Flarion představil Flexband

Patrick Zandl · 5. únor 2005

Americký výrobce vysokorychlostních mobilních IP sítí Flarion představil pokračování svých Flash OFDM systémů. Novinka se jmenuje Flexband a je založena na technologii nazvané BeaconTone.

BeaconTone je založen na monitoringu interferencí a neustálý výběr nejlepšího přenašeče pro zajištění co nejkvalitnějšího připojení. Zatím není příliš zřejmé, jak BeaconTone funguje, zda jde o nějakou variaci na adaptivní antény, nebo prostý monitoring přenášeného signálu a případné přeladění na méně rušenou frekvenci, takže je předčasné jásat – ještě uvidíme, jak průlomová technologie to bude.

Samotný systém Flexband je zatím také spíše zahalen mlhou, protože plné představení si Flarion nechává na 3GSM kongres v Cannes (ano, už jsem objednaný na demošku).

Opět jde o 1,25 MHz nebo 5 MHz široký OFDM systém, přičemž na šířce pásma 1,25 MHz nabídne 5,3 Mb/s pro downlink a 1,8 Mb/s pro uplink ve špičce, vždy však alespoň 2,5/0,8 Mb/s pro downlink/uplink.

Pro 5 MHz rozteč jsou nabízené rychlosti ještě lepší – ve špičce 15,9 Mb/s a minimálně 6 Mb/s pro downlink, případně 186 hlasových hovorů pro sektor.

Proč jsou takové rozdíly mezi maximální a zajištěnou přenosovou rychlostí? Ty má mít na starosti právě BeaconTone – pokud se mu daří vás přeplánovat do méně zarušeného přenašeče, potečou vám data rychleji.

Flexband konečně přináší i koncová zařízení s podporou hlasu, ty bude vyrábět Siemens a na trhu mají být do konce roku. Jediné zatím popsané zařízení bude Siemens Gigaset, který bude možno přes USB a Flash OFDM připojit do VoIP, jde zřejmě o předělaný Gigaset s USB podporou pro Skype. Samotné terminály fungující bez dalších propojek zatím ohlášeny nejsou…

V Cannes bude také představen první router s podporou Flash OFDM - Netgear WAR314. Tento router se bude schopen připojit do sítě nejenom přes ethernet, ale také přes Flash OFDM.

Flarion svůj Flexband záměrně představil krátce poté, co Qualcomm oznámil dostupnost čipových sad pro 1x EV-DO Revize A. To má podporovat až 3.1 Mb/s na forward linku a až 1.8 Mb/s na reverse linku, tedy zhruba stejné (či mírně horší, dle situace) hodnoty, jako Flexband.

Sítě, které se na technologii Flarion začnou stavět od letošního léta, tedy budou vybaveny již systémem Flexband, pokud si ho výrobce objedná. Dobrá zpráva pro český i německý T-Mobile. Siemens bude dodávat kompletní řešení pro Flarion od druhé poloviny roku (prý).

Tak uvidíme. Velká demoška Flarionu pro panstvo i lokajstvo je v Cannes 17. února odpoledne, až pojím dost chlebíčků a popiju dost šampáňa, pošlu své aktuální dojmy…

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook