Monako a Cannes začíná

Patrick Zandl · 13. únor 2005

Ráno jsme se po snídani zabalili a vyrazili jsme do Monaka, protože do odpoledne, kdy začínají registrace, nebylo beztak co dělat. V neděli jsou pouze fóra členů GSM Asociace, což nikdo z nás není a vstup novinářům je tam zakázán.

Monako je taková malá ospalá díra zajímavá snad jen tím, že je daòovým rájem. Jenže získat tady občanství, to znamená mít tu byt a protože je Monako maličkým městem, jsou tu byty pekelně drahé a namačkané prakticky kdekoliv to jde. Jak to zhruba vypadá, vidíte na fotce - fotka zachycuje prakticky celé Monako. K Monaku samozřejmě patří jachtičky a přístav jachet, pokrytí WiFi sítí, protože někteří z majitelů jachet ještě nejsou rentiéři a musí občas i pracovat. Bohužel jsme WiFi neměli zaplaceno, takže no access.

3GSM kongres v Cannes je hlavně místem setkávání a my jsme s potkáváním začali už v Monaku. Sedli jsme si totiž na břeh moře, objednali jsme si kávičku a začali jsme rozesílat přátelům a známým fotografie přístavu přes MMS. Jenže se ukázalo, že naše čtveřice je schopna z cca osmi mobilů rozchodit MMS zprávy tak na pěti. A vedle sedící mladík se nás zeptal (vida, že máme na kavárenském stolečku desítku telefonů, několik PDA a hromadu digitálů), zda jdeme také na 3GSM. Přikývli jsme. Byl to zajímavý švéd pracující v japonské firmě věnující se tvorbě mobilních portálů, tak jsme s ním setrvali hodinu v družném rozhovoru, vyměňujíce si zkušenosti. Samozřejmě měl také batoh nacpaný prototypy mobilních telefonů. Ptal jsem se ho, jak je to s politikou broadbandu v Japonsku, tedy s omezením těch vysokorychlostních linek, jestli tam mají nějaký FUP. Vysvětlil nám, že on třeba má doma 12 Mb/s DSL linku od Yahoo BB a že žádné limity tam za těch svých cca 20 USD měsíčně nemá. Jenže v Japonsku má silné postavení Sony, vlastní i pár ISP a horlivě bojuje proti pirátům, navíc stahování nelegálního obsahu je v Japonsku samo o sobě nelegální. To kontrastuje s námi, v ČR je nelegální jen poskytování takového obsahu, nikoliv jeho stahování. A tak, když ISP zjistí, že stahujete nelegální obsah, předají vás policii nebo vás minimálně odpojí či jinak napálí.

V Cannes je letos 3GSM kongres naposledy. Příští rok už bude v Barceloně; říká se, že si vystavovatelé stěžovali, že Cannes je drahé. Je to docela pravděpodobné, protože v Cannes sehnat hotel za rozumné peníze je fakt velký problém. Veletrh a konference začínají zítra, od devíti hodiny běží keynotes. Letošní 3GSM bude věnováno hlavně vysokorychlostním datům HSDPA pro UMTS sítě a obsahu pro mobilní sítě.

A veliký stánek tu má také Flarion - pro jistotu jsem ho vyfotil, mám tu také schůzku pro demo nové Flarion FLASH OFDM sítě.

A ještě jedna náladová fotečka - Celý svět je fajn, celý svět je Orange :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook