Open Mobile Terminal Platform – za zájmy operátorů nebo uživatelů?

Na mobilním trhu lze už delší dobu vypozorovat tenzi mezi mobilními operátory a výrobci mobilních telefonů. Mobilní operátoři říkají, že výrobci mají vyrábět a necpat se do služeb, výrobci zase namítají, že vyrábět za levno se jim neoplácí a že chtějí mít výhled na příjmy ze služeb s přidanou hodnotou. A tak Nokia má svůj Club Nokia, kde vám zašle loga, zvonění atd na váš Nokia mobil, Samsung má svůj Funclub dělající prakticky totéž a každý větší výrobce mobilů má něco podobného, nebo to plánuje (nebo mu na to došly peníze a nenápadně to zrušil...)

Je to tradiční rozpor, protože výrobci do telefonů samozřejmě primárně vestavují podporu svých shopů. Na Nokia telefonu se i z továrního nastavení dostanete v pohodě na Softwaremarket pro nákup a stažení software (vlastněno Nokia), Club Nokia pro stahování log atd. Operátorům se to nelíbí.

Prvním východiskem byla vyhrazená tlačítka, jimiž jste se dostali na WAP portál definovaný zpravidla operátorem, takže kdo si koupí Nokia telefon u T-Mobile, dostane se stiskem nuly na T-zones. Některé telefony (třeba právě Samsung) mají přímo speciální klávesu určenou pouze pro operátorovu službu. Klávesu lze samozřejmě předefinovat na jinou službu, jenže jako na potvoru se to v manuálu moc nerozebírá a jako na potvoru je to v menu tak zahrabané, že jsem si s tím u Samsungu dal pěknou práci...

Do toho operátoři přicházejí s aktivitou Open Mobile Terminal Platform (web zde). Tato iniciativa by měla zajistit sjednocení ovládání mobilních telefonů. Kravina nebo budoucnost?

28. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Já vím, že mne nebudete mít rádi – ale proč by Telecom měl zlevnit ADSL…?

Pročítal jsem statistiku o poměru instalovaných a objednaných linek ADSL, zjednodušeně na webu ji najdete například zde. Ze statistiky vyplývá jedno - instalace ADSL se nestíhají, je neustálý převis objednávek a to v řádu měsíce a půl, dvou měsíců. Situace se tedy prakticky nezměnila od začátku prodeje ADSL - na ADSL se v praxi musí docela čekat.

A tady přichází ta otázka: proč by měl Telecom snížit cenu služby, které je schopen instalovat jen omezené množství? Ke dnešnímu dni je instalováno něco málo přes 27 000 linek, o další čtyři tisíce linek si lidé žádají. Vypadá to tedy, že prodej jde dobře, hůře již instalace. A tady přichází poučka o výnosech. Pokud je Telecom schopen do konce roku instalovat pouze celkem 60 000 ADSL linek (na víc to zatím nevypadá), je lepší tyto linky prodávat dráže, než levněji, protože víc jich prostě nebude schopen instalovat. Chybou by tedy bylo prodat jich sto tisíc a nemoci jich z kapacitních důvodů čtyřicet procent instalovat. Jsou to jednoduché počty a Telecomu to těžko můžeme zazlívat.

Říkám to delší dobu a málokdo z novinářů si to uvědomuje.

28. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Cha, díval jsem se na fotbal a nerozumím tomu…

Dita včera pravila, že nejsem normální chlap, že normální mužský by si měl pustit televizi, vytáhnout z ledničky pivo a čučet na fotbal a ne si číst o OFDM modulaci signálu ve vícecestném prostředí. Chtěl jsem vyhovět, tak jsem si pustil fotbal, na který jsem v televizi koukal naposledy tak před deseti lety někde na návštěvě - jen na to pivo jsem nějak neměl žaludek.

Překvapení ve fotbale bylo pár (nejdříve jsem myslel, že poločas je dvacet minut, pak jsem přidal na půl hodiny a ty mrchy ho dělají po 45 minutách a to ještě jak kdy, na konci vždycky něco přidali jen tak pro srandu!), pak jsem se dozvěděl asi tři různé definice ofsajdu. A nakonec to skončilo u toho, že jsem dumal nad tím, proč fotbalisti nepoužívají vysílačky (takové ty náhlavní agentské soupravy). Evidentně měli problémy s komunikací a přišlo by mi užitečné, kdyby nepoužívali brankáře jako inteligentní retraslaci, když koordinoval, kdo komu má přihrát - ale kdyby si to mohli vyříkat sami vysílačkou v uchu. To už přeci není žádný technický problém a bylo by to pro hráče velmi užitečné. Že by to zakazoval nějaký předpis???

28. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Správně nakvašené ČTÚ (na Telecom)…

Český Telecom se na tiskové konferenci před deseti dny opřel do ČTÚ, že zneužívání devítistovkových linek pro podvodné dialery je jeho problém a že na to ČTÚ kašle (český překlad).

ČTÚ dnes vydalo tiskové prohlášení, že na podvody se žlutými linkami rozhodně nekašle a že je to od Telecomu nefér to tvrdit - úředním jazykem se to řeklo takto: "ČTÚ s tímto vyjádřením zásadně nesouhlasí a vyhrazuje si právo vyjádřit své stanovisko k této kauze".

Další vyjádření ČTÚ je už v PDF a je v něm docela hutně vyjmenovaný seznam kroků a opatření, které ČTÚ podniklo. Je toho pět stránek a ČTÚ mimo jiné konstatuje (dle mne správně), že je to taky na uživatelích, aby si dávali pozor (a radí, co mají dělat a hlavně co nedělat).

Když chcete psa bít, hůl se vždy najde, chce to jen chvíli hledat. Kdyby bylo všude za babku dostupné ADSL, neměly by podvodné dialery šanci, protože by jaksi nebylo co dialovat ;) (a má to Telecom zase doma)

25. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Přehled.net už třídí podle zájmu

Petr Olmer zapracoval do Přehled.net další funkcičku. Důležitost zpráv nyní určuje také to, jak si na které zprávy kdo kliká.

Tady je třeba předeslat, že funkce funguje jaksi interně dlouho, ale rozhodli jsme se aktivovat ji, až návštěvnost a proklikovost bude natolik velká, že budou odkliky na články moct být opravdu směrodatné a nebudou představovat statistickou chybu.

A zajímavé je, že to opravdu funguje. Kliky polehoučku mění naše váhova kritéria a vytahávají nahoru témata, která lidi zajímají. Povětšinou témata technicky bulvární... :)

25. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezpečnostní standard 802.11i byl schválen

V tomto týdnu byl také konečně schválen nový bezpečnostní standard 802.11i. Tento standard přináší výrazně posílenou bezpečnost oproti WEP a WPA - především nabídne AES šifrování s 802.1X/EAP-TLS nebo PEAP.

Podle článku na eWeeku by mělo být možné udělat software upgrade pro všechna zařízení vyrobená po září 2002. A to by bylo samozřejmě moc fajn...

25. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

U čtrnácti japonských firem mohou hlasovat akcionáři mobilem

Když už jsem se tak rozepsal o možnosti volit mobilem (o něco obsáhlejší článek se zkušenostmi z ciziny vyšel na Mobil.cz), tak přidám zprávu z Japonska. Už čtrnáct japonských firem umožňuje svým akcionářům hlasovat pomocí mobilního telefonu. Jaká technologie se k tomu přesně používá, jsem bohužel nezjistil.

Minulý pátek zasedala valná hromada japonského NTT DoCoMo, přičemž 774 akcionářů hlasovalo pomocí mobilního telefonu. Také na valné hromadě obchodního řetězce Matsuzakaya hlasovalo 23 akcionářů mobilním telefonem, hlasování mobilem umožňuje i několik bank a také koncern Sony. Zdroj: Japan Today.

Když byla na podzim valná hromada TIW (viamajitel Českého Mobilu), dostal jsem jako akcionář hlasovací lístek s možností hlasovat po internetu. Letos by mohli také hlasování mobilem přidat (samozřejmě jen z Oskara :)

24. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

První mobilní virus Cabir/Caribe má prý český původ

Na autorství prvního mobilního viru Cabir nebo též Caribe si údajně dělá nároky česká skupina autorů virů, která se nazývá 29A. No to je super, takové prvenství jsme fakt potřebovali.

Zpráva se prosákla přes The Prague Post, kterým se autoři Cabiru ozvali. Cabir se šířil jen přes bluetooth u telefonů vybavených Symbianem, takže mi není zcela jasné, jak si u nás mohl nacházet oběti. Pravidleně scanuji v metru zapnutlé bluetooth a nenacházím nic, natož něco se Symbianem.

Na článku v The Prague Post je vtipná ta poznámka o původu jména 29A - má to být hex převod čísla 666.

Jsem fakt zvědav, zda naše policie bude tak promptní, jako policie německá, když šlo o autora Sasseru. Ale dost o tom pochybuji...

24. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia přispěje 1000 € za český Series 60 portál

<p align="left">Na včerejším Wireless Wednesday učinil Vojtěch Foukal z české Nokia zajímavou nabídku. Společnost nabídne příspěvek až <strong>1000 euro čtvrtletně na provoz českého portálu věnovaného Symbianu a Series 60</strong>. Portál by měl obsahovat recenze programů a her pro Series 60, ale také adresář a diskusní fórum tvůrců a programátorů aplikací u nás. </p>

Kromě finanční podpory Nokia nabídne i podporu informační - tvůrce takového portálu získá přístup k novým Series 60 telefonům, informace o aktivitách společnosti v tomto směru, což se mu při tvorbě portálu jistě bude hodit. Koncepty takového portálu lze zasílat v průběhu června-července (čím dříve, tím lépe), kontakt případně zašlu, aby tu nelákal spamroboty - nebo použijte normální poštu...

To je docela lákavá nabídka a od Nokie také rozumná, protože tím si zvýší lokální povědomí o vývoji aplikací pro Series 60 - a to za docela málo peněz (bojím se, že na větší projekt opravdu docela málo, berme to vážně jako příspěvek). A když jsme u toho Symbianu, tak mám zprávičku, která mne zaujala (a můžete ji přidat do svého nového portálu :) :

Pro Series 60 2.0 vyšel plugin pro Symbian Multimedia Framework umožňující používat Ogg Vorbis soubory. Díky tomu lze na telefonech Nokia 6600 / 7610 (a další Series 60 2.0) používat Ogg Vorbis například jako vyzváněcí tóny. A samozřejmě i přehrávat. Download a info zde.

24. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Pamatujete na yetiho odpalujícího tučňáka?

Jak daleko odpálíte tučňáka...?

Tohle je prakticky velká sakces story, skoro stejná, jako Microsoft. Počátkem letošního roku se po internetu rozšířila mánie tučňákovské hry, kdy yeti odpaloval padajícího tučňáka do dálky. Já sám jsem zde dal tip na hru. Hra slavila úspěch a to tak velký, že dvojice rakouských programátorů hry se dala prakticky na profesionální dráhu a vznikl celý server Yeti sports.

Na serveru najdete pět flash her na totéž téma, ale s jiným pozadím, ta pátá hra (yeti v Africe) už je opravdu fest promakaná a také grafika se radikálně zlepšila (a download time zvýšil).

Ale to není všechno, yeti ma svůj fanklub i yetishop a koupit si můžete CDčko se hrou, kalendář, plakát a další propagační předměty. Ta grafika se mi opravdu líbí, je tako "shrekovská" - nedivil bych se, kdyby za chvíli pánové skončili někde v Pixaru nebo DreamWorks.

Roztomilý yeti...

A to nejlepší na závěr, k dispozici je i Java hra pro mobilní telefony, zatím jen pro rakouské a německé sítě, ale k dostání prý bude za pár dní/týdnů i u nás. Inu - hra se chytila a oba mladíci chytili příležitost za pačesy. A tak to má být :)

23. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Volby pomocí mobilního telefonu

Včera jsem četl článek J.X. Doležala v Lidovkách věnovaný SuperStar – a tomu, že by se napříště mělo volit do sněmoven i přes mobilní telefon. "Má-li být příští politické hlasování skutečně masové, musí být realizováno přes mobily a internet," prohlašuje Doležal – a já s ním souhlasím. Opravdu: volit přes mobilní telefon dává sakra velký smysl. Ale není to tak jednoduché, jako se SuperStar.

U SuperStar totiž vůbec nešlo o to, kolik hlasů přijde z jednoho mobilu – až na závěr začali producenti nenápadně upozorňovat na to, že akceptují jen 50 hlasů z jednoho čísla (samozřejmě ale, že každý hlas nad 50 poctivě od operátorů skásli). To také trochu redukuje čísla, která ze SuperStařího hlasování vyplývají. Pokud bylo ve finále necelé 3 miliony SMS, může to znamenat cokoliv mezi 3 miliony hlasujících a 60 000 hlasujících (z nichž každý poslal 50 povolených SMS). A to je velký rozdíl – jestli by mne něco zajímalo, tak počet unikátních MSISDN, ze kterých se hlasovalo… Osobně bych si ho tipoval hodně pod milion – takových 800 000 hlasujících.

Ale zpět k volbám přes mobil. U nich by se musela jedinečnost a hlavně správnost hlasu zajistit. Neřešitelné to ale není, jako první možnost mne napadá, že byste u notáře podepsali formulář (stažitelný z webu), kde byste dokladovali a prohlašovali, že napříště vy hodláte volit pomocí SMS z tohoto mobilního čísla. Tento formulář byste poslali volební komisi a ta by vás vyškrtla ze seznamu voličů s osobní účastí, jinak bychom ještě museli řešit problém, co s lidmi, kteří schválili volby přes mobil, ale zajdou pak volit osobně (a hlavně jak jejich hlasy zpracovat).

22. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Skype pro Linux

Populární prográmek pro telefonování po internetu Skype je nyní v betaverzi dostupný i pro Linux. Stahovat ho zájemci mohou z této adresy. Kromě mikrofonu a reproduktoru, jakož i připojení k internetu je potřeba 400 MHz procesor, 128 MB RAM,10 MB místa na disku, testováno bylo na SuSE 9, Gentoo 1.4, Debian ,,unstable", Fedora Core 2 a Sun Java Desktop System Release 2.

Škoda, že potřebuje Skype tolik místa. Přemýšlel jsem o tom, že bych se pokusil nahrát jej třeba do NetPhone od Faynu a používal bych oba :)

22. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: SpaceShipOne uspěl, ČTÚ se nelíbí podivné antény pro TV. A zazvoníte a spadne letadlo… :)

První soukromý kosmický let na suborbitální dráhu dopadl dobře a SpaceShipOne překonal 100 km výšky nad zemským povrchem. Je zajímavé, jak málo pozornosti tak důležité události mainstreamová média věnují. Žádné přílohy, rozhovory a online chaty s konstruktéry, zatímco xichty SuperStar jsou všude. Přitom jestli se má do vesmíru létat za 100 000 USD v roce 2010, tak máme nejvyšší čas začít šetřit :) Podrobnosti anglicky SanDiegoOnline, česky u Maléra a také na Živě a Technetu

22. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉