě CzFree.Net. Pokus o tracer route končí na timeoutu, v případě lepším na zajímavé doméně deusystems.com - na velké listování webem CzFree.Netu to není.

28. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Copak to Eurotel postihlo s těmi GPRS daty za paušál?

Komentáře k eurotelecímu datovému tarifu Data Nonstop se již objevily leckde, většinou jen citují cenu. Rekapitulujme si to - za tisícikorunu (bez DPH) měsíčního příplatku ke klasickému tarifu (tedy bohužel ne tarify Individual) můžete skrze GPRS datovat po libosti, bez účtování. To je velmi zajímavá nabídka.

28. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Místo odposlechu byl Tlustý to co sám prohlásil…

Do odposlechové kauzy poslance za ODS Tlustého jsem byl namočen od začátku už proto, že když mne přepadli novináři a chtěli vědět, jak to mohlo fungovat, tak jsem prohlásil, že spíše mi přijde pravděpodobnější, že si to sám nahrál do hlasové schránky, než že by ho někdo odposlouchával. Posléze tuto domněku potvrdil jak pressmluvčí Eurotelu Jan Kučmáš, tak vyšetřování policie, podle něhož měl Tlustý v inkriminovanou dobu "odposlouchávaného jednání" spojený hovor na "důvěryhodnou osobu" - a dál to pokračovalo, jak už se předpokládalo - hovor padl do schránky. Informují o tom mimo jiné Lidovky.

27. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel koupí Český Telecom nebo Orange – pokud někdo.

Česká ekonomická média zatím z dění ohledně Českého Telecomu nejvíce vzrušuje disputace, kdo že se stane jeho novým šéfem. Přiznávám, že mne to překvapuje. Pozice generálního ředitele Českého Telecomu, jakkoliv je slušně honorovaná, je srovnatelná s prvními kosmonauty. Máte šanci být na očích, nemáte vliv na to, kam se to řítí a jestli se to podělá nebo ne. Proč se všichni kandidáti z ČR pomalu ze "shortlistů" vytrácejí? Protože pozice GŘ ČT je profesní sebevražda. Musí jím být někdo důstojný, komu nevadí, že zbytek života v telekomunikacích bude všemi nenáviděn a hrát druhé housle. Pro muže kteří ředitelují jiné telco firmy vskutku málo lákavé - už proto vědomí, že faktický vliv na to, co se s Telecomem do privatizace stane, mít nebudou. A po úspěšné privatizaci je nepravděpodobné, že nový majitel by starého ředitele nechal na svém místě...

27. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel chystá datový paušál – bez limitu!!!

Co Eurotel chystá? Moc hezkou věc - za 1000 Kč měsíčně ke svému hlasovému paušálu vám nabídne surfování via GPRS bez limitu. Nezáleží na tom, kolik dat přenesete. Prostě surfujete. Tento paušál neplatí pro vytáčená data CSD, nebo HSCSD - tam platíte za čas, jako doposud. V ceně by měl být i WAP…

27. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉

Vodaphone Live! má milion klientů, 4G centrum otevřeno v Mnichově

Nadnárodní operátor Vodaphone oznámil, že prodal více jak milion mobilních telefonů vybavených kamerou a přizpůsobených prostředí Live! - což je shrnující název pro jeho sadu služeb MMS, videozpráv, barevného wapu a dalších hezkých serepetiček. Těmito telefony jsou v současné době hlavně Sharp GX10 a Panasonic GD87. Vodaphone má ale celosvětově přes 112 milionů klientů, takže nejde ani o jedno procento, na druhou stranu to firma zvládla za pět měsíců a to je hezký výkon. Konkureční Orange prodal 330 000 telefonů s vestavěnou kamerou. Zdroj: SkyNews.

26. březen 2003 - Pokračuj ve čtení 👉