Ani já v principu nevěřím na mobilní internet

Patrick Zandl · 18. leden 2005

V záznamu myšlenek M. Rusnáka jsem jej citoval, když říkal, že nevěří na mobilní internet. V komentářích se někdo ozval, že mobilní internet přeci funguje a co že je to za kraviny. Zkusím vysvětlit, proč ani já nevěřím na mobilní internet a v čem je mi Rusnákova myšlenka blízká.

Problém totiž je v tom, že v zemi máme zakopané obrovské množství skla a mědi vedení poslední míle. Je technicky i finančně mnohem jednodušší na něm rozchodit garantovaný vysokorychlostní internet, protože na měděném dvoupáru protlačíte hravě vyšší rychlost, než na radiu. Zatímco radio nabízí sdílené rychlosti, na kabelu můžete u většiny technologií už z jejich podstaty nabídnout mnohem více rychlosti i kvality.

Tak proč se to nedějě, kde je chyba, ptáte se asi. Proč se vyplatí firmám budovat bezdrátové sítě i tam, kde Telecom má dráty. A to je dobrá otázka. Protože Telecom nenabízí konkurenční cenu a další podmínky, zní odpověď. Kdyby ADSL nespojoval nutně s hlasovým tarifem a základní megovou linku sekal po pětikilu, za další litr provedl instalaci na místě a nabízel celoplošnou dostupnost, nikdo by po CDMA nebo WiFi sítích ani nevzdychl. Jenže co s tím, když sečteno všechno dohromady, máte základní cenu mizerné a omezené linky tisícovku měsíčně? Bezdrát za polovic je pak super alternativa a čert to vem, že to někdy nejede.

Je pozoruhodné, že všude tam, kde se DSL rozšířilo, nějak zasáhl stát. Korea, Skandinávie - tam všude situaci ovlivnilo přispění státu. A to je otázka do pranice. Co udělat pro rozšíření DSL u nás? Co si myslíte, že byste jako nový generální ředitel Telecomu udělali?

PS: mobilní připojení k internetu v momentu, kdy potřebuju na netu urgentně něco vyřídit, považuju za velmi speciální funkci pro pár profi uživatelů, ne za službu masového uživatele.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook