Jak dopadly moje předpovědi na rok 2004

Patrick Zandl · 6. leden 2005

Koncem roku 2003 jsem sepsal Mobilní technologie, které námi otřesou v roce 2004. Ačkoliv jsem to nemyslel jako závaznou předpověď, ale spíše jako sumář trendů, přesto bych se nyní o rok později rád nad článkem zastavil a vyhodnotil…

Mobilní instant messaging - u nás zatím nic. Specifikace Wireless Village existuje již dlouhou dobu, ale prakticky žádný operátor ani třetí strany nic nenabízejí, výjimkou je snad jen Yamigo. A navíc se WV klienti objevují stále v málo telefonech. Například ani nový komunikátor od Nokia ho nemá. Důvodů je hodně, hlavně ale ten, že je to přeci jen složité na implementaci a pro operátora z toho kouká málo peněz a nabourání příjmů ze SMS a pro třetí strany tam není rozumný business model.

WiFi broadband - stoprocentně platné. WiFi je momentálně králem levných internetových přípojek, není co dodat.

VoIP - už několik služeb v ČR nabízí příchozí telefonní čísla a řada firem na VoIP přechází, nebo přešla, dokonce, aniž by o tom věděli. Prostě jim jejich ISP protuneloval hlasový kanál přes internetovou linku a na konci vyvedl drát do ústředny, takže ani nikdo nemusí vědět, že u něj to už jede přes VoIP. Máme to tak i ve firmě. Nevýhoda - když spadne linka, musíme na reklamaci volat přes mobil. U občanů přechod na placený VoIP nefrčí. Pokud, používá se Skype, jinak je ale spíš trend pevnou linku zrušit úplně, pokud to jde a volat z mobilu na mobil. Řešení? MoVoIP :)

VoIP v mobilu / Push to Talk - u nás jej nabídne Eurotel a T-Mobile, ale až v roce 2005. Takže drobný odklad. Jak by ne, jen málo telefonů PTT podporuje. Nezávislé aplikace se nechytily, lidé je nevyhledávají. Zatím chybí hype…

Moblogy - u nás se nechytily, protože tu ostatně žádné nejsou. Bloguje.cz má pořád moblogy v takové polorozdělané verzi. Zato v Británii běží jak z praku.

SPAM filtry - doplnila je i řada poskytovatelů freemailu a práci s emailem si bez nich už asi jen těžko představíme. SPAM filtr se stal běžně požadovanou službou.

Java hry a aplikace - masivní rozvoj. I u nás vznikají specializované herní portály, jako je Redboss, masivněji mobilní hry propaguje i Eurotel. A zájem mají i ti největší - Seznam nedávno na novém Hrej spustil obrovskou sekci mobilních her. Vtipné je, že je zcela rovnoprávná s hrami konzolovými a hrami na PC. I tady se mobilním hrám zřejmě věří… Čekáme na masivní rozvoj mobilního multiplayeru, první vlaštovky už jsou, ale nestačí ani kvalitou, ani herním prožitkem.

5GHz pásmo - všichni v něj doufáme, ale ČTÚ kváká na prameni o tom, že musíme počkat. Tak budeme čekat do roku 200X. Jen pár jedinců má dost rozumu na to, aby na pásmu vysílali bez ohledu na názor ČTÚ.

Mesh sítě - u nás za ten rok žádný posun. Ve světě se staví a dokonce bude snad i v roce 2005 hotov standard pro meshování.

A co nás potká v roce 2005? Jaké nové technologie nás osloví?

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook