Drobky: CDMA v pondělí, iTunes v Motorolách, nový weblog, RFID

Vypadá to, že se dočkáme - v pondělí Eurotel oficiálně představí nabídku svého mobilního připojení k internetu přes CDMA EV-DO. Bude k tomu tisková konference, přemýšlím, že bych se tam měl stavit, abych to alespoň oficiálně a na vlastní oči viděl. Ale už je to tak profláknuté, že otázkou je, co dodat...

MaLér přemýšlí o iTunes v nových Motorolách. Chvíli jsme o tom brainstormovali po ICQ, ale nic kloudného jsme nevykomunikovali. Problém je v tom, že se sice velkohubě oznámilo, že Apple licencuje iTunes formát pro telefony Motorola, ale nikdo neřekl, jak ta spolupráce bude vypadat - kromě toho, že hudba se do telefonu nahraje přes USB nebo bluetooth. Narozdíl od MaLéra si nakonec nemyslím, že by motorkáři prgali rozhraní v Javě. Prostě si vyberou nějaké svoje modely a udělají rozhraní pro iTunes jako nativní aplikaci a budou sledovat, co na to lídi. Je i docela podle mne možné, že se to ještě během příštího roku neobjeví ve všech mobilech ale jen v jednom - dvou. Na zkoušku, co to udělá... (a tady je tisková zpráva Motorola k jejich mobilu Motorola CN620 vybavenému WiFi, zatím stále málo podrobností)

Další VIP weblog je na adrese http://akabelog.blogspot.com - a autorem je Petr Koubský, šéfredaktor Inside. To je dobře, protože články Petra Koubského stojí za to a na internet se dostávají zřídka, většinou jdou rovnou (či jen) do papíru. Ale z poslední doby doporučuji k přečtení Císařův nový počítač - a křičím Ano ano...

Na Lupě najdete první díl (ze dvou) mého článku věnovaného bezdrátovým identifikačním čipům RFID, které se mají objevovat na zboží.

28. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

AirCQ: WiFi Instant Messenger

Tenhle program je už skoro rok starý, ale tehdy mi na něj nějak nepřišla chuť, už proto, že je placený. Jenže dneska přichází renesance zájmu o něj spolu s tím, jak se kategorii programů, do níž spadá, začalo moderně říkat mobile social software – zkráceně MoSoSo (fuj – mám raději "mobilní socioware").

AirCQ messenger

AirCQ s podtitulem WiFi Instant Messenger je software na propojování počítačů a sdílení informací skrze WiFi. Pomocí AirCQ lze přenášet z jednoho na druhý počítač hlas, video, soubory, chatovat atd – stačí jen WiFi karta. Program umí využívat jak infrastrukturní, tak ad-hoc síť včetně samoorganizujících se sítí a víceskokového routování, podmínkou ovšem je, aby na těch dalších počítačích také bylo AirCQ. Takto se dá propojit až 200 počítačů najednou – všechno bez potřeby internetu a s velmi jednoduchou konfigurací.

Pokud se podíváte na stránky programu, budete asi souhlasit, že je velmi efektní a zajímavý. Má ale i své nevýhody – především nevýhodu cenovou. Stojí 20 USD, k dispozici je třicetidenní demo, což na velké a jednoduché rozšíření programu nestačí.

28. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Kolik zákazníků mají mobilní operátoři DOOPRAVDY?

Mobilní operátoři se radostně chlubí počty zákazníků, přitom většina lidí znalých věci má o těchto číslech seriosní pochybnosti. Ledaskomu už pomalu dochází, že počet SIM karet se nemusí rovnat (a nerovná) počtu skutečných fyzických uživatelů, neb jeden jedinec může mít a začasté také má i více SIM karet. Na tohle už jsme si snad i zvykli a pokud jsou ty SIM karty živé, nelze zase tak moc namítat, snad jen hádat se o slovíčka.

Jenže magií je také způsob, jakým operátoři počty SIM karet počítají. U klientů tarifních je to jasné - sečtete ty, kteří platí paušál a výsledné numero je nezpochybnitelné - když někdo platí paušál a nevolá, pořád je to klient. Horší je to u prepaid karet. Jak dlouho může být SIM karta neaktivní, tedy bez hovorů, SMS či dat, aby se nezapočítávala do "živých karet"? Každý operátor na to má jiný přístup a nikdy se jím moc nechlubí. GSM Asociace k tomu kdysi vydala doporučení, na které každý zhusta kašle a jede po svém.

V poslední době se až příliš často ozývá hlas, že Eurotel má klientů ve skutečnosti mnohem méně, než kolik udává. Eurotel stále udává čísla z letošního března, kdy prý měl 4,3 milionu klientů. Ve skutečnosti těch, kteří mohou volat, může mít až o milion méně. Důvěryhodné zdroje se zapřísahají, že nedeaktivovaných, tedy funkčních SIM karet v síti Eurotelu je kolem 3,5 milionů (údaj z května). Na zprávu narážím stále častěji - ptají se na to novináři i zaměstnanci operátorů a nejsem sám, kdo to slyšel.

V květnu jsem se pokoušel to ověřit. Není jak. O počtu klientů můžete pochybovat, můžete mu věřit, ověřit ho ale nemůžete, protože k databázi vás nikdo nepustí. Volat tiskové mluvčí je zbytečné, ostatní lidé neví jistě nebo ví jistě a vy nevíte jistě, proč oni vědí jistě. Jistě se tedy nedá říct nic. Můj názor je ale ten, že na zvěstech něco pravdy bude a číslo 3,5 milionu klientů považuji za realistický odhad situace Eurotelu na trhu. S tímto číslem koresponduje vývoj ARPU i některé další nepřímé indicie - a nakonec až příliš zřídka kolem sebe vídám Goučkaře, zatímco pozici Oskara považuji za realisticky udávanou a pozici T-Mobile za mírně nadhodnocenou. Pokud by to tak bylo, Eurotel už před několika měsíci ztratil své prvenství v počtu zákazníků a přenechal je T-Mobile. Kdyby to tak bylo, tomíčkáři by měli důvod k jásotu. Jenže jistě se neví nic a zpráva žije na rozhraní fámy a pikantní insider info...

PS: Není bez pikantnosti, že v tiskové zprávě Sonim Technologies o tom, že Terrence Valeski se stává šéfem této společnosti, se uvádí počet zákazníků Eurotelu jako 3,4 milionu. Podle mne ovšem spíše než pozdní přiznání jde o překlep. Není v zájmu Valeskiho ani Telecomu nyní zveřejnit skutečný stav, pokud je takto odlišný...

!++0|4|Jak vypadá pozice Eurotel versus T-Mobile v počtu zákazníků podle vás?|Eurotel stále vede|Oba jsou prakticky vyrovnáni|T-Mobile jej pomalu předehnal++!

27. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Hotspoty Českého Telecomu: prý zadarmo, přitom za peníze

Povšiml jsem si v podnicích, kde provozují hotspoty Českého Telecomu, že naprosto nic nevědí o tom, že WiFi od Telecomu je již placená služba. Nejrůznější KFC, Pannerie a Nescafe Café mají dokonce s oblibou na pultíku propagační brožurky s nápisem, že služba je zdarma, v KFC jsem dokonce narazil několikrát na cedulku WiFi hotspoty zdarma na dveřích. Přitom služba není zdarma už několik měsíců. Personál na můj dotaz bývá dosti udiven, v Nescafé na Smíchově se mi dívenka přiznala, že už jí to taky nějaký zákazník říkal.

Jak se dalo předpokládat, kartičky na nákup WiFi airtime nejsou v provozovnách k dostání a protože to není trhák pro trafiky, musíte hledat provozovnu TelePointu. Možná jsem měl jen smůlu na zmíněné firmy v Praze - ale prošel jsem jich na svých prahotoulkách desítku a to už je slušný representativní vzorek na to, aby se dalo usoudit, že se Telecom na update informacích u svých hotspot-lokací vybodl...

27. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dorazil k nám internet (domů)

Objednávání internetové přípojky do nového bytu se konečně včera završilo úspěchem. Ze začátku to vypadalo docela triviálně, tedy že postačí nahlásit na UPC, že se stěhujeme a že chceme přeložit modem do nového bytu z bytu starého. Jenže na infolince nás ujistili, že je to operace na měsíc a že to není jen tak. Dita pravila, že internet potřebuje k tomu, aby mohla pracovat a že to tedy ne - a že její redakce mají tradičně dobré vztahy s UPC a že jí UPC jistě vyjde vstříc, když jsem já neschopen to zařídit. A obeslala nějaké pohlaváry v UPC. Když se dva týdny nic nedělo a vynadáno jsem dostával pořád já za to, že nemáme doma internet, jsem sáhl do svých tajných kontaktů, kde jsem našel vizitku na člověka, co tu v baráku připojuje UPC. Objednal jsem u něj připojení, za týden (včera) naklusali dva technici, přinešli modem a všechno připojili.

Mělo to vtipnou vsuvku. Chtěl jsem samozřejmě připojit svůj Linksys router a přes WiFi roztahat signál po bytě. Technici s ulehčením ocenili, že po nich nebudu chtít, aby tahali ethernet po bytě - jenže problém přišel v okamžiku, kdy se zjistilo, že UPC můj router nechce vzít. Následně se ukázalo, že pokud je MAC adresa zařízení už v síti UPC registrována, nelze to zařízení připojit jinde do UPC, dokud se předchozí odběrní místo nezruší. Nepochopil jsem smysl toho opatření - představte si, že si ode mne ten router koupíte, připojíte si ho doma do UPC a ono to nepojede a na infolince vám řeknou, že dokud si Zandl nezruší UPC, nemůžou vám ho připojit.

Technik ovšem správně pochopil, že si kvůli tomu nepůjdu koupit nový router - a naklonoval MAC adresu mého notebooku do routeru, s čímž UPC nemělo problémy.

Dostal jsem mimo jiné hezkou příručku o 31 stranách věnovanou popisu služby Chello. A zaujala mne stránka, kde píšou, že k odpojení od Chello může dojít, pokud zákazník provozuje nějaké nevhodné aplikace - například "nelegální DHCP".  Co je to "nelegální DHPC"? Já doma samozřejmě používám DHCP, protože jak jinak bych pohodlně administroval svoji síť, přeci nepojedu na statických adresách? A přeci nepojedu bez routeru s firewallem a NAT? Co je na tom nelegálního? Asi to, že UPC nechce, aby lidi jeho internet sdíleli. Ale obávám se, že u domácích routerů má smůlu - nepoužívat na nich DHCP je skoro stejně rozumné, jako na nich vypínat firewall...

V každém případě internet doma konečně jede.

27. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Věru nevím, jak bude Český Telecom čelit lavině komunitních sítí

Udělal jsem o víkendu zajímavou zkušenost. Až doposud jsem považoval české komunitní sítě za výsadu prakticky jen měst, neřku-li přímo měst větších. Praha je jasná,  Brno je jasné, Kladno, Slaný, ještě tak Mělník. O víkendu jsme byli u rodičů v Pardubicích. Zdejší nabídka internetu přes WiFi se ustálila na 300 Kč měsíčně, pokud netoužíte po dokladu (zdravíme Sobotku) a pokud nepotřebujete extra garantovanou linku - v praxi dostáváte něco jako lehce agregovanou čtvrtmegovku. Jenže věru, Pardubice jsou město s 90 000 obyvateli a tam jsem něco takového také čekal.

Ovšem rodiče bydlí ve vesničce deset kilometrů od Pardubic. Z hlediska katastrálního jsou to ještě Pardubice, protože tam jezdí místní MHD (jednou za dvě hodiny a končí tu), z hlediska faktického je to samostatná vesnička s hospodou (2 ks), tak čtyřiceti domy a sámoškou. Ještě za komoušů tu byly dva telefony, jeden z nich mělo JZD, druhý my (to snad nějak když zrušili školu a udělali z ní hospodu a ta telefon nepotřebovala a my bydleli hned vedle, tak jsme ho zabavili). V plánu pro pokrytí ADSL - ne v této desetiletce, přílišná vzdálenost od ústředny (ačkoliv telefony už se naštěstí normálně přidělují a dokonce dorazilo i ISDN). Signál operátorů se v posledních dvou letech zlepšil, ale ještě nedávno bylo potřeba vylést na půdu pro pohodlný přenos dat.

Jenže i sem dorazily komunitní sítě. Jeden místní mladík pečlivě obešel všechny domy, naházel do schránek letáky a nabízí na podzim přivedení internetu. Linka 256 Kb/s sdílená deseti lidmi vyjde na 300 Kč, internetovou přípojku obstará pardubická INS (která v Pardubicích levný internet přes WiFi tahá). Prostě pohoda - stačí na holubník přidělat směrovku směr statek a je připojeno. A když trochu osolíte výkon, i pečení holuby budou...

Vypadá to, jako docela dobrá legrace. Jenže není, alespoň pokud jste Český Telecom a chcete prodávat ADSL. Komunitní sítě se rozlézají do nejmenších vesniček, kde se vždy najde nějaký fanda, kterého napadne na kurník hodit všesměrovku, jedno ápéčko k tomu a udělat ze sebe ISP. A to nemyslím nijak pejorativně, prostě je to tak - on se jím stává a stane. Má přímé vztahy s potenciálními klienty, většinu z nich zná jménem, pečlivě jim nahází nabídku do schránek a je k sehnání na mobilu i přes SMS hluboko do večera. V případě zájmu přijde se žebříkem všechno proměří a připojí vás. Ještě ten večer vám běží linka, u které si pamatujete, že jednou za měsíc se staví Lojza, zinkasuje své tři kila a že když to neběží, máte mu zabouchat na okno, on se podívá na kurník, odežene slepici, která se uhnízdila na jeho všesměrovce a všechno běží zase jak z praku. Žádná křeč - takové věci se přeci stávají. Pořád lepší, než se dovolávat na anonymní infolinku operátora, který chce vědět, jaký máte modem (Genius, optický. Aha, to je myš?), jesli bliká kontrola ACK (???) a jaký máte operační systém (????, jo mladej říkal, že ten padací. Ano, Windows). A to jste měli štěstí, že jste se dovolali.

Komunitní sítě to řeší po svém. Uživatelé dávno zjistili, že rozdíl mezi spolehlivostí 99,9% a 95% je zhruba tisícikoruna měsíčně, jenže pro většinu dnešních uživatelů internetu nemá pětiprocentní rozdíl ve spolehlivosti ceny tisícikoruny. S tím může ADSL bojovat dvěma cestami. Zaprvé sníží cenu (neee, volají v Telecomu). A za druhé, bude jednodušší pro uživatele - a to už dnes vlastně je. Přijede technik, zapojí, něco mu zaplatíte a ono to jede. Nebo dostanete krabičku, podle tří obrázků ji zapojíte a ono to taky jede. S tím se WiFi nemůže měřit, už jen nakrimpovat konektory bude pro většinu normálních smrtelníků velký problém. Jenže komunitní sítě se s tím dobře popasují tím, že přijede člověk, kterého to baví a kterého navíc i znáte - a všechno nainstaluje. A ono to zase jede. A otázka je, proč byste měl platit 1200 Kč za ADSL, když můžete platit 300 Kč za WiFi. Kvůli StarZone? Ha, praví bystý provozovatel komunitní sítě - tady máte IP adresu interního serveru v naší síti, kde běží něco jako StarZone, jen jsou tam nové filmy a neplatí se za to. Kvůli tomu, abyste měli telefon? Zkuste Fayn, Wirphone, Skype nebo SoftPhone. Tak kvůli čemu? Že ADSL funguje spolehlivěji? Je to jisté? A má to pro vás cenu 900 Kč měsíčně?

Internetové připojení pro domácí uživatele se stává bez diskuse komoditou. Rozhoduje uživatelovo pohodlí a cena, nerozhoduje technologie a do určité míry není ani podstatná rychlost. A jestli je něco velmi špatný obchodní předpoklad, pak myšlenka, že až někam dorazí ADSL, uživatelé komunitních sítí radostně a rychle konvergují. Proč by to dělali? Konverze znamená chvíle nepohodlí a těch se uživatel bojí, takže by je musela odůvodnit cena. A já vskutku nevěřím tomu, že ADSL podleze ceny komunitních sítí.

Takže když o tom tak přemýšlím, někdo tu má závažný problém...

26. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nokia přidává VoIP podporu SIP pro Series 60 2.0 telefony

Mobilní telefony vybavené grafickou nadstavbou Series 60 ve verze od 2.0 dostávají další zajímavé rozšíření - podporu oblíbeného VoIP protokolu SIP. SIP Stack a nastavení SIP profilu si mohou vývojáři zdarma stahovat zde ze stránek Forum Nokia. Ačkoliv jde zatím o vývojářskou verzi, resp podporu do Series 60 a tedy ne o hotový program pro koncové uživatele, je to velmi důležité. Dá se totiž nyní čekat, že se objeví řada programů pro VoIP založených na SIP pro Series 60 telefony. I když - VoIP přes GPRS není zrovna to pravé ořechové. A také se tím ulehčí vývoj nejrůznějších kecálků blížících se svojí filosofií Push to talk...

26. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Další anténní zázrak – Flatenna společnosti Tritium

Takhle v létě se to vyrojí řadou různých zázraků, které miluji. Například v oblasti antén se objevil nový výrobek od společnosti Tritium a jmenuje se Flatenna. Jde o anténu, která se přidělává na klasickou pendrekovou anténu na router, jak vidno na obrázku. A jde o anténu, která vám příjde ve složeném stavu jako vystřihovánka z papíru a vy si ji sestavíte - připomíná mí to staré dobré časy Ábíčka, jestli ještě vychází, mohli by své vystřihovánky inovovat na vystřihovánky antén ;)

Tritium Flatenna

A nyní k těm zázračným specifikacím. Anténa je velmi ostře sektorová s vyzařovacím úhlem kolem 90 stupňů. Pokud se nasadí na pendrek 2 dBI, pak z něj udělá 9 dBI sektorovou anténu. Specifikaci včetně vyzařovacího diagramu najdete zde.

Vtip je samozřejmě v tom, že zadní strana toho papíru je pokovená a odráží tedy signál zhruba jako parabolická anténa do konvertoru - v tomto případě do samotné antény, do pendreku. Takže spíše než o anténu, jde o odražeč - což není podstatné. Fotky včetně fólie najdete zde. Cena antény je 10 liber, zhruba 440 Kč, když ji objednáte od výrobce - ale takovou vystřihovánku si skoro můžete udělat sami... (jestli vás přesvědčila).

23. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Výši kreditu Home Mini u Českého Telecomu znalo správně 31% respondentů

Moje anketa na téma, jaký kredit má tarif Home Mini u Českého Telecomu získala během jednoho dne přes 140 hlasů. 47% hlasujících soudilo, že tarif Home Mini žádný kredit nemá, zatímco jeho správnou výši 102 Kč znalo či uhodlo 31 procent hlasujících. A to není zrovna moc - čili se potvrdilo moje podezření, že výše kreditu u tarifů Českého Telecomu není zrovna obecně známa. Hlasující na tomto serveru bych si dovolil považovat za v telekomunikacích zběhlejší a pokud i z nich se správného výsledku dobere necelá třetina, není to mnoho. Aby bylo jasno - sám jsem to nevěděl, podíval jsem se do ceníku a myslel jsem si, že je tam chyba, až mi to i na infolince potvrdili...

A z toho bych uzavřel, že se lze oprávněně domnívat, že běžný uživatel tarifu Telecomu neví, jaký má kredit na telefonování, takže ve srovnání na letácích Českého Telecomu je tento předpoklad sice trochu degradující zákazníka, ale vcelku správný...

Mimochodem, pamatujete si, kolik vás stojí minuta volání z vašeho mobilu do pevné telefonní sítě? Já bych si to troufl odhadnout, ale ruku do ohně bych za to nedal.

Žijeme v dojmových  stereotypech - Eurotel je drahý, T-Mobile je levnější a nejlevnější je Oskar. Opravdu je to tak? Většinou, často, přibližně, málokdy, nikdy? A tyhle stereotypy nás někdy přemáhají nadlouho. Český Telecom má naprosto debilní zákaznický servis, je můj tradiční poznatek. Byl jsem nedávno v Telepointu aktivovat nějakou službu. Starší paní se mne ochotně ujala, řekl jsem jí, co potřebuju, vyndala hromadu papírů - a já se zhrozil. Paní se zeptala, zda si dám něco k pití, že bude pět minutek trvat, než ty papíry vyplní. Vyplnila, pak mi přistrčila papíry k podpisu a bylo. Třetí den všechno fungovalo, jak mělo - a kdybych nevěděl, jaký je ten lidský monstrproces za tím, řekl bych, že to funguje dobře...

22. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

NTT DoCoMo pokryje svou sítí Foma olympijské Athény

Zajímavým způsobem se rozhodl řešit japonský operátor NTT DoCoMo problémy s 3G roamingem na olympijských hrách v Athénách. Jeho síť Foma totiž není kompatibilní se sítěmi evropskými a navíc ani nemá s řeckým operátorem podepsanou roamingovou dohodu, takže ani zapůjčení evropských 3G mobilů by nepomohlo. A nutit zmlsaným japonským uživatelům evropské GSM, to už byla na pyšné NTT docela silná káva. A tak se řešení našlo - NTT DoCoMo od 1. srpna pokryje třemi základnovými stanicemi část Athén a tyto základnové stanice propojí pronajatým okruhem se svou ústřednou v Japonsku.

Výsledkem toho bude, že uživatelé sítě Foma budou moci telefonovat z Athén za japonské sazby, protože budou přihlášeni do japonské sítě Foma. Po řecku tedy budou volat za peníze Japonsko -> Řecko, volání na Japonská čísla je přijde na lokální tarif. A budou moci samozřejmě používat všechny služby jako je videotelefonie, posílání obrázků a mailů, což by v roamingu v současné situaci šlo dosti ztuha (=vůbec).

Foma bude fungovat od 30. července do 30. září a pokryje v Athénách některé turisticky zajímavé lokality a slušnou část města, nikoliv však olympijský areál, na tom se provozovatelé nedohodli.

PS: Nějak se nemůžu dobrat k tomu, zda je správně česky Athény nebo Atény (google říká, že se to používá tak i tak). Řecky je to samozřejmě Afina :)

PPS: Podobnou technologii kdysi použil i Eurotel tuším v Bosně, kdy pro českou jednotku spustil svoji BTS připojenou snad přes satelit. Že bych to ale považoval za dlouhodobé řešení roamingových problémů, se říci nedá...

22. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

KlFree.Net je krok před kolapsem

O napjaté situaci v kladenské komunitní síti KlFree.Net jsem tu již referoval před její valnou hromadou v květnu. Valná hromada mezi tím proběhla (zápis z ní zde) a členové sdružení se shodli na tom, že hodlají setrvat jako sdružení, komunita - a že nechtějí, aby jejich aktivity přebírala komerční firma. Bylo zvoleno nové představenstvo sdružení a vypadalo to, že věci naberou normální směr, kdy staré vedení vypadne a nové vedení začne dělat to, čím jej členové pověřili.

V zásadě to i tak dopadlo - až na to, že staré vedení si s sebou odneslo některé přístupové body a techniku, jak to tak vypadá, zrovna ty důležité části kladenské sítě. Ty přepojují na komerční WiFi síť a lidem připojeným přes tyto přípojné body nabízejí připojení z komerční sítě s poukazem na to, že KlFree je nemůže nyní obsluhovat. Nové vedení se tomu brání podáním trestních oznámení, úpravami v síti a dalšími podobnými kroky.

Jako vždy, i v tomto případě existují dvě verze. Zatímco nové vedení tvrdí, že staré vedení ukradlo přípojné body pořízené z prostředků sdružení, vedení staré naopak říká, že tyto přípojné body byly pořízeny z jejich vlastních prostředků a nikoliv z majetku sdružení a že si tedy pouze odnášejí svoji techniku, kterou dále nehodlají půjčovat sdružení, jehož nejsou členem.

To je zášmodrchel, který by podle mého soudu snadno rozčísl audit, tedy první věc, kterou si mělo nové vedení udělat. Nové vedení na webu KlFree.net připomíná, že sdružení prakticky nevedlo účetnictví, dokonce ani nepodalo v řádném termínu daňové přiznání - a to je samozřejmě chyba vedení starého, jenže problém vedení nového. Na druhou stranu zrekonstruovat účetnictví tak malé organizace by mělo být relativně jednoduché, ačkoliv sporné body zůstanou. Nové vedení například publikovalo informace, podle kterých vedení staré připojovalo firmy do KlFree s tím, že zatím nemusí platit a doplatí to až v okamžiku, kdy se připojení přetransformuje na soukromou firmu. Tím se vyvedly prostředky z dosahu KlFree, i když podle mne i tohle by mohl důkladný audit odhalit, lze dohledat v logu firmy, které byly připojeny a chtít adektávní obnosy.

V každém případě čeká nové vedení mravenčí práce s auditem, jinak se ze situace nevymotá, protože jejich tvrzení stojí proti tvrzení vedení starého a normální člověk nemá šanci se v tom vyznat, může pouze věřit - a to je málo. Na jednu stranu se mi úplně nechce věřit, že lidé ze starého vedení by byli tak pitomí a něco ukradli, když je jasné, že takovou věc lze relativně snadno dohledat, na stranu druhou je nutno říci, že chování starého vedení má k poctivosti daleko. Tak především i kdyby technika byla jejich, neměli by jejím odpojením poškodit sdružení, měli ji zapůjčit nebo pronajímat do doby, než se situace vyjasní. A navíc nemají právo využívat kontakty získané prací pro sdružení - přemlouvání klientů, aby přešli k novému připojiteli je velmi neetické a může být za hranicí zákonnosti...

Podrobný popis situace je na stránkách KlFree.Net (z pohledu nového vedení).

A ještě jména: staré vedení sdružení: členové bývalé rady Sdružení - Kostečka (Beny), Šulc (Japan), Kraus (Viperx), Mraček (Jenik). Nové vedení (rada): Roman Štec, Tomáš Kopsa, Kamil Sopko, Vít Hauptman, Pavel Müller, Josef Hlaváč, Tomáš Tichý.

22. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Malý test, jak znáte tarify – jaký kredit má Home Mini?

Tele2 právě zažalovalo Český Telecom za ty letáčky, v nichž Telecom srovnává svůj jeden tarif s voláním přes Tele2. Jednou z výhrad Tele2 je fakt, že uživatel u Home Standard neprovolal v propočtu Telecomu svůj kredit - své volání zdarma - a uvažovalo se pouze volání přes Telecom nebo přes Tele2.

Já jsem mírného podezření, že řada uživatelů na to zapomene a ani pořádně neví, jaký kredit mají u sv0ho tarifu. Kredit je u Telecomu provolatelný prakticky kamkoliv, protože je vyjádřen finančně a nyní je tu malá anketní otázka pro vás - jaký je kredit (s DPH) u nejlevnějšího tarifu Českého Telecomu zvaného Home Mini, jehož měsíční paušál je (a to už je nápověda) 215 Kč s DPH?

Hlasujte prosím bez podvádění (=koukání do ceníku), teprve až zahlasujete, podívejte se zde na správnou odpověď...

21. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Inzerátek: U-Turn hledá IT administrátora

Slíbil jsem U-Turnu dát sem jejich inzerát, kde hledají IT administrátora, takže:

IT ADMINISTRÁTOR

Náplní Vaší práce bude:
• administrace Linux serveru (mailserver, webserver)
• instalace a správa MS Windows (2000, XP) a Open Office
• instalace a správa HW a SW na uživatelských stanicích

• správa malé firemní sítě (cca 30 stanic) a připojení na internet
• uživatelská podpora

Požadujeme:
• SŠ/VŠ vzdělání
• dobrá znalost nejenom produktů Microsoft ale i OS Linux, praktické zkušenosti s jejich administrací a správou (komplexní správa uživatelů, záloha a obnova dat, řešení problemů)
• dobrá znalost aplikací MS či Open Office, Mozilla
• praktické zkušenosti s údržbou a správou HW a SW na pracovních stanicích typu PC
• základní znalost síťových technologií ethernet a komunikačních protokolů TCP/IP
• zodpovědnost, samostatnost, příjemné a ochotné vystupování, časová flexibilita

• komunikativní znalost angličtiny výhodou

Nabízíme:
• práci v mladém kolektivu v centru Prahy
• odpovídající platové ohodnocení

V případě zájmu zašlete prosím Váš strukturovaný životopis na Mitosinka@u-turn.cz.

21. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezdrátová okurka – flamewary o GPL a vrtání díry do styroporu…

Okurková sezóna řádí i v bezdrátovém světě. Kdo mohl, vzal si dovolenou, kdo nemohl, je tak zmožen vedrem, že na seriosnější práci nemá pomyšlení a tak zprávy, které vycházejí, jsou většinou tak zajímavé, že nemám ani odvahu je publikovat. Nejvýraznější z nich je oznámení AT & T Wireless, že má 3G síť v čtyřech amerických městech....

A tak je prostor pro zajímavé diskuse, pro které běžně pro práci není času. Příkladmo se rozhořel flamewar kolem Sveasoftu. Sveasoft je firmička vyvíjející upravený firmware pro Linksys a další WiFi routery, velmi podařený, psal jsem o něm zde. Linksys routery běží na Linuxu, navíc Sveasoft svoji portaci dělá na standardním GPL základu jako je Wondershape - a tak jeho firmware Satori a Alchemy je také GPL.

Firma nedávno zpoplatnila své diskusní fórum, kde publikuje nové verze firmware a novinky kolem něj. Už to avizovala dlouho, 20 USD není zase tak moc, jenže se našlo několik lidí, kteří správně namítli, že GPL software nepodléhá zpoplatnění, tomu že podléhá pouze diskusní fórum. A tak vystavili onen firmware ku stažení i na svých stránkách. Sveasofťáci vypěnili, následovala ostřejší výměna emailů, kde už došlo na nabídku rozbití huby a podobné záležitosti, i když snad žertem míněné. Celou genezi sporu si můžete přečíst včetně emailů na těchto stránkách (autor po jisté zkušenosti zůstává v anonymitě). Flame došla tak daleko, že provozovatel dalšího oblíbeného serveru LinksysInfo, kde se Flame rozhořela nejvíce, všechny diskuse vymazal a další zakázal s tím, že diskuse nad GPL licencí jsou off topic. Docela ho chápu. Méně chápu přístup Sveasoftu, protože licence GPL, kterou jsem si kvůli tomu speciálně přečetl, opravdu uvádí, že GPL software může kdokoliv distribuovat, pokud tak činí v nezměněné podobě. Sveasoft to řeší tak, že z webu vypustil definici licence u nových verzí firmware - jenže tak lehké to nemá, je pranýřován za to, že do placeného firmware zahrnuje GPL software, což nesmí. A flame žije svým životem dále...

Já to příliš nechápu. Diskusní fórum za 20 USD mělo pro mne zatím největší problém jak to zaplatit, nepřijde mi to moc a online podpora i nápověda je jen tam... Podle mne by Sveasoftu příliš neublížilo, kdyby vydělával pouze na servisu. Ale je to jeho rozhodnutí.

Doma jsem chtěl propojit svoji a Vrecovu síť. Technicky to není náročné, stačilo by mi přidělat anténu za okno a byli bychom propojeni. Jenže vyvstal konstrukční zádrhel. Náš dům je obložený styroporem či čím (takový izolační polystyrén) - a do toho díru na uchycení sice snadno vyvrtáte, ale hmoždinka v něm nedrží. Pod ním je ještě nějaká izolace a teprve tak za 20 cm jsou cihly. Jenže takhle hluboko zavrtanou hmoždinku zase první vítr vyrve a ještě zničí omítku baráku na čtverečním metru, jak to všechno vypadne. A k čemu to uchytit, vůkol není jak. Inu, každý máme své drobné problémy... (následkem toho nám nejede internet, UPC ho ještě nezapojilo a já pracuju (pokud doma) s notebookem v okně, Dita si musí servery spravovat z práce a dost jí to vadí).

A vedro je, že by jeden leknul. V práci jsem nalepil na okno organizační diagramy a projekty firmy. Získal jsem tím obdiv, jako že potrebuji neustálý přehled o dění ve společnosti. Ne, nepotřebuju. Potřeboval jsem nějak nahradit nefunkční žaluzie...

21. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zprovoznil jsem Marigoldí fotogalerii

Konečně jsem rozchodil velmi hezký software pro online zprávu fotogalerií - Coppermine Photo Gallery - a tak již konečně funguje nějaká inteligentnější fotogalerie pro Marigold.cz. Najdete ji na adrese www.marigold.cz/foto a odkaz na ni také přidám do horního menu pod logo Marigolda.

Zatím jsou tam jen starší fotky, ale zato lahůdkové. Našel jsem na disku fotografie z Mobil párty z roku 1998 (focené ještě nějakou šunkou, tehdy moc výběr nebyl). Mobilpárty byly takové každoroční oslavy redakce Mobil.cz (čeho, se neví, nebylo to podstatné, já vždy tvrdil, že to bylo výročí založení serveru, ale nebyla to pravda) a na fotkách z roku 1998 najdete ledasjakou zajímavou tvář. Samozřejmě, pokud ji poznáte, protože popisky jsem zatím příliš nedodělal. Ale můžete tipovat v komentářích... :)

Další zajímavější galerií jsou nepublikované fotky z 3GSM kongresu v Cannes. Nafotil jsem si několik zajímavých slide z přednášek s tím, že k tomu později zpracuji článek, ale znáte to, nějak to nevyšlo...

Takže fotogalerie je zde...

20. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉