Asus WL-500GX – nový domácí směrovač s USB 2.0

Asus WL-500GX

Asus na letošním Computextu představil několik novinek, které stojí za povšimnutí. Především je to inovovaný domácí čtyřportový směrovač Asus WL-500GX, navazující na u nás také velmi oblíbenou řadu.

Nový Asus se vyznačuje podporou rychlosti až do 125 Mb/s, pokud pracuje s rovněž novými WiFi produkty Asus WL-100GX nebo WL-120g. Jde o technologii Broadcom Afterburner, takže by mělo být možné tuto rychlost provozovat i s dalšími produkty jiných firem postavené na Broadcom čipsetech.

Samozřejmostí je podpora WPA, firewall na bázi překladu adres NAT a také SPI, odpojitelná anténa a WDS potěší. Co je ale nejdůležitější a nejzajímavější: integrovány jsou dva USB 2.0 porty určené pro připojení webové kamery, tiskárny nebo (a to ideálně) pevného disku.

USB 2.0 na domácích směrovačích se stává hodně zajímavou vymožeností. Ceny pevných disků připojitelných přes rychlé USB padají střemhlav, disky se pohodlně používají a jsou opravdu slušně rychlé, navíc po jejich připojení na router lze obsah disku jednoduše sdílet mezi uživateli sítě bez nutnosti mít zapnutý velký počítač, což je pro komunitní sítě a domácí sítě velmi zajímavé. Zatím jediným problémem u tohoto Asuse je, že není zcela jasné, jak se na disk bude možné připojit. Asus WL-500GX má sice vestavěný Linux, ale na Sambu v paměti asi nemá místo, takže přístup na sdílený disk bude jen přes FTP, zřejmě nebude možné jej namapovat jako síťový disk, což by bylo samozřejmě komfortnější. Ale nechme se překvapit.

Cena ani termín dodávek nejsou známy. Stránky výrobce.

9. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Skype nabídne volání do pevné sítě

VoIP novinka ze zahraničí. Skype se chystá koncem letošního roku nabídnout volání do telefonní sítě, samozřejmě už za peníze. Příchozí číslo nebude, ale pokud si potřebujete někdy zavolat do zahraničí, zaplatit za to málo a neplatit žádný měsíční paušál, bude to zajímavá služba.

Nedávno jsem to zkoušel - přes Fayn. Volal jsem Ditě do USA, za těch pár dní co byla na cestách, jsem provolal asi dvě hodiny. Jak by ne - platil jsem za minutu asi 2,50 Kč, vyšlo mne to levněji volat jí přes oceán, než jí volat z Oskara na její T-Mobile. Vot paradoxy voipfonie...

8. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Stěhovali jsme se…

Během těch čtyř dní volna jsme se rozhodli začít stěhovat věci do našeho nového bytu. Nebylo by to tak těžké, rozhodli jsme se prakticky všechen nábytek nechat v bytě starém a všechno pořídit znovu, moc toho zase nepotřebujeme. Problém je v tom, že já mám pár knih a Dita taky. A když říkám pár knih, tak jsou to slovy tisíce, jsem opravdu slušně vybavená knihovna. Což je sice fajn, ale zkuste si tisícovky knih stěhovat.

Prozatím jsme se rozhodli, že knihovnu umístíme do sklepa, knihy tu zatím skládáme do sloupců na zemi, chystáme se přivést police (on ten sklep je naštěstí větší) a udělat z toho opravdovou knihovnu, kde budou knihy, jež nemusím mít uplně po ruce. Dříve jsem měl knih jednu plnou místnost a v bytě nebylo prakticky k hnutí, navíc kočky s oblibou knihy vyhazovaly na zem a já jsem tím dosti trpěl.

Rozhodli jsme se, že nábytek a vybavení budeme nakupovat pomalu a uvážlivě. To skončilo tak, že ihned v neděli jsme objednali ledničku v Datartu a v úterý ji přivezli. S postelí a něčím na sedění to bylo horší. Už dlouho jsme brousili po různých obchodem se sedačkami, jenže buďto to bylo podivné (IKEA) nebo pekelně drahé - sedačka za 150 tisíc Kč a nebyla nejhezčí. Nakonec jsme si překvapivě vybrali v ASCO na Stodůlkách, slíbili ji v pátek přivést, byla ještě ke všemu ve slevě za pár tisíc, protože k ní chyběl ten kus se dvěma sedačkami a bylo tam jen křeslo a sedačka pro tři lidi, což bylo navíc přesně to, co jsme chtěli. Jupí... :) Tím jsem utratil celou svoji červnovou výplatu, navíc jsem ji ještě nedostal, takže se prohnul kontokorent...

Udělali jsme pár fotek nového bytu, jsou zde. Při té příležitosti by mne zajímalo, zda nevíte někdo o nějaké slušné PHP galerii, kam by se daly nahrávat a pomocí ní inteligentně vystavovat fotky, komentovat je, popisovat atd? Narazil jsem na Coppermine Photo Galery, jenže se mi ho nedaří rozchodit s ImageMagick a s GD dává příšerné výsledky. I když jinak vypadá slušně a schopně - viz zde můj pokus. Máte nějaký tip? Zoner Media Explorer je slušný, ale dost offline software...

7. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

SoftPhone se vybarvuje

SoftPhone klient X-lite během mého hovoru na infolinku Telecomu (oblíbený obětní beránek, je tam plechová huba, dá se zkoušet po libosti)

O službě SoftPhone jsem psal v únoru, tehdy mi bylo divné, že na jejím serveru chybí informace o provozovateli. Evidentně si to provozovatel také uvědomil a zřejmě jsem ho chytil v době, kdy svůj web teprve rozjížděl.

Dnes už je na něm potřebná sada informací včetně e-shopu a mohu říci, že toho SoftPhone nabízí opravdu hodně. Nejlevnější IP telefon (možno tedy volat bez zapnutého počítače) je tu za 3650 Kč, nabídka končí u 22890 Kč (Cisco 7970G s barevným dotykovým displejem), lze si koupit i USB sluchátka nebo jen tak stáhnout software klienta X-lite na vyzkoušení. Stáhl jsem, vyzkoušel jsem a funguje to hezky. SoftPhone dokonce nabízí dotaci pro lidi, kteří by náhodou chtěli vyřadit IP telefon NP210. Ta náhoda není moc velká, protože NP210 používá jen Fayn, takže je to jasná pobídka pro Fayn telefonisty. Jak se tomuto šťouchu podaří, to nevím.

SoftPhone má v nabídce také WiFi telefon Zyxel Prestige 2000W - za 10 000 Kč s DPH. Jak by ho nenabízeli, SoftPhone používá SIP, zatímco Fayn používá H.323, ačkoliv Fayn nedávn prozradil, že by chtěli na přelomu roku nabídnout také podporu pro SIP.

Na SoftPhone jsou z mého pohledu zajímavé následující věci:

7. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak kontaktovat někoho, jehož síť používáte?

Ptalo se mne na to nedávno několik lidí a právě sám řeším podobný problém. Jak zkontaktovat člověka, jehož SSID vidíte, nebo jste dokonce přes jeho přístupový bod připojeni k internetu? Řešení typu trigonometrické lokalizace jsou neuspokojivé, ale nic jiného mne nenapadlo. Máte někdo nějakou myšlenku na elektronický kontakt? Například jak nějakou Windows službou poslat vzkaz?

Například nyní jsem v Zeleném údolí, v novém bytě. Jen tak ze zájmu jsem se podíval, kolik WiFi sítí mám dostupných přes notebook s anténou integrovanou do rámu displeje. Vidím jich od 10 do 15, na druhou síť, která je bez zabezpečení, jsem se ihned bez problémů připojil a jedu přes něcí UPC linku. Pohoda. Ten člověk má dokonce Linksys router, dostal jsem se do jeho administrace a teď bych mu rád řekl, co s tím má udělat, aby se mu tam každý ufon z Melmeku nenabořil - nota bene když sdílí celý svůj disk (je mi trapné mu to tam nastavit sám a ještě si drze povolit vlastní počítač). Vidím jeho IP adresu, jenže nikde nemohu najít jeho email, abych mu napsal... Jak lze někoho po síti inteligentně kontaktovat, napadá někoho něco?

7. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia 7650 slaví druhé narozeniny

Nokia 7650 slaví druhé narozeniny - první chytrý telefon počátkem července oslavil dva roky na trhu. Tento moment má dvě mementa pro nás. Za prvé se podívejte, jak moc se Nokia 7650 liší od dnešních moderních Series 60 zařízení jako Nokia 6600 nebo Sendo X. Rozdíl, který vidíte i cítíte.

Na druhou stranu se podívejte, jak moc do hloubky se chytré telefony změnily za ty dva roky a jak moc nás poznamenaly... Jsou sice menší, chytřejší, užitečnější, barevnější, vychytanější, hravější - ale stále jen málo mobilů nabízí lepší fotky, než dva roky stará Nokia 7650. Stále nejsou chytré telefony obecně akceptovány a z trhu nevytlačily své méně chytré kolegy. Zatím se chytají v business třídě, do segmentu pro běžné uživatele se ale dostávají jen velmi pozvolna a spíše tím, jak klesají ceny a mohou si je dovolit i méně majetní geekové.

Tohle mějte vždy na paměti, když odhadujete rychlost postupu nové technologie. Nejprve rychlé a nadšené přijetí u early-adopters, kteří koupí cokoliv a pak složité a zdlouhavé získávání zájmu běžných uživatelů...

Výročí mi připoměl Matt Croydon.

6. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel nabídne Intellisync Mobile Suite

Eurotel se chystá svým zákazníkům nabídnout docela zajímavé řešení Intellisync Mobile Suite. Intellisync je firma zabývající se výrobou synchronizačních řešení pro mobilní zařízení a Mobile Suite je její program určený bezdrátovým / mobilním operátorům. Systém má pro Eurotel integrovat Logos.

Intellisync Mobile Suite má několik verzi - Enterprise je určena firmám, zatímco Wireless operator verze je určena mobilním operátorům, kteří ji pak mohou nabízet svým zákazníkům. Mobile Suite nabídne zákazníkům Eurotelu především lepší dostupnost emailových služeb. Eurotel již dříve rezignoval na vlastní emailovou službu s tím, že jeho zákazníci většinou mají vlastní schránku a na nějakou jeho nebudou zvědaví, dal se tedy jinou cestou, než T-Zones, spíše směrem, co zvolil Oskar. Jenže Oskar má řešení zdaleka méně efektivní - Mobile Suite umí k email schránce klienta přistupovat přes POP/IMAP, na nový email upozornit přes Push zprávu, synchronizovat je (pokud to umí cilové zařízení přes SyncML) atd. Prostě moc pěkná hračka. Službu Eurotel spustí snad do podzimu.

Vše je zaměřeno také na podporu firem a jejich groupware, i s ním je možné si skrze Mobile Suite svá zařízení synchronizovat přes mobilní síť. Popis funkcí Mobile Suite najdete na stránkách výrobce.

6. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: Sexymobil – zachyťte prdelky fotomobilem a weblog J. Schwartze – prezidenta Sunu

Není nad bulvární nadpis, ale tenhle odkaz se nedal asi jinak nadepsat. Sexymobil.com jsou české stránky věnované zajímavým fotečkám pořízeným mobilním telefonem a vestavěným fotoaparátem. Jak název serveru napovídá, nejvíce jsou samozřejmě vítány lechtivé snímečky. Bohužel fotka se nedá poslat přímo z mobilu, to je podle mne trochu vada, je třeba ji nahrát z počítače (a do něj není u některých telefonů triviální ji dostat). Doporučuji přečíst velmi návodnou sekci Jak na to - zejména doporučení pro focení kalhotek mi přišlo pikantní. Ještě jedna poznámka na závěr: těmito snímky (zadečky, výstřihy atd) zasahuje jejich autor do osobnostních práv člověka a měl by mít svolení od foceného subjektu. Předpokládám, že existence tohoto serveru i u nás trochu více rozproudí diskusi nad tím, co a jak s fotomobily a kde je hranice, kdy, co a jak fotit. Ne snad, že bych očekával vlnu žalob, ale na držkovou může dojít velmi snadno.

Ze seriosnějšího soudku - našel jsem další weblog VIPáka, samozřejmě vipáka celosvětového, ne českého. Jde o Jonathan Schwartze, což je COO a prezident Sun Microsystems. Weblog je ve firemním weblogovacím systému zde. A není to žádné profláklé PíáRko, ale solidní počteníčko - pohled na IT očima někoho, kdo sedí po pravici Páně, řekl bych :)

6. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Gigabajtový Runbox

Mám placenou emailovou schránku u Runbox.com - za 100 MB prostoru platím asi 30 dolarů ročně. Platím za to, že mi ta schránka funguje (a funguje fest dobře), nemusím se o nic starat, mám tam ostrý spam filtr, antivirus, dostatek místa a možnost ukládat soubory, jakož i přístup přes kdeco (wap, imap, web, fastweb, https atd).

A tak jsem byl zvědav, jak Runbox zkousne aktivitu Google a jeho gigabajtový email zdarma. Runbox se totiž email schránkama za peníze živí. V červnu oznámili, že každý dostane 1GB pro email a 100 MB pro uložená data - řekl bych, že je to moc netrápilo, protože hodně lidí si na Runboxu poštu stahuje přes POP3 a na webu si ji prakticky nenechává. Ale dneska, jak jsem si tak stahoval svoji počtu, jsem si všiml, že mám 1GB místa :)

2. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Chytré displeje Nokia – další cesta?

Jiří Hlavenka na MobilManii uvažuje nad tím, že Nokia se chystá produkovat nobetooky či PDA - a já už jsem se delší dobu chystal toto doplnit zase nějakou drobnou spekulací.

PDA a vůbec počítače pro osobní použití se Symbianem z trhu naprosto vymizely, k dispozici jsou jen průmyslové počítače nebo chytré telefony. A ačkoliv to vypadá, že konvergence PDA a telefonů směrem k chytrým telefonům je průchozí cesta vývoje, není to jediná darwinovská větev. Obec uživatelů se totiž rozděluje do několika skupin a zatím není možno identifikovat, která z nich převáží a zda vůbec některá z nich převáží.

Jaké že to skupiny osobně-počítačových přístrojů máme na trhu?

2. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Berdárovo temné mručení o podplacených novinářích

Na Lupě vyšel v sérii rozhovorů také rozhovor s Gabrielem Berdárem, šéfem Českého Telecomu. Poměrně vkusný a hezký rozhovor, na to, jak je firma pana Berdára obecně oblíbená. Jenže na závěr se hovor stočil na novináře a pan Berdár si nenechal ujít příležitost, aby jim osladil pozornost, kterou Telecomu věnují, když oznámil, že "jedna či dvě redakce se musely za lživé komentáře svých novinářů omluvit, protože se navíc ještě zjistilo, že jeden z pisatelů měl na věci s velkou pravděpodobností i majetkový zájem". O chvíli před tím pravil, že svou roli v pomlouvání Telecomu hrají též "neukojené ambice, osobní finanční prospěch, nebo prostě jenom tak, protože nadávat na cokoliv je snadné a v módě."

Hodně by mne zajímalo, který z novinářů má z psaní o Telecomu majetkový prospěch (pokud odmyslíme honoráře za články). V diskusi samozřejmě padla celá řada jmen oblíbenců Telecomu (uváděli je diskutující, ne zástupci Telecomu, ačkoliv jsem o toto upřesnění žádal a nevěřím tomu, že si je zodpovědní nepřečetli). Pánové Holčík, Peterka, Sova, Krsek, Nachtmann, Merunka a samozřejmě já - ty všechny má Telecom v paži, protože mu neskáčí na špek a nezkonzumují bez přemýšlení každý blud, který Telecom vypustí v naději, že se mu bude věřit. Je to dalekosáhlé spiknutí, novináři mezi sebou komunikují kryptovanými esemeskami, používají nelegální šifrování emailů na bázi prohnilého a teroristy vyvinutého PGP. Přesouvají na anonymních kontech peníze tak, aby nešly vystopovat, domy a haciendy, které nakupují, trejdují zásadne přes bahamské firmy a společného koženého přítele. Všechno řídí ještírci, Ivo Benda a čipová totalita je díky těmto novinářům na blízku.

Jen tak si lze vysvětlit, že Telecom nevytáhl důkazy a neřekl jména těch uplacených novinářů, že raději rozmazával máslo po hlavách všech.

Abychom byli přesní, jedinou omluvu na téma Telecomu, kterou jsem zaznamenal, byla z mé strany a týkala se M. Heřmana - to, když jsem nesprávně uvedl, že ho z Eurotelu propustili, zatímco odešel sám. V kontextu článků to bylo velmi nepodstatné a byla to elementární slušnost opravit informaci (byť nepodstatnou) tak, aby byla správná. Tedy - v novinařině je to slušnost, u PR oddělení to není potřeba.

V té souvislosti stojí za to připomenout, že moje závěry ze článků mají svoji platnost. Právě Michala Heřmana jsem označil za horkého kandidáta na post šéfa Eurotelu, on sám toto následně popřel. Zajímalo mne, kde Telecom vyčaruje člověka s manažerskými schopnostmi, přehledem o Eurotelu a ochotou sednout si na horké místo v Eurotelu za pár týdnů - ale nechal jsem si tuto jízlivou otázku pro sebe. Telecom na ni odpověděl tento týden, když M. Heřmana jmenoval prozatimním šéfem Eurotelu. Atd atd.

Takže jsem zvědav na to, kdy Telecomu dojde, že žádné spiknutí se nekoná, že je tu pouze skupina novinářů, kteří mají alespoň elementární povědomí o tom, co je to ADSL a jak vypadají telekomunikace a že je jim divný rozpor mezi tím, co tvrdí a činí Český Telecom a jak to funguje jinde. Jasné je, že je jednodušší temně mručet nad podplaceností této skupiny novinářů, než onen zmíněný rozpor vysvětlovat...

1. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Server MsMobiles.com je pěkně vysazený na Nokiu a padají ostrá slova

Někdy je to docela vtipné, sledovat zahraniční servery. MsMobiles.com je jeden z takových průbojnějších serverů, kde se ledaskdy vyskytne zajímavá novinka, ale na názory zdejších autorů si člověk musí dát trochu pozor a důkladně je sítem probrat. Server je zaměřený na PocketPC a obecně smártfouny vybavené Microsoftím řešením a Nokia jim tam leží vydatně v žaludku. V poslední době do toho ostře šlápli bez ohledu na slovník a já nestíhám žasnout.

Ponejprv jsem si všiml článku Andrew Orlowski - the incompetent liar. Ten se věnuje redaktorovi konkurenčního periodika The Register (o něco známějšího) - Orlowski se odvážil v nějakém článku poznamenat, Symbian je konkurenceschopná alternativa k MS produktům v mobilech a že MS chytrý systém nemá u velkých výrobců příliš podpory. Nekompetentním lhářem je proto, že MsMobiles si myslí, že to naprosto není pravda, že Symbian je monopolistická sra..ka a připomíná, že Motorola a Samsung, dva další největší výrobci, podepsali kontrakty s Microsoftem. To je pravda. Stejně tak podepsali se Symbianem.

Poté, co nakládačku dostal Orlowki, pustili se na MsMobiles přímo do firmy Nokia. Našli text věnovaný "Hodnotám firmy Nokia" a přeložili jej z "nokiácké finštiny" do "čisté angličtiny". Výsledek stojí za přečtení. Ne že bych s některými výhradami nemohl souhlasit, záleží ale na tom, jakému stupni paranoi dáváte přenost. Abych citoval:

29. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Router s řízením šířky pásma

Často poptávanou funkcí u malých routerů je možnost řídit šířku pásma a limitovat objemy přenesených dat nebo přípojnou rychlost do internetu. Zajímavé je to především pro lidi, kteří spolu sdílejí počítanou linku nebo linku s limitem, levné varianty ADSL.

29. červen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉