Co si mám myslet o teležalobách a teležalujících?

Patrick Zandl · 9. únor 2005

Tele2 zažalovalo Český Telecom a ten to považuje za komunikační gesto. Bude to gesto za dvě miliardy, které by Tele2 rádo, nebo jen vyhodí peníze za právníky a udělají si trochu toho píárká? Aby žalob nebylo málo, dnes prohlásil eTel, že tuto žalobu podporuje. eTel také významně prohlásil, že on již má tradici v podávání  žalob, neboť již dříve žaloval "Telecom ve věci ochrany před nekalosoutěžním jednáním a porušováním závazných pravidel hospodářské soutěže ze strany ČTc ve smyslu § 53 Obchodního zákoníku a ve smyslu §11 Zákona o ochraně hospodářské soutěže." Škoda, že už nedodává, jak to dopadlo, protože žalovat může kdo chce koho chce  a za co chce; to ještě má daleko do prokázání viny.

Celý případ je při tom docela jednoduchý a dobře jej rekapituluje Jiří Peterka. Před lety zavedl Český Telecom tarifní balíčky Home Standard, které obsahovaly kredit na volání ve výši 90 Kč a stály měsíčně stály 299 Kč a Home Mini, které stálo 190 Kč a byl v něm kredit 90 Kč hovorného (a citelně vyšší sazby, než u Home Standard). Vtip u Home Mini byl v nemožnosti aktivovat volbu operátora.

Tehdy se začalo brblat, že lidi, kteří požadují volbu operátora, by si nemohli vybrat kredit a že je třeba udělat tarif bez kreditu. A tak vznikl Home Zero za 279 Kč bez volného kreditu.

Meritem sporu se staly dvě věci. Tak především fakt, že Home Mini není možno použít s volbou operátora, tedy volat přes síť jiného operátora a Telecomu platit jen paušál za Home Mini. Telecom na to vždy reagoval slovy, že jde o dotovaný paušál vytvořený na základě požadavků regulátora a že kdyby bylo na něm, žádný takový paušál by nenabízel a že když už má dotovat sociálně slabší občany, tak rozhodně nechce, aby na tom vydělávala jeho konkurence.

Druhým problémem byl rozdíl mezi výší kredítů a cenami Home Standard a Home Zero. Kreditu 90 Kč se člověk vzdal za 30 Kč nižší měsíční paušál. I tu je historické vysvětlení. Telecom tehdy (rok 2002) chtěl vyšší paušál, regulátor a ministerstvo financí hlasem nerozdílným pravili, že toho grossdá nebude. Telecom ustoupil, řka, že tři kila potřebuje, ale je ochoten dát lidem kredit na volání. Regulátor na to kývl a celou záležitost posvětil.

Kde je problém a kdo má pravdu?

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že problém je v nízké ceně paušálu. Zatímco u liberalizovaných telekomunikačních kdysi státních operátorů se paušál pohybuje v průměru na hranici 500 Kč (bez nějakého kreditu), u nás je bezkreditový paušál na poloviční hladině. Příklady: britský BT za 10,5 libry, Deutsche Telekom 15,66 euro, podobně KPN a další.

Český Telecom již tehdy upozornil na to, že ty peníze potřebuje a v poslední době se také snaží lobovat za to, aby se na paušál za hlasové linky 500 Kč dostal. Argumenty typu "za socíku se mu to už zaplatilo" jsou kravina svědčící o tom, že argumentující v životě neviděl výroční zprávu a výsledovky Telecomu, které jsou veřejně dostupné.

A nyní, co s tím.

Buďto se smíříme s tím, že výsledky regulace platí na obě strany, tedy že mohou i ovlivnit hospodaření Tele2, nebo připustíme plnou liberalizaci trhu a necháme na Telekomu a alternativních operátorech, ať si dělají, co chtějí.

Navíc Tele2 nebylo nijak poškozeno – pouze hypoteticky. Oproti tomu Telecomu někdo pořád nařizuje, za kolik smí prodávat své služby na síti, kterou si vybudoval. Proč si Tele2 nebuduje vlastní síť? Kdysi postavilo radiovou síť, její rozvoj (se mi zdá) ale nějak vázne a operátor se specializuje spíše na to, že buzeruje Telecom, co má a nemá dělat.

Alternativní operátoři v ČR v poslední době (až na čestné výjimky) přešli do tohoto pohodlného režimu. Buzerují Telecom, že jim neumožňuje přebrat mu celý jeho business a provozovat ho za velkých provizí na jeho vlastní síti. Jen málokterý operátor investuje do vlastní infrastruktury, natož plošně. A Tele2 má ještě tu drzost se soudit? Přijde mi to uhozené na hlavu. Budu já se snad soudit s Tele2, že tím, že nevybudoval alternativní infrastrukturu k té Telecomácké mi vznikla škoda a budu ji vymáhat? Bylo by to podobně padlé na hlavu.

Nelze říci, že se vším, co Telecom dělá, souhlasím. Ale zrovna tohle není věc, se kterou bych měl odvahu ho žalovat a Tele2 tak činí podle mne jen s vědomím, že do Telecomu kopat je dneska v módě. Navrhl bych jiné metody – inkviziční tribunál by byl jistě lépe funkční a byla by s ním větší legrace. Ostatně, zkuste vytvořit anagram ze slovíček SATAN a ĎÁBEL – samozřejmě, vyjde vám STANDA.  A zkuste vytvořit kabalistický součet těchto čísel – vyjde vám velké číslo, kabalisticky GROSS. Ha, máme důkaz o propojení Ďábla a Telecomu – teď už jen dutou jehlu, stigmata a dábel je usvědčen, ani jsme nepotřebovali čarovat s tarify a paušály.  

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook