Kniha Širokopásmový Internet – Přístupové a domácí sítě (Rita Pužmanová)

O víkendu jsem si koupil (zřejmě docela nově vyšlou) knihu Rity Puzmanové nazvanou Širokopásmový Internet – Přístupové a domácí sítě. Vydal Cpress. Kniha má 380 stran a věnuje se technologiím pro první/poslení míli přístupu k internetu, popisuje DSL, optiku, ethernet, bezdrátové sítě WiFi, WiMAX, PAN sítě, VSAT, sítě mobilní (2G i 3G) a také internet po elektrických rozvodech.

14. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

CDMA450 – Brazílie a Norsko

Když jsem psal článek o CDMA 450, informoval jsem o tom, že s frekvenčním spektrem 450 MHz se potýká i Norsko, kde ho ke konci letošního roku vrací dobrovolně o rok dříve Telenor. A nyní ho norský regulátor pronajímá za patnáct let za 161 000 dolarů (v přepočtu) firmě Nordisk Mobiltelefon AS, dceřince Advanced Research Sweden AB. Jde o frekvence 453 - 457.5 MHz a 463 - 467.5 MHz, minimem je 30 základnových stanic a pokrytí 16 tisíc čtverečních kilometrů. Nordisk byl jediný zájemce o tyto frekvence a regulátor NPT mu licenci přidělil jako technologicky neutrální. Nordisk už oznámil, že bude stavět CDMA450. Inu, žádná velká rvačka se o frekvence nestrhla, jako u nás :)

14. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

MMS a burzovní zprávy

Zamýšlel jsem se ještě jednou nad rozhovorem s R. Mahlerem v Týdnu a jeho výrokem, že nemá smysl služby zlevnit, ale nabídnout takové nové, které lidi budou chtít. A jako příklad zde byl uveden odběr kurzů akcií přes MMS.

Pokud jste četli Arturovo zamyšlení nad tím rozhovorem, dozvěděli jste se, že zná jednoho člověka, co používá kurzy akcií. To jako já. A to ještě ne na mobilu. A tak jsem se rozhodl po dlouhé době podívat, jak vypadají kurzy akcií na T-Mobilu. A víte, co je legrační? Jsou nepoužitelné – mají jen RM-Systém, tedy ani českou hlavní burzu, ani americké burzy.

Druhý problém souvisí se samotnou burzou. Musíte totiž určit, o jakou akcii máte zájem o to buďto jejím ISIN nebo BIC kódem. Kupříkladu pro ČEZ je BIC BAACEZ, zatímco ISIN CZ0005112300. To se pamatuje opravdu velmi snadno… nepamatuju si to ani já, našel jsem si to na webu RM-Systému. Oproti tomu na americké burze jsou zkratky tří až pětipísmenné, přičemž nejobchodovanější firmy mají písmena tři (NOK je Nokia), slabší firmy mají čtyři (TIWI je TIW, vlastník Oskara) a propadáci mají pět (ty jsem nikdy neobchodoval s výjimkou nějakých rudných dolů, akcie za 0.02 USD - už jsem je nikdy neviděl). Takže si snadno zapamatujete kód akcie a pak už s ním pracujete. Jsou firmy, u nichž si nepamatuju název, jen kód akcie – třeba ANSI, moje oblíbená biotech firma (něco jako Advenced Neurosystems? fakt nevím, ale jsou velmi dobří...). Jak si máte tedy pamatovat české kódy? A navíc, když jsem do SMS zadal BAACEZ, přišly mi dva kurzy – jeden je České Zbrojovky a druhý je ČEZu. Měl mi přijít jen ten ČEZu, protože dvě akcie nemohou mít stejné BIZ. Evidentně se soft na druhé straně snažil analyzovat, co jsem zadal a pro jistotu mi poslal ještě Zbrojovku.

Třetí problém je největší. Proč službu kurzů na mobilu používat? Pokud jste profi obchodník, je vám RM-Systém na houby, protože na něm se velké obchody nedělají. Potřebujete NYSE, Nasdaq, XETRu, český SPAD a KOBOS. Možná pro kontrolu Londýn, Tokio. A hlavně – je iluze, že služba burzy na mobilu je služba pro obchodníky. Pokud obchodník obchoduje, je přilepený na nějakém realtime software, má dva až čtyři monitory, na kterých sleduje burzy a jen v případě, že je to akcio-ucho jako já, spokojí se s jedním monitorem, což je naprosté minimum. Jak by asi sledoval real-time kurzy akcií na mobilu, kde je kurz zastaralý už v době, kdy vstupuje do SMS centra? Jak by asi podával pokyny k prodeji? Telefonicky? WAPem? Ufff…

Kurzy na mobilu jsou dobré pro soukromé investory, jaké známe ze západních zemí – tedy pro lidi, kteří vydělali nějaké peníze a uložili je do cenných papírů, se kterými obchodují málo, řekněme jednou za půl roku maximálně (to je lhůta, po které je zisk z akcií nedaněný). Takový zubař si koupí akcii Nokie a jednou za čas si vzpomene, že by se mohl podívat, jak jeho akcie stojí. A tak vezme mobil, vyťuká SMS s textem AKCIE NOK a přijde mu MMS zpráva s hezkým povídáním o tom, jak se Nokia akcie vyvíjí, graf kurzů, minima, maxima, pár dalších hodnot, eventuelně nějaká prognózička. Ano, takové služby v cizině fungují a jsou používané, protože tam se lidi naučili investovat do akcií a berou je jako své úspory. U nás jsme se naučili, že akcie jsou něco jako toaletní nebo tapetový papír, takže soukromých investorů je tu minimum. I kdyby taková služba existovala, nebude ji prakticky nikdo používat, protože počet soukromých držitelů akcií je zde velmi malý, dost malý na to, aby se inteligentní formu MMS burzovního zpravodajství vyplatilo dělat. Možná za dvacet let, až vyprchají vzpomínky na Trendy, Private Investory, Kožené a další toaletizátory akcií…

Výsledek zamyšlení: čeští operátoři mají smůlu. Pro akciové kurzy zde není zdaleka taková audience, jako v rozvinutých částech světa.

10. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Korejský One-phone aneb hlas přes bluetooth

Největší korejský národní operátor KT letos spustil zajímavou novou službu nazvanou One-phone. Podstatou služby je mobilní telefon vybavený technologií bluetooth a malá stanice s bluetooth připojená na pevnou linku. Díky tomu může uživatel volat přes mobil z pevné linky a přijímat na ní příchozí hovory - o přenos hlasu ze stanice do mobilu se postará právě bluetooth. Princip je tedy vlastně stejný jako u bezdrátového telefonu.

9. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Ale ano, máme Tetra síť

Čtu si tak dneska Kamojedova, který rovněž natírá na zeleno Rolanda Mahlera za rozhovor v Týdnu. A mimo jiné tam vidím, že je pro mnohé lidi překvapení, že máme nějakou Tetra síť v ČR. Tedy veřejnou. Ano ano, opravdu máme :)

9. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Segue SoftAP – softwarový access point pro Windows

Tohle je software, na jaký jsme si pro Windows z neznámého důvodu museli dlouho počkat, protože pro Mac OS je na trhu tak odhadem pět let. Segue SoftAP je softwarový přístupový bod - program, který z vaší WiFi karty v počítači udělá APčko a umožní ostatním lidem sdílet internetové připojení ve vašem počítači. Kromě toho vám umožní jednoduše a snadno nastavit ad-hoc síť, pokud byste to potřebovali. Program automaticky zjistí, jak jste připojeni a tuto linku nabídne přes WiFi ku sdílení ostatním.

Segue SoftAP

Podívejme se na podporované funkce. Z pohledu bezpečnosti je to jednoduché, tam to závisí na tom, co podporuje vaše WiFi karta - podpora je pro WEP i WPA. Z dalších funkcí si můžete nabídnout dynamický routing přes TCP/IP, VPN pass-through (IPSec, L2TP), NAT, PPTP, PPPoE, DHCP klienta a DHCP server přes Microsoft ICS (InternetConnection Sharing). Pro některé čipsety (a SoftAP jich má podporovat hodně) je v nabídce i WDS.

SoftAP bude v prodeji za 20 USD v průběhu měsíce zde na stránkách výrobce, výrobce PCTel se snaží jej nabídnout i výrobcům WiFi karet, tak třeba se někde časem najde v přidaném balíku. Stránky produktu jsou zde.

7. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Linksys má problémy s bezpečností WRT54G a přináší update

Linksys měl minulý týden proklatou smůlu - ukázalo se, že jeho oblíbené routery WRT54G lze dálkově administrovat i v případě, když člověk tuto vlastnost vypne. To je krajně nepříjemné, protože většina lidí, kteří si takto vzdálenou administraci po internetu vypnou, se neobtěžují ani změnit defaultní heslo "admin" - proč taky, když jsou doma jediní, kteří umí router administrovat. Proscanoval jsem kus Chella a za chvíli jsem našel čtyři adresy s Linksys routery s tímto problémem. Jeden můj vlastní, jasně že mám default heslo - jenže já mám zapnutý firewall na routeru a v takovém případě se problém neprojevuje. Na chybu přišel Alan W. Rateliff. Zde je článek o ní na CNetu.

Linksys nicméně o víkendu vydal betaverzi nového firmware 2.02.8 - ta problémy s dostupností remote administrace odstraňuje. Nicméně jde o americkou betu, o evropské nemám zpráv. Dostupná je zde na webu Linksysu.

WiFisti se ovšem začali nyní dohadovat, zda opravdu šlo o bug nebo o backdoor. Není to totiž první podobný problém, například zde zmiňují zadní vrátka do Netgear WG602, kde sice můžete nakrásně změnit heslo pro vzdálenou administraci routeru, jenže je tu jedno univerzální heslo v podobě telefonního čísla výrobce zadaného do políčka hesla. Fuj - to se těžko okecá. V případě Linksysu se kloním spíše k tomu, že jde o banální chybu.

Tady je nutno připomenout, že Linksys firmware je (k velké nelibosti Linksysu a zejména Cisca) open-source, takže do zdrojáků může každý nahlédnout, i když v tomto případě je Linksys posílá jen na CD za 20 USD.

7. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Giga za kilo

Nedá mi to, abych na tuhle službu neudělal reklamu - dobře totiž zapadá do plejády giga služeb, kterými se to v poslední době jen hemží. Služba se jmenuje Giga za kilo a jde o placený FTP server, na kterém dostanete 1GB prostoru a mesicni limit 10 GB dat za stokorunu mesicne. Pro mensi vymenu souboru s prateli idealni. Zatim sluzba jede zadarmo v testovacim provozu - a jestli jsem to dobře nepřehlédl, je to normální hosting, na kterém funguje web i PHP a dost možná bude i nějaké SQL. Což je trochu škoda - slušné FTP sdílení souborů s možností povolovat kamarádům sdílet a uploadovat soubory s takovým rozsahem, nám dost chybí. Via Hannes.

7. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉