Cisco Metropolitan Mobile Network

Cisco oznámilo svoje nové technologické řešení nazvané Cisco Metropolitan Mobile Network. Jak se dá z názvu pochopit, jde o metropolitní bezdrátovou síť pro veřejný sektor. Zajímavé je, že je založena z části na WiFi. Síť má nabízet mobilní přístup k datovým službám.

Síť je založena na Cisco Aironet outdoor hotspotech, a routerech Cisco serie 3200 s integrovanou WiFi B/G kartou.

Cisco Metropolitan Mobile Network

22. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Ceragon FibeAir 10060 – Gigabit v bezlicenčním pásmu

Izraelská společnost Ceragon dnes představila svoje bezdrátové řešení pro gigabitový ethernet. A co je na tom nejlepší, pracuje v bezlicenčním pásmu. Jde o FibeAir 10060 nabízející rychlosti až 1,25 Gb/s v bezlicenčním pásmu 60 GHz. Abych byl přesnější, toto pásmo je bezlicenční v USA, u nás jsem ho vůbec nenašel ve frekvenčním plánu, takže netuším, jestli tak daleko ČTÚ ještě nedohlédlo, nebo jsem to jen nenašel.

Něco málo k tomu 60GHz pásmu - v něm je veliký problém s vodou, protože ta vlny pohlcuje. Také je tu velký probém s kyslíkem, protože ten činí totéž. Takže dosahované vzálenosti jsou v tomto pásmu v rozmezí kolem jednoho kilometru a přenos prakticky spolehlivě zlikviduje hustý déšť. Tisková zpráva zde.

Pokud jste příznivci vysokých rychlostí, nedávno také přestavila společnost FSona svůj SonaBeam, Free Space Optic (FSO) systém (něco jako Ronja/Crusader) - tohle zařízení vytáhne rychlosti až 2,5 Gb/s pomocí laseru. Fakt hezká věc. Zase to má problémy s mlhou, takže ideální je oba systémy spojit a zálohovat je tak. I dosah je u obou systému (FSO a 60GHz) podobný. Ceny neznám, ale pro české komunitní sítě to rozhodně nebude to pravé... 

22. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

WiFi sítě kolem nás

Minulý týden jsem si objednal na recenzi Seque SoftAP, firma mi ho ochotně poslala, dorazilo to Fedexem z USA za dva dny. A v balíčku bylo kromě CDčka (ne, neposlali mi to emailem) také taková klíčenka nazvaná WiFinder. Když jsem to vídal na obrázcích a jen si o tom četl, považoval jsem to za kravinku. Ale když se mi to dostalo do rukou, docela mne to uchvátilo.

21. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Týden

Ke konci týdne se nahromadila spousta práce. Ve čtvrtek jsem byl pro Ditu na letišti, vracela se ze států, stál jsem tam nevyspalý, protože jsem se rozhodl, že jí udělám na přivítání jahodový dort. Jahodový proto, že to byl průnik toho, co z pekařských výrobků Dita jí a co já jsem schopen vytvořit. Samozřejmě i při jeho tvorbě se ukázalo pár zádrhelů - zejména se želatinou, u které jsem až po několika pokusech přišel na to, jak ji donutit ztuhnout (lít ji po lžičkách na vychladlý dort). Když jsem předchozí dávku želatiny vypracoval přesně podle návodu, netuhla a netuhla. Dal jsem ji do ledničky, netuhla (trik se lžičkou mi byl ještě neznámý) - a vypadala řídce. Byly dvě hodiny v noci a tak jsem se rozhodl pro použití moderní techniky - do hrníčku jsem strčil vývody měřáku a na odpormetru jsem nastavil, aby začal pištět, až odpor překročí určitou hranici. Počítal jsem s tím, že jen tekutá želatina je vodivá. Pak jsem měřák vystrčil z ledničky a lehl si na gauč s tím, že mne pištění měřáku zbudí a já budu mít právě a aktuálně tuhnoucí želatinu. Ráno v devět jsem měl totálně stuhlou želatinu v misce, vybité baterie v měřáku a tak jsem rychle uvařil další dávku. S tou to už vyšlo.

Víkend byl o dost klidnější, prohlíželi jsme si lákavé časopisy o bydlení a dumali o tom, jak se přestěhujeme do nového bytu a především, jak ho zařídíme. A aby toho nebylo málo, rozhodl jsem se večer Ditu požádat o ruku. Naštěstí mne nenapínala dlouho a souhlasila :) Jupíííí :) Takže to byl vlastne veskrze positivní víkend...!

21. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nové buzzword – VoBB

Dostal jsem do rukou jednu studii asijského trhu, kde se psalo o VoBB. Chvíli jsem nad tím dumal, o co jde, až mi to došlo - Voice over BroadBand. Nakonec mi to v textu i potvrdili :)

Samozřejmou otázkou je, čím se VoBB liší od VoIP. Studie na to měla odpověď. Zatímco VoIP je název pro použití internetové telefonie v libovolném internetovém prostředí, VoBB už předpokládá určité kvalitativní parametry, zejména v oblasti rychlosti, latence a rozptylu, tedy ve třech nejdůležitějších parametrech pro internetovou telefonii. Proto se VoBB vydělilo jako samostatná část VoIP - určité věci se prostě na DSL přípojkách nemusí řešit.

VoBB je populární zejména v japonsku, kde místní Yahoo! BB vesele nabízí služby internetové telefonie místním majitelům DSL linek. A ti ji hojně využívají. Studie ale také upozorňuje na odlišnosti japonského trhu - zaprvé je tu široce dostupné vysokorychlostní připojení přes DSL a kabelovky, zadruhé jsou tu vysoké ceny za meziměstské hovory. Volání v rámci Yahoo BB je zadarmo, hovory do pevné sítě za hubičku. I proto se pro VoBB rozhodlo už několik milionů japonců. Ale tím to nekončí. Japonské Yahoo (resp jeho akcionář Softbank) se rozhodlo otestovat nějakou širokopásmovou přístupovou metodu pro internet, jíž by mohlo svoji VoBB službu posunout směrem k mobilním telefonům. A to je něco, co by se mi zatra líbilo... :)

PS: Ještě k těm odlišnostem. V Japonsku hodlají ještě o prázdninách nabízet DSL přípojky o kapacitě kolem 45 Mb/s. Vtip je ovšem v tom, že velká část japonských přípojek má délku metalického vedení v řádu stovek metrů, zatímco u nás jsou to kilometry. A to je pro DSL dost podstatný rozdíl. To samé Jižní Korea. To jen, abychom chápali, proč to u nás (a v Evropě) zatím není...

21. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia znovu vstupuje do WiMAX fóra

Někdy se obtížně chápe, co Nokia provádí. Před měsícem vystoupila z WiMAX fóra, což jsem rozdýchával jako pragmatické rozhodnutní věnovat se nyní důležitějším součástem jejího businessu. Zhruba měsíc po vystoupení z fóra ovšem Nokia prohlásila, že do WiMAX fóra opět vstupuje. Zdroj: ComputerWeekly.

Abych řekl pravdu, teď už si o tom myslím jen to, že IP divize v Nokia Networks by se měla hluboce zamyslet a případně jít do sebe-zrušení. Snažil jsem se nedávno na webu najít nějaké její produkty a získal jsem neodbytný dojem, že krome promisware a powerpointware nic nenabízí, co by v konkurenci obstálo...:( (A to nepočítám epesně spackanou akvizici RoofTopu, odepsání tak slibného mesh produktu). 

Ovšem příznivce open-source Nokia naopak potěší. Investovala totiž do Mozilla projektu. Prý proto, aby na bázi Mozilly vznikl prohlížeč pro mobilní telefony. Ten už je v pre-alfa stádiu vývoje a jmenuje se (zatím) Minimo. Zdroj: ZDNet.

21. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Linksys WRE54G Wireless-G Range Expander

Linksys přišel s dalším výrobkem - jmenuje se WRE54G a firma jej označuje jako "Range Expander" - zvětšovač dosahu. Chvíli jsem si myslel, že jde o další zesilovač WiFi signálu (v některých zemích povolený), protože Linksys právě nedávno svůj poslední výrobek "Signal Booster" stáhl z nabídky, jenže v tomto případě jde o opakovač na bázi čipové sady Broadcom BCM4712.

Linksys WRE54G

Opakovač je založen na funkci WDS a Linksys deklaruje, že funguje s jeho 54G produkty, tedy nikoliv se staršími zařízeními Béčkové řady. Cena zařízení je 76 USD. Zdroj: stránky Linksys.

Nyní je třeba říci, že smysl této nabídky pro zákazníka mi poněkud uniká. WDS dnes obsahuje celá řada výrobků a pokud sáhnete například po levných ASUS přístupových bodech, dostanete více muziky včetně toho WDS za stejné peníze, ne-li méně. Prostudoval jsme specifikaci a WRE54G by mi přišel zajímavý, kdyby měl citelně nižší odběr, autonomní napájení, PoE nebo něco, co by jeho použití bez napájení usnadnilo a jeho existenci ospravedlnilo. Ale nic jsem nenašel. Takže to vypadá na takový Linksys výkřik pro ty, kdož si musí kupovat výhradně jeho výrobky...

21. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

GPSVisualizer – zaneste si hotspoty do mapy

Nedávno jsem se dovybavil kabelem, který konveruje RS-232 mého Garmin eMap na USB - tak nějak jsem pochopil, že můj notebook už seriový port považuje za mrtvý a že RS-232/USB konverze se mi bude ještě párkrát hodit.

Při té příležitosti mi přišlo na mysl, že bych se mohl pokusit trochu prozkoumat svoje okolí a zjistit, jak to tu vypadá s WiFi hotspoty - NetStumbler totiž umí ukládat polohu z GPS spolu s informací o hotspotu do mapy. Jenže pak jsem začal hledat aplikaci, která to nějak inteligentně zpracuje. A našel jsem ji, je online a jmenuje se GPSvisualizer. Jednoduše do ní nahrajete log z NetStumblera a ona vám vykreslí mapu s hotspoty. Škoda jen, že mapy ČR tam nejsou nejlepší, ale stačí to. A nějaký výstup z měření chystám...

18. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak jsme si dali upgrade

Server Ježibaba, na kterém Marigold (a třeba i Přehled.net) běží, měl za sebou tři roky bez sáhnutí na instalaci a upgrade - a už to na něm bylo vidět. Marigold ho občas shazoval. A tak jsem poprosil Linux gurua Fufa, aby to přeinstaloval, což se také právě stalo. Díky tomu pojede Marigold snad stabilněji (teď už to záleží jen na Nucleusu :) - a také tam mohu doinstalovat a rozchodit věci, které na staré verzi PHP a MySQL běžely podezřele... (četná poděkování Fufovi za jeho zásah!)

16. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Linksys Network Storage Link – šikovný síťový disk

Zrovna jsem začal špekulovat nad tím, jak bychom si mohli v novém bydlišti udělat síťový disk. Máme doma dva počítače v síti, občas se hodí mít disk, na který se dají odložit věci a sdílet jej. Nejtriviálnější možnost - mít někde bokem popelnici s linuxem a velkým diskem, mne neuspokojuje - takový počítač žere zbytečně spoustu elektřiny a navíc dělá kravál. Začal jsem přemýšlet nad tím, jak napojit externí disk samostatně do sítě a zda by APčka s konketorem pro USB (takové věci dělá třeba Asus) zvládla pevný disk připojený přes USB - i takových je už na trhu dost.

16. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

AirGo a jeho MIMO antény

MIMO antény (Multiple In, Multiple Out) se počítají mezi chytré antény. Jde o složené antény, setkávali jsme se s nimi zatím jen v drahých Vivato WiFi switch, nyní ale přichází na trh pro segment běžných uživatelů. Výrobcem je firma AirGo, ta produkuje čipové sady a licencuje svoji technologii dalším firmám.

Výrobky s MIMO anténou jednak nabídnou proprietární rychlosti až 108 Mb/s (s reálnou propustností 45 Mb/s), ovšem důležitější je, že díky MIMO anténám nabídnou podstatně větši dosah, nebo vysílání na nižším výkonu. APčka s AirGo by měla být o cca 50 USD dražší - což není zase tak moc. Trochu problém je, že výkon odpovídá dodávané MIMO anténě a je otázka, zda se budou dodávat i MIMO antény pro venkovní použití.

Prvními dodavateli AirGo technologie na trh budou firmy SOHOware, Planex, Askey a Taiyo Yuden.

Zde jsou stránky AirGo - že by tam někde měli něco detailního o své MIMO technologii, to se opravdu říci nedá...

15. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zkontrolovali jsme nové bydlení

V pátek jsme s Ditou měli důležitou práci – na ráno jsme se umluvili s IPB Realem, že se půjdeme podívat na náš čerstvě dostavěný byt, nadiktujeme závady a oni je opraví. Byla to naše první návštěva v novém bytě, protože když jsme ho kupovali, existoval jen na papíře.

14. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Volby… promiňte, do čeho?

Probíhaly volby. Mám volební místnost dvěstě metrů od domu a celý víkend jsem se flákal. Přesto jsem volit nešel. Nebylo jaksi koho. Chvíli jsem poctivě sledoval předvolební spoty kandidujících stran. Většinu z nich bych nemohl volit, protože zastávám názor, že když si nejsou schopny sehnat člověka, který umí s kamerou a trochu stříhat, asi těžko budou schopny fungovat v europarlamentu, kde je práce přeci jen o něco těžší, než projít seznam přátel či Zlaté stránky. Většina klipů apelovala na city - například Cibulka vykydávající hnůj z kolečka měl to vykydávání jako jediný program a ačkoliv si Cibulky vážím, na volby to nestačilo. Zelení mne ospamovávali tak důkladně, až mi vytekly nervy - spamery nevolím.

14. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉