T-Mobile v Británii nabízí paušál za 3G a WiFi přístup

Britský T-Mobile (ačkoliv tisková zpráva je označena jako Europe, všude se v ní hovoří jen o Británii) oznámil, že zavádí paušální poplatek pro připojení k mobilním datům bez ohledu na to, zda uživatel používá 3G síť nebo WiFi. Měsíční paušál je 70 liber, pro první tři měsíce je ale přístup k mobilnímu internetu zadarmo.

20. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

SkypeOut – VoIP přes Skype do telefonní sítě je vážně za hubičku

Dneska vyšel na Lupě můj článek věnovaný srovnání služeb VoIP s příchozím telefonním číslem z hlediska domácího či lépe řečeno SOHO uživatele. A při té příležitosti se v diskusi ukázalo, že betatestování pro volání do telefonní sítě je u Skype otevřené všem registrovaným uživatelům. Jen to Skype nikde nepíše - a tak na to novináři doposud nepřišli.

Skype

Volání do telefonní sítě se u Skype jmenuje SkypeOut a stačí k tomu klientský software (update na verzi 0.98042 je doporučen). Volá se na bázi kreditu, jenž lze uhradit embosovanou platební kartou Visa, Master/Euro Card, Diners nebo American Express. Lze koupit kredity o výši 10, 25 nebo 50 euro, jeho výši doporučuji zvážit s rozvahou, protože kredit za 180 po nespotřebování vyprší a propadne ve prospěch Skype. Ke kreditu se připočítává DPH 15% pro členy EU, což jsme i my, takže nejlevnější kredit vyjde na 11,50 €.

Ceník SkypeOut je velmi zajímavý. Tak především je tu nabídka SkypeOut Global Rate - volání do pětadvaceti zemí světa za 1,2 eurocentu (0,012 €) za minutu, což je po započtení 15% DPH (bere se DPH z Lucemburska, ne české) představuje volání za 46 haléřů na minutu do zemí jako Itálie, Rakousko, USA (včetně mobilů), Kanada, Austrálie, Čína, Francie, Německo, Španělsko, Velká Británie atd. To je tedy brutální cena - opravdu nejde o překlep, nabídka je zde.

Volání na české mobily vyjde na 5,3 Kč (to není tak super) a na české pevné linky na 80 haléřů, což je velmi pěkná cena. Skype upozorňuje, že volání je vhodné jen pro normální čísla, nikoliv na zelené či žluté linky (to platí celosvětově) - s tím mohou být problémy. Volání na Slovensko vyjde na 1,9 Kč, na mobilní telefon ve slovenských sítích pak 6,5 Kč za minutu. Podrobný cenník všech lokací je zde.

Tarifikace je u SkypeOut minutová, zaokrouhluje se na nejbližší celou minutu a hovory kratší než 5 vteřin nejsou účtovány. Co dodat... snad jen, že volání mezi Skype uživateli je zdarma a že cena volání nezávisí na tom, ze které země jste...

A malý návod, jak se ke službě dostat - v nainstalované Skype aplikaci klikněte na Tools a Go to my account page. Zde se zalogujete loginem a heslem potřebným pro Skype software a už můžete nakupovat svůj SkypeOut kredit.

20. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

WideNet nabízí platbu WiFi hotspotů přes PR SMS

V pilotním testu doplnil WideNet platbu svých WiFi hotspotů přes SMS o další operátory. K původnímu T-Mobile přibyl také Oskar a Eurotel. Platby přes PR SMS jsou velmi populární, protože na mobilním zařízení umožní službu ihned aktivovat i bez toho, abyste někde skládali zálohy - platba se jednoduše objeví na vašem účtu od mobilu. Snad se službě bude dařit. Podotýkám, že SMS jsou zde určeny pro platby připojení ad-hoc, větší odbnosy za trvalé připojení je stále třeba platit tradičními bankovními převody...

19. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

ČTÚ vydalo licenci povolující (mimo jiné) koncová zařízení CDMA2000

ČTÚ publikovalo v Telekomunikačním věstníku (a tím vyhlásilo v platnou a publikovalo i na webu) generální licenci č. GL - 45/R/2004 k provozování širokopásmových digitálních vysílacích rádiových zařízení pozemní pohyblivé služby, která jsou součástí uživatelských terminálů rádiových sítí v kmitočtových pásmech 410 – 430 MHz, 450 - 470 MHz a 870 – 876 MHz / 915 - 921 MHz. Tato licence je velmi důležitá pro Eurotel, protože tím je schválen provoz (i) mobilních terminálů CDMA2000 pracujících v původním NMT pásmu. PDF verze GL je zde na stránkách ČTÚ.

19. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak jsme si dali menší havárku a už to zase snad chvíli pojede…

S Linuxem se člověk nenudí, zejména, když mu vůbec nerozumí, což je můj případ. Radek Hulán mne pravidelně bombarduje výzvami, abych si instaloval novou verzi Blog CMS, což jsem statečně ignoroval, neboť jak víme - co funguje, do toho se nehrabe. Nakonec mne ale udolal poukazem na to, že nějakou fintou se dají přečíst hesla atd. Tož jsem nainstaloval novou verzi, vstoupil do její administrace a server zmrtvěl. Proč, nevíme. Prostě vždy, když člověk vlezl do administrace, tak se začalo zahlcovat MySQL, až padlo na ústa.

16. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Marigold má diskusní fórum

Na Marigold jsem před nedávnem přidal diskusní fórum, které nahradí to, jež jsem používal z Genesis 2. Najdete jej na http://www.marigold.cz/forum - a je samozřejmě zaměřené na telekomunikace. Jde o PunBB Forum a abych se pochlubil, počeštění k němu jsem vyrobil já sám (nemuselo se programovat, ale editovat texty, to mi tak ještě jde), do BlogCMS ho tradičně napasoval Radek Hulán. Takže nechť slouží - odkaz najdete v horní liště jako Diskuse.

A obnovil jsem oblíbenou rubriku reklamy, ačkoliv zadávání zatím neběží online a zájemci musí poslat email...

15. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezdrátový ethernet adaptér bez měření síly signálu – to je lahůdka

V poslední době jsem měl několikrát co do činění s bezdrátovými ethernet adaptéry, tedy krabičkami, které z WiFi signálu udělají výstup na ethernet a RJ-45. Naposledny mne taková pixla naštvala včera a znovu jsem narazil na tu samou věc. Absolutně nezvládnutý Site Survey.

Site Survey je program, který má proměřit okolní sítě a nabídnout vám je (například pro připojení). Jenže ethernet adaptéry, co se mi dostávají do rukou (uznávám, nižší cenová skupina) v Site Survey vypisují jen jméno sítě a MAC adresu. Příkladmo D-Link, nakrásně si jej přepnu do klientského režimu, ale aby mi pomohl s tím, jestli mám anténu naštelovanou dobře, k tomu je jeho Site Survey absolutně na nic. Abych D-Linku nekřivdil, není jediný. Řešením tedy je anténu naštelovat podle NetStumbleru či podobného software, ten ale nepracuje s ethernet adaptéry a musíte s kartami v notebooku kupříkladu. Jenže ty zase nemají RSMA konektor, ale kupříkladu MMCX - takže tu anténu připojenou k ethernet adaptéru nepřipojíte tím samým kabelem. Hlava XXII, aneb výrobce myslel, až vymyslel... :(

15. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

IEEE 802.11n – vysokorychlostní bezdrátové sítě

Pracovní skupina N by v rámci standardu 802.11 právě začíná vyhodnocovat návrhy na nový derivát WiFi sítí, v tomto případě označovaný podle písmena pracovní skupiny jako 802.11n (v angličtině se používá Task Group N, zkráceně pak TGn). Tento standard by měl WiFi rozšířit o rychlosti nad 100 Mb/s. Zatím se sešlo 22 kompletních návrhů a dalších 39 návrhů částečných, obsahujících dílčí vylepšení standardu. Pokud všechno půjde dobře, už v září by mělo být zřejmé, který návrh nebo která sestava návrhů se stane novým standardem pro vysokorychlostní bezdrátové sítě.

13. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Stěhováci odvezli knihy… :)

Stěhováci dorazili v poledne, to už jsem měl hromadu knih zabalenou. Vrchní stěhovák se podíval na moji knihovnu a zasmušile pravil, že si vzali malé auto, totiž Tranzita a že tohle chtělo Avii. Pravil jsem, že jsem slečnu na výslovně upozorňoval, že mám opravdu hodně knih. Vrchní stěhovák pravil, že to jistě, jenže tohle prý říkají všichni, neboť chtějí vypadat jako Yntelygenti a pak mají tři Viewegy na nočním stolku. Příště mám slečně říct, že jsem pobočká Národní knihovny...

Nakonec se to zvládlo, knihy jsme odstěhovali a já necítím záda. Teď už mne čeká vzít jen pár maličkostí jako televize, mikrovlnka, košile a takové ty věci, co nestojí za to pořádně balit a co jich je nakonec druhá Avie.

Což mi připomíná, že musím vykoumat, jak napojit televizi tak, aby na ní něco běželo, když v domě není společná anténa, pouze UPC kabelovka, kterou zapojí kdo ví kdy... Mátě někdo nějaký levný jednorázový tip? Neříkejte mi, že si mám koupit satelit (je to v plánu) nebo TV anténu, to vím taky :)

12. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dneska je den stěhování…

Dneska jsem si vzal v práci dovolenou (což mi nebránilo po ránu pracovní věci vyříditi) a nadešel velký den stěhování. Tedy, abych byl přesný, stěhování probíhalo už o víkendu, kdy jsem odvážel křehčí věci, které se mi nechtělo svěřovat stěhovákům. Dneska přijede stěhovácká parta, do auta si chlapci naloží něco nábytku, jenž jsme se rozhodli přestěhovat, zbytek knih (asi tak dvacet krabic) a největší stěhováni bude za námi. Pak už tu jen popaběrkujeme, co zbylo a co se do stěhovacího auta nevešlo nebo jsem na to zapoměl, co je ale hlavní, že ode dneška už budeme bydlet v Zeleném údolí :)

Jediný závažnější problém mne dnes čeká a to zprovoznit WiFi linku. K tomu budu muset narychlo nakoupit pár dílů. Hlavně musím říci, že mne překvapil zisk vestavěné antény u notebooku. Už dříve jsem si pochvaloval, že IBM napadlo montovat do displeje notebooku anténu, která má díky rozměrům také solidní zisk. Jenže dlouho jsem netušil, jak solidní ten zisk je. Když jsem o víkendu experimentoval v novém bytě, tak jsem zjistil, že notebook má lepší příjem, než anténa Orinoco s deklarovaným ziskem 6 dBi, odhadem tak na úrovni 8 dBI antén. S tou výhradou, že anténa PAN10 (má ji v nabídce i4) nemá 10 dBI ani náhodou... :)

PS: Tak dlouho ve mně hlodalo pokušení trvale používat tu cizí WiFi síť doma, až jsem tomu člověku tu síť zabezpečil přes MAC a sebe jsem do ní nepřidal. Až pak mne přestala honit mlsná ... :)

12. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Broadband ze stratosférických balónů: SansWire a jeho Stratellite

O projektech pokrytí signálem ze vysoko umístěných balónů, takzvaných HASP, jsem již psal. Tehdy jsem podobné projekty označil za žumpu na peníze, mimo jiné proto, že ty, co zatím proběhly, tak také skončily.

Nyní se na nebi broadband poskytovatelů objevuje nová hvězda. Společnost se jmenuje SansWire a její balonový projekt dostal sexy jméno Stratellite. Společnost na projektu pracovala dva roky a nyní se chystá v USA vytvořit něco, co nazývá National Wireless Broadband Network.

12. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Pevný disk Asus WL-HDD(HD) přístupný přes WiFi nebo ethernet

Asus WL-HDD(HD)

Pokračujeme v Computexových novinkách Asusu. Já vím, že Computex proběhl před měsícem, ale tyhle novinky tak nějak zapadly - když už se o nich někdo zmínil, tak jedním řádkem a já jsem konečně dohledal specifikace, takže i když to striktně vzato není novinka, tak je to novinka ve smyslu novinkovitosti ;)

Asus nabídl 2,5 palcový pevný disk (Ultra DMA/100), který má jako přístupové rozhraní ethernet a WiFi 802.11g - celé se to jmenuje Asus WL-HDD(HD). Disk lze připojit jako síťovou jednotku přes vestavěný Samba server a lze jej spravovat přes webové rozhraní. Má utilitu pro automatické zkopírování dat z jednotky, kterou k němu lze připojit přes USB. Zařízení může být přes ethernet připojeno do sítě a sloužit i jako přístupový bod.

Jaká je kapacita pevného disku, to nevím, ostatně technické údaje a specifikace na stránkách výrobce jsou dosti nejasné, přitom se zařízení má právě dostávat do prodeje a to za cenu kolem 150 USD - zatím jsem ale nenašel nikoho, kdo jej nabízí. Stránky výrobce.

9. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Netgear WGT634U – další domácí směrovač s USB 2.0

Netgear WGT634U

Tak jsem se porozhlédl, kdo z výrobců podporuje rychlé USB rozhraní na domácích WiFi směrovačích a našel jsem již prodávaný Netgear WGT634U.

Ten má vestavěné USB 2.0 rozhraní i Samba server, takže lze jednotku připojenou přes USB namapovat jako síťový disk. Spatřuji v tom docela podstatnou výhodu pro uživatele, protože některá řešení, o kterých jsem psal (disky s ethernetem) fungovaly jen pro vyšší verze Windows nebo jen přes FTP a to není zrovna nejlepší.

Tento Netgear je vybaven technologií Atheros Super G, takže zvládá až rychlosti 108 Mb/s, má WPA (ale jen předsdílený klíč, ne dynamický), SPI, NAT, nenašel jsem ale podporu WDS, což v tomto případě nemusí mnoho vadit.

Cena na amerických trzích je kolem 150 dolarů. Firemní info zde.

9. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉