Další VIP Blog (tentokráte Iva Lukačoviče)

Patrick Zandl · 14. leden 2005

Na internetu se objevil další VIP blog. Narazil jsem na něj docela legračně, protože včera se mne ráno, když jsem seděl v práci a měl největší frmol, ptala Dita přes ICQ, co že mi Ivo Lukačovič dělá reklamu. Samozřejmě jsem vůbec netušil, o co jde, nakonec jsem si zmateně vlezl na titulní stránku Seznamu, jestli tam náhodou někdo z kolegů nekoupil flashový megabanner s nápisem “Patrick je nejlepší” nebo “Když prémiové esemesky, tak jedině z Pipeline, máme povánoční výprodejové ceny, sleva 95%”, jenže nic takového. Až večer, když jsem se podíval do refererů Marigolda, jsem našel nový weblog, z něhož na Marigolda pár lidí dorazilo. A ejhle, je to blog Iva Lukačoviče, zakladatele Seznamu. Zatím má jeden zápis, mnoho čtení nečekejte, sám autor k tomu říká: Frekvence bude nízká, ale snad bude alespoň amplituda vysoká. To už tak u weblogů zaneprázdněných lidí bývá, i když někdy i je samotné překvapí, kolik času si nakonec najdou. Abych vás déle nešponoval, weblog Iva Lukačoviče je zde.

A hned se zastavím u tématu, kterého se Ivo Lukačovič dotknul. I já sám v poslední době sleduji, že čím dál méně sleduji klasické zpravodajské servery a čtu weblogy a stejně tak se mi stále méně líbí balastění článků na odborných webech, kdy pár znaků oficiální zprávy autor obalí nějakou úvahou vycucanou z prstu vteřinovým lepidlem. Příkladem může být nedávné uvedení nových produktů Apple. Kdo nesledoval online přenos (na mobilu to šlo ztěžka), mohl sledovat v češtině online přenos u Maléra - v textovém provedení. Tamtéž našel prakticky okamžitě sumář potřebných informací a dostatek odkazů, kdyby mu to nestačilo. O chvíli později se přidal blog SuperVěci a několik dalších, vzájemně se prolinkovaly trackback linky, aby se mezi nimi čtenář snadno pohyboval. Zde vypíšete články o Apple na weblozích z poslední doby.

Na Technetu měli pětiřádkovou zprávu přebranou z ČTK druhý den (což u nejdůležitější události u jednoho z největších výrobců překvapí), Živě mělo delší článek také druhý den. S tím rozdílem, že autor narozdíl od Maléra Apple nikdy neviděl, naštěstí si toho byl vědom, takže se vyhnul osobním postřehům činěným z mělké vody. Podobně to vypadalo na americkém internetu, snad jen s tím rozdílem, že macoidních autorů jako je Malér tam bylo několik desítek a zasypávali své čtenáře komentáři ještě před oficiálním oznamem Apple.

Na druhou stranu bych z tohoto postřehu ani nevyvozoval nějaký závěr ve stylu “blogy zničí zpravodajské servery”. Nezničí. Vždy tu bude Stádo, které chce předžvýkané informace a které se nepídí po zdroji a po zasvědcenějších a alternativních názorech. Žádný strach.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook