Eurotel Data Express i ve verzi CDMA2000 EV-DV (vlastní úprava)

Včera jsem se zmocnil jednoho modemu GTran a aktivace Eurotel Data Express, doma jsem všechno instaloval na svém notebooku dle přiloženého návodu a ejhle, všechno fungovalo na první zátah. Tedy až na to, že doma nemám v obýváku stabilní signál a bylo třeba připojit tu prutovou anténu, která opravdu výrazně pomáhá.

Nerad bych se opakoval ve chvále a informacích, které zní odevšud jinud. Ano, jede mi to rychle jako z praku, průměrně kolem 3-400 Kb/s a i mně ta rychlost v průběhu stahování samotného kolísá. Na velká slova o rychlosti je ale zatím docela brzo. Průměrný ping se pohybuje kolem 140-160 ms a toto zpoždění je velmi stabilní, pingal jsem hodinu a v podstatě jsem se mimo tyto hodnoty nedostal, vyjma zaváhání cílového serveru.

Zajímavý byl pokus s přechodem na EV-DV, tedy Data Voice. Zkusil jsem totiž VoIP telefonii přes Data Express. Nejdříve Softphone a SIP protokol, pak Fayn a jeho H.323 - obojí šlapalo bez problémů, dokonce jsem při tom měl nahozený Overnet a linka se poprala s tím, že odesílal data do internetu rychlostí tak 4 KB/s při telefonování. Bohužel jsem neměl sluchátka, takže reprodutkory mikrofonu trochu vazbily, ale to byla chyba mé sestavy. A v případě X-Lite (SIP program) jsem si bohužel nějak vypnul mikrofon a pořád nemůžu přijít na to, jak ho dát zpět (ne, není to ztlumení ve Windows), takže mne protistrana neslyšela. MaLér o našich pokusech informuje zde.

Pitomá je ovšem nestabilita. Od lidí z Eurotelu jsem se dozvěděl seznam triků, takže jsem již věděl, že modem se nebude nabíjet poté, co spustíte GTran program a že nabíječku je třeba připojit ještě před tím. Také jsem věděl, že vypnutí modemu pro slabé baterky může shodit nějaké staré notebooky. Moje dva měsíce stará IBM R50 to ale také nepřežila a vypnutí modemu při vyčerpání baterií ji shodilo do Blue screen. Problém byl v tom, že modem se snažil upozornit notebook, že by měl přejít do Power Save režimu a notebook s XP to nějak nerozdýchává, protože ho modem neupozorňuje zrovna korektně. Měla by to spravit nová verze ovladačů. Ku stažení u Eurotelu.

Další fintou je, že se mi modem nedaří zapnout, když je připojený k vypnutému notebooku. Je třeba nejdříve zapnout notebook, nebo odpojit kabel z modemu a zapnout jej. Ale to už je, řekl bych, maličkost.

Finta se současným zapojením modemu a jiného síťového připojení, kdy najednou modem shodí spojení, mne postihla rovněž, nicméně jsem ji záměrně evokoval. Vskutku CDMA nemá rádo, když mu do sítě běží paket s jinou zdrojovou adresou, než jakou CDMA síť přidělila. Bohužel dostupná literatura je k tomuto velmi skoupá na informace a z několika zmínek pouze soudím, že síť si domyslí, že uživatel ukončil spojení, maje jinou adresu a aby šetřila zdroje, ukončí spojení i na své straně. Nicméně na tomto vysvětlení netrvám, literatury přímo k EV-DO je velmi poskrovnu v mé knihovničce :( Lze to ošetřit firewallem, Radek Hulán slibuje, že postup dá na svůj weblog, ostatně i on zde recenzuje CDMA.

Na Root.cz najdete mini How-To pro Linux. Modem je veskrze standardní seriové zařízení, takže jde rozchodit pomocí AT příkazů, jejichž seznam je zde (v PDF). Jen mám mírné podezření, že modem je akorát standardní Qualcomm čipová sada osazená na desce a k tomu čtveřice konektorů (kromě USB, napájení a antény je tu ještě konektor pro GPS, jenž je k ničemu). Pardon, ještě displej - celkové provedení ale nic moc a problémy s ovladači tedy nejsou zrovna nejmenší. O digitálním podpisu pro XP si ovladače mohou nechat jen zdát.

Pravdou ale také je, že když se vyhnete těmto nástrahám, funguje Data Express opravdu jako datový expres. Pro stahování web stránek je zcela porovnatelný s pevnolinkovým připojením jako je UPC Chello, protože web stránky se holt už o moc rychleji při vyšších rychlostech připojení nestahují v poměru k režii protokolu a jejich vykreslení, poznat je to samozřejmě při stahování souborů. Žádnou online hru jsem nezkoušel, žádnou nemám, takže nevím, jak to bude pro hraní...

Poznámka na závěr: stejně rychle, jako Data Express funguje, se také prodává. Eurotel včera konstatoval, že zájem předčil jejich očekávání, přesná data ale zatím po jednom dni říci nechtěl. Z prodejen vím, že se CDMA prodává velmi dobře, v některých prodejnách dokonce vyprodali už první den a museli se nechat znovu zavážet. Prý mají zájem hlavně noví zákazníci. Snad to není jen kumulovaný zájem a bude to zájem trvalý, protože služba zatím vypadá opravdu moc hezky.

Marigoldí diskusní fórum o CDMA je zde.

5. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Kterak Eurotel k licenci přišel. A lidová kreativita na motivy Oskara je pryč

Na Mobil.cz vyšel můj článek Kterak Eurotel k licenci přišel. Ukázalo se, že je to otázka, které v poslední době zaznívá stále častěji a bude dobré ji zodpovědět a zcela náhodou jsem toto téma již měl asi rok zpracované do Historie českého internetu (kam se nikdy nedostala a vůbec ani Historie se nijak nedopsala). Tímto se omlouvám tazateli, který tu otázku položil do diskuse a ona zmizela. Zmizela proto, že spadla databáze a tohle byl ještě s nějakým Nonameho komentářem jediný nezálohovaný příspěvek. Tak snad jsem na to dostatečně odpověděl.

Včera jsem se v posilovně jen tak namátkou podíval, co dělá ta vtipná Oskaří reklama, či spíše její přetvor (psal jsem zde). Zmizela. Ach jo.

4. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Hledám CRM software – poradíte někdo?

Potřebuju už docela akutně používat nějaký CRM software (jak se tomu říká česky? Software pro řízení a evidenci vztahu se zákazníky?). Ve firmě mi instalovali Bugzillu, ze které se můžu pozvracet - je to asi super software na odstraňování chyb při vývoji, ale na CRM to opravdu není, má to hory políček, které nepotřebuju a není dobré je ignorovat atd.

Moje požadavky na CRM jsou velmi prosté - vlastně by mi stačilo, kdybych si mohl zapsat údaje o firmě a jako další položky si časově připisovat akce, které byly s firmou prováděny (co jsem jim slíbil, kdy jsem to dodal nebo komu jsem to přidělil). Úplný luxus by byl, kdyby totéž mohli dělat ještě další lidé a bylo by to odlišeno.

Samozřejmě by se tedy hodilo, kdyby to mělo webové rozhraní (máme tu i linuxáře) a ideálně to byl open-source, aby se do toho dalo i trochu sáhnout, ale není nutno. Nemáte někdo s něčím zkušenost? Prošel jsem to, co vypadne z Google a toho software je hromada, jenže většinou zbytečně na nás složitého, takže než to začnu znovu zkoumat, tak si raději dám poradit...

4. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nové weblogy: o Lucent CellPipe ADSL modemu a Sobotecká o médiích (a rozprava o důvěryhodnosti článků)

V průběhu doby jsem narazil na dva weblogy, u nichž stojí za to pozastavit se. Ten první je věnovaný ADSL modemu/routeru Lucent CellPipe a stojí za pozornost všem, kdož ADSL používají. O víkendu zde vyšel průzkum toho, jak lidi mají zabezpečený svůj ADSL router a ukázalo se, že hromada lidí na to totálně kašle a na modem se jim dostanete s default heslem. Blog dále probírá, co s tím dělat, jak se zabezpečit atd. Doporučuji. http://cellpipe.wz.cz/blog/cellpipe.html

Druhý weblog je mediální, jmenuje se Sobotecká a nejdříve mne na něm zaujal článeček Nevěřte Nově, všechno je jinak. Věnoval se reportáži ze Dne proti silnici R 35. Ta reportáž mi přišla dost podezřelá už před tím, ale neznal jsem místní reálie, tak to skončilo u toho. Ovšem na weblogu někdo reálie znal, takže článek do mne napumpoval další důvěru v TV Nova zpravodajství.

Na podobné téma - důvěryhodnost novinářských zpráv a reportáží, si povzdechl i Jiří Hlavenka, který na Živě pitval "bankovního hackera" a především to, jak o něm mainstreamová média informují. Někdo v diskusi připomínal, že si má zamést před vlastním prahem, že Živě je s tím také na štíru.

Jak je to doopravdy, je těžko říct. Za špatné informace se často pokládá i odlišný názor (oblíbené Linux versus Windows). Kolikrát jsem já sám šlápnul vedle a napsal něco, co nebyla pravda, ačkoliv jsem se snažil ji zjistit? Kolikrát to jde na vrub spěchu, nedostatečného nastudování tématu a zevšeobecněného názoru z druhé ruky? Možná tohle je důvod, proč se snažím držet telekomunikací a rozmáchle a megaodborně nekomentuju každou věc, která kolem proletí, i když na ni názor jistě mám (a samozřejmě že ten nejlepší ;) ). Jenže u telekomunikací mám za ta léta už vyvinuté jakési vnitřní oko, šestý smysl, kterým vidím problém ještě před tím, než pochopím jeho exaktní podstatu, takže se mi (snad) daří si problematické oblasti vytipovat a nastudovat. Dneska už nikdo nerozumí telekomunikacím jako celku do hloubky, snad s čestnou výjimkou Ivana Lašky. Moje digitální knihovna o telco čítá několik GB dat a knih, papírová desítku nejpotřebnějších svazků - k tomu všemu se obracím, když potřebuju přesně zjistit, jaký je druhý paritní bit na rozhraní Abis, z hlavy to ale netuším.

Kromě toho musí autor zjednodušovat, jinak by jeho článek pro běžného uživatele věnovaný například jen takovému "jednoduchému" tématu, jako jsou datové rychlosti v WCDMA nebo CDMA2000 narostl z přijatelného rozsahu do desítek stránek textu (což kromě toho, že to přečte pár lidí, vydavatel nezaplatí).

Nedávno jsem si pořídil velmi hutnou knihu vydavatelství Sams OFDM Wireless LAN - chtěl jsem pochopit, co přesně znamená OFDM modulace. Většina článků to stručně okecává jako ortogonálně frekvenční multiplex, či obsáhleji tak, že "nosný signál zde nemění svou frekvenční polohu, ale na druhé straně celá tato technika slouží stejnému účelu - "rozprostírá" přenos do větší části spektra, s cílem dosáhnout co nejvyšší celkové přenosové rychlosti."  Zmíněná kniha to místo jedné věty okecává na 275 stránkách - a okecává není ten správný výraz. Myslel jsem si původně, že kniha začne úvodem pro blbé. Kniha začíná diskrétní Furierovou transformací a v tomto tempu jede dále dalších 270 stran (vyjma bohatých citací na zdroje). Dokonalá kniha, čtu ji rychlostí asi dvě strany za hodinu, protože věty jako "Dopplerovy rovnice jsou známé, takže je netřeba opakovat" mne vrhají k dalšímu studiu pramenů (jsou známé, ale nikoliv mně z hlavy, jen si matně pamatuju, o čem to bylo). Ale výsledek po přečtených 50 stranách je, že mám dojem, že vím, proč je OFDM méně náchylné k vícecestným interferencím.

Otázka tedy spíše zní, nakolik je novinář důvěryhodný, tedy nakolik jej znáte jako rutinního šrotiče podkladů a komparátora zdrojů. Z toho plyne například, zda se spokojíte s mým tvrzením, že OFDM je méně náchylné k vícecestným interferencím, nebo zda toto tvrzení chcete prokázat. Prokazovat jej, je nad rámec běžného zpravodajství, protože je to řada rovnic a vysvětlování, navíc dosti obtížného, takže nezbývá nic jiného, než věřit či nevěřit autorovi, pokud nechcete nakoupit kopec knih a pustit se do samostudia. A to jsme ještě v technice, kde je většina věcí prokazatelných a spočítatelných. Co teprve jiné obory, kde zůstávají předpoklady a důsledná komparace zdrojů?

A jsme u toho, že celý náš život je víra... (nakonec mi vždy religionistika přišla jako nejlepší průprava na novinařinu :)

3. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel spouští první 3G síť u nás – CDMA2000 EV-DO


Na včerejší tiskové konferenci Eurotel spustil první českou komerční 3G síť a sítí třetí generace zůstává bez ohledu na to, že v ní neběží hlasové volání. O rychlá data se stará a stará se o ně dobře.

Je zbytečné, abych opakoval ceny a další podrobnosti, které přinesl  Mobil.cz zde v online zpravodajství - mají zde i článek o tom, jak CDMA2000 EV-DO funguje (trochu stručný, asi bude pokračovat).

Především je nutno poznamenat, že tiskové konference jsou čím dál tím veselejší. Když se přihlásil Jiří Peterka, stačilo dívat se do tváře D. Duroně z Telecomu, abyste věděli, na co se Peterka hodlá zeptat. Většina novinářů padla smíchy ještě před tím, než se Jiří Peterka stihl zeptat. Za výrok tiskové konference bych označil odpověď Eduarda Ecka, ředitele strategie Eurotelu, na otázku, co říká Eurotel na žalobu T-Mobile u Evropské komise a jestli se nebojí, že budou muset službu zrušit. Eduard Eck pravil: "Nevíme nic o žalobě, víme o žalování." A bylo jasno…

Humorným momentem také bylo, když se někdo z novinářů ptal na EDGE a Eck jen suše konstatoval, že EDGE je minimálně čtyřikrát pomalejší, než Data Expres (CDMA) a že v něm Eurotel zatím nevidí ekonomickou perspektivu. Na znovu položený dotaz, zda jej spustí do konce roku i Eurotel, Eck odpověděl, že jedině v případě, když se změní ekonomické parametry.

To je samozřejmě filosofická otázka do diskuse – budou lidé raději používat pro datové připojení samostatný CDMA modem, nebo citelně pomalejší EDGE integrované ve vlastním mobilním telefonu? EDGE má samozřejmě tu výhodu, že bude v dražších (a do budoucna všech) mobilech vestavěno, takže můžete datovat, aniž byste si objednávali CDMA. Na druhou stranu, pokud chcete opravdu rychlá data a seriosně je používat, jiná cesta než CDMA nebude. Nicméně, to je správná chvíle pro anketku, co vy na to?
(Pokud jste na titulce marigolda, musíte chvíli rolovat bílým místem, než dojedete k anketě, je to nějaký problém s CSS, který nevím, jak odstranit)

!++0|5|Považujete za výhodnější používat rychlejší CDMA se samostatným modemem nebo pomalejší EDGE integrované v GSM mobilu?|CDMA|EDGE|Zatím nevím|Mobilní data nepouzívám vůbec ++!

Po tiskové konferenci byla možnost si s CDMA pohrát. Vysoupli jsme s MaLérem od notebooku technika a jali jsme se mírně testovat. Ping se pohyboval na velmi slusné úrovni 140-160 ms, což dává i ne zase tak dramatický rozptyl 20 ms. Na hraní akčních her po internetu to ale asi nebude.

Stahovali jsme video z Atlasu, nějaké vystoupení pěveckého souboru, pustili jsme si 300 Kb/s stream a běželo to jako z praku, bez jediného zaškobrtnutí. Je ale také pravdou, že jsme měli celou BTS pro sebe a Eurotel provoz ořezává na IP vrstvě až na 800 Kb/s, takže jsme běželi blízko této rychlosti. Presentace byla v hotelu Four Seasons na nábřeží, Eurotel z druhého břehu přitápěl mobilní BTSkou, prootože presentace byla ve sklepě, kam by se signál nedostal a vyvést externí anténu ven by tam nebylo jednoduché. K té rychlosti: Eurotel očekává, že průměrná rychlost bude kolem 256 Kb/s, tedy zhruba čtvrtmegová linka – na ni dimenzuje svoji síť.

Testy budou pokračovat ve středu, kdy to vypadá, že se probojuji k funkčnímu výrobku. Zatím bych řekl, že spokojenost, co ale také čekat při prázdné síti.

GPS anténa pro CDMA

Následovala návštěva základnové stanice na druhém břehu Vltavy. Jde zatím o jedinou mobilní BTSku pro CDMA, já vůl jsem si nevzal foťák, protože jsem si říkal, že nebude co fotit, takže jsem udělal tři fotky mobilem, které prakticky nejsou na nic. Nicméně dobrý tip pro vyhledávače BTSek – CDMA BTSka se spolehlivě pozná podle anténky na příjem GPS signálu, protože jde o jedinou u nás provozovanou synchronní síť, kdy jednotlivé základnové stanice jsou časově synchronizovány kvůli lepšímu zvládání handoverů. A přesný čas si berou z GPS. Anténka je na fotce, fotka je příšerná, made by Nokia 6820 (škoda, že v ní není lepší foťák). Hezčí fotky jsou zde na Mobil.cz.

Což také připomíná častou otázku – ano, CDMA je plně mobilní technologie, má výrazně lepší zvládání handoverů, než GSM, například podporou soft/er handoverů, kdy je terminál přihlášen k více BTSkám nebo sektorům najednou a síť si ho může snáze předávat. Můžete jet autem a při tom surtfovat, vše funguje do okamžiku, kdy se vybouráte nebo kdy vyjedete ze signálu, jednotlivé základnové stanice nebo jejich sektory si CDMA modem předávají.

O CDMA by se toho dalo ještě hodně napsat. Zatím to shrnu tak, že za 1070 Kč s DPH to vypadá na velmi pěknou nabídku, která mne upřímně řešeno ještě příjemně překvapila – čekal jsem o něco vyšší cenu.

PS: MaLérovy postřehy z tiskovky a CDMA jsou zde.

PPS: Při této příležitosti je zajímavé podívat se na první článek věnovaný CDMA Eurotelu, který vyšel v listopadu loňského roku, když se moc nevědělo, jak si to Eurotel vlastně představuje. Vždy je dobré ohlédnout se na vlastní článek, v čem se člověk netrefil...

3. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Lupa nabízí seznam hotspotů

Lupa konečně po delší době zprovznila seznam hotspotů v ČR a to na adrese wifi.lupa.cz. Seznam obsahuje 15 poskytovatelů a 277 hotspotů, jeho partnerem je Eurotel.

Seznam hotspotů vypadá hezky, u každého hotspotu je vedená adresa, zda je zdarma (zdarma tu mají jen dvě lokality) a poznámka k dostupnosti signálu v lokalitě. Trochu mi chybí SSID, protože ne každý si jej musí pamatovat, na druhou stranu většinou je dost návodné. Je možnost přidat názor (jen pro registrovaného uživatele).

V databázi jsou pouze hotspoty, nikoliv komunitní sítě, což je největší požadavek, který v poslední době spatřuji u databáze hotspotů na Marigoldovi - abych rozdělil hotspoty a přípojné body určené jen pro trvalé připojení (WLL). V mém případě bylo potřeba se trochu vzdělat v PHP a začít vytvářet nové rozhraní pro databázi hotspotů. Nakonec se mi podařilo PHP i MySQL donutit, aby mi z databáze vypisovalo hotspoty (prototyp úspěchu), takže to vypadá, že dílo se jednou podaří a bude databáze hotspotů a WLL rozdělena a navíc i řádně protříděna a aktualizována.

Na Lupě najdete i nějaké WiFi tutoriály - psal jsem je já, jsou to aktualizované zdejší materiály.

2. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Házení granátu v centru Prahy sledovaly minimálně dvě kamery

Kamera

Včera jsem se díval na televizní reportáž věnovanou atentátu na toho majitele kasína Na příkopech. Neznámý pachatel mu hodil pod auto granát. Zajímavé bylo, že při reportáži stál reportér zády ke dvěma bezpečnostním kamerám a vůbec ho nenapadlo se policie zeptat, copak vědí o pachateli, kterého natáčejí minimálně dvě kamery. Ty dvě byly umístěné na kasinu, Na příkopech je ale kamer několik desítek, takže předpokládám, že se do zorného pole kamer pachatel dostal hned několikrát. Vtip je samozřejmě v tom, že širokoúhlé kamery nevypadají jako kamery a normální člověk si je splete s lucernou. </p>

2. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

WideNet převzat německým AirNyxem

Aktivity společnosti WideNet, předního poskytovatele bezdrátového připojení k internetu prostřednictvím technologie WiFi, dnes převzala společnost AIRNYX CZ a.s.. Za ní stojí partneři druhého největšího provozovatele sítě HotSpots v Německu – AIRNYX AG.

Podpisem smluv a předávacích protokolů se AIRNYX CZ a.s. stává majitelem značky WideNet a zároveň provozovatelem hotspotů sítě „W“. Protože se Airnyx specializuje na veřejné WiFi hotspoty, prvořadým  zájmem je nyní rychlé rozšíření počtu pokrytých míst sítě WideNet, která k dnešku čítá 45 „horkých zón“.

Díky partnerství dojde nyní k rychlé implementaci služeb dalších roamingových partnerů v síti WideNet tak, aby do konce roku 2004 byla síť přístupná pro zákazníky všech hlavních světových dealerů bezdrátové konektivity.

Společnost Airnyx provozuje v Německu síť, která má nyní 500 aktivních hotspotů a spolupracuje se společnostmi jako jsou AIGP (HotSpoty na čerpacích stanicích), ADAC (Německý automobilový klub), nebo bft (německá Asociace nezávislých čerpacích stanic). www.airnyx.de

WideNet poskytuje služby bezdrátového přístupu k internetu od října 2003 na mnoha místech Prahy a v několika dalších místech. Do konce roku 2004 plánuje zprovoznit cca 200 hotspotů ve větších městech ČR. Firma doposud často stavěla spíše přípojné body pro trvalé připojení, tomu se nyní chce vyhnout a zaměřit se pouze na hotspoty.

30. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel přináší EDGE (v síti T-Mobile)

T-Mobile včera oficiálně potvrdil, že jeho koketování s EDGE technologií se v České republice stává realitou. Zprávu vydal poté, co se už i v Hospodářkách psalo o tom, že si příští pondělí Eurotel vybral pro spuštění své vysokorychlostní datové sítě CDMA2000 EV-DO. Tyto dvě události lze jen velmi těžko nespojovat a je zdřejmé, že EDGE přináší T-Mobile do ČR jen proto, že všechny pokusy zabránit Eurotelu ve spuštění CDMA přišly vniveč - naposledy stížnost k evropské komisi.

T-Mobile má k EDGE rozporuplný vztah. Do EDGE se snaží konvertovat svojí síť v USA, kde je situace už neudržitelná, protože konkurenti zde s oblibou nabízejí vyšší rychlosti právě na CDMA - start je očekáván na rok 2005. A celá legrace zatím stála půl miliardy dolarů...

Rána přišla nejprve na evropském kontinentu a to když vloni spustil maďarský Pannon EDGE, T-Mobile jej v Maďarsku následoval o tři měsíce později. Z EDGE v Maďarsku si udělal výkladní skříň, když spolu s Ericssonem T-Mobile ustanovil rychlostní rekord v EDGE síti. Ačkoliv dnes ve své české tiskové zprávě udává rychlosti kolem 210 Kb/s, musíme mít na paměti, že v reálném provozu budou rychlosti v EDGE třetinové.

Zajímavá situace je ve slovenském EuroTelu, kde EDGE běží také a kde 51% vlastní Deutsche Telekom skrze Slovak Telecom a zbytek Atlantic West. Zdejší vedení má ovšem značnou autonomii v jednání, vyjádřenou mimo jiné i tím, že se firma nejmenuje T-Mobile, takže zde je o lokální (a moudré) rozhodnutí - asi tak, jako kdysi u nás za časů Paegasu.

Jak vidno, T-Mobile se do EDGE nikdy nehrnul, vsází spíše na WiFi a 3G a to jen v některých lokalitách, v zemích, které nepovažuje za primární linii střetu (například s Orange nebo Vodafone) na rychlá data spíše kašle. Ostatně i u nás jej k datovému paušálu vyprovokoval až krok Eurotelu.

V Čechách to dlouho vypadalo na odložený souboj. Eurotel sice EDGE testuje a má jím osazené několik základnových stanic, jenže se rozhodl dříve šlápnout do CDMA. A T-Mobile nezbylo nic moc jiného, pokud chtěl konkurovat. než udělat hlasité prohlášení o tom, že EDGE ano - a jít ho rychle někam nakoupit.

I časování odpovídá tomu, že T-Mobile svým EDGE jen kontruje. Pokud jej opravdu chce nabídnout do konce roku 2004, pak to znamená, že na EDGE v ČR ještě mnoho nesáhl, jen si několik lidí prolistovalo nabídkové katalogy a usoudili, že to půjde do sítě docpat (jinak by přeci všechno slavnostně spustili s tím, že pokrytí EDGE je třeba jen v pěti městech). Testovací provoz (zmíněný v tiskové zprávě) znamená, že je to nainstalované stejně jako v případě Eurotelu na jedné či dvou základnových stanicích a technici si s tím hrají.

Ačkoliv Eurotel již tradičně T-Mobile ujíždí o půl roku, nelze brát EDGE aktivity na lehkou váhu. EDGE, i když jej dodavatel (Siemens?) nezprovozní na slibovaných rychlostech a také terminály nenabídnou vyšší rychlost, než nějakých 80 Kb/s, bude mít výhodu v tom, že je součástí GSM sítě, takže stačí koupit EDGE mobil a můžete v té samé síti datovat, telefonovat a platit jedny poplatky najednou.Jenže to je jen o obchodní strategii, na kterou může Eurotel v zimě bez problémů odpovědět, pokud se mu to bude zdát důležité. Ve skutečnosti, z hlediska operátora je výhodnější mít datový provoz oddělený v jiné síti, dají se s tím dělat kouzla, když se do provozu nemíchají hlasové hovory a jejich nároky na kapacitu.

V každém případě bude letošní telekomunikační podzim velmi veselý. Naštěstí pro koncové zákazníky...

30. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Které Bílé zboží je nejbělejší

Zatímco fázi stěhování máme za sebou, fáze nakupování u nás právě probíhá. Po prostudování hory materiálů týkajících se praček, prolezení všech možných i nemožných diskusních fór jsem našel dvě variantní pračky, které připadají v úvahu a liší se prakticky jen tím, že jedna má větší informační displej LCD, ta druhá malý LED, což výrobce ohodnotil na dvoutisícikorunový rozdíl.

Už jsem byl na bilezbozi.cz a pak jsem si vzpomněl, jak se na Lupě, když tam byl rozhovor s Ondřejem Frycem, lidé dohadovali, že Bílé zboží.cz je předražené, o čemž jsem si tehdy dovolil vyslovit pochybnosti a vyjádřit svoji spokojenost s bilezbozi.cz. A tak jsem se rozhodl to ověřit v praxi. Zadal jsem do Google a Seznamu klíčová slova Bosh a pračky a obchody, které vypadly naprvních místech, jsem prosurfoval. Následující tabulka ukazuje, jak to v cenovém porovnání vypadá:

29. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak obecně o mobilním socioware

Proč mobilní socioware? Socioware je obecně nějaký software, který propojuje jednotlivé lidi, kteří se před tím většinou neznali. A mobilní socioware je takový, který to dělá mobilně. Po úspěchu (minimálně prozatimním) Orkutu, Friendsteru a dalších podobných socioware se tento typ aplikací dostává i na mobilní zařízení a také s proměnlivým úspěchem. Je třeba zajímavé, že Orkut si nejvíce oblíbili brazilci a prakticky jej ovládli, zatímco Friendster zůstal doménou američanů atd - regionální specifika se uplatňují i u globálních aplikací.

Podobně to podle mne bude s mobilním socioware, to limitují především technické možnosti v jednotlivých zemích. Například na fláky jako Mogi Mogi u nás nemohou prosperovat, protože mobilním sítím u nás chybí podpora lokalizace přes GPS…

Dobrý "mobilní socioware" jsem našel v USA. Je to taková jednoduchá hra – chodíte po městě, máte pistolku na vodu a na displeji mobilu vidíte fotku soupeře. Jak se k němu přiblížíte, tak ho pokropíte pistolkou a rychle vyfotíte a fotku pošlete přes MMS na server. Tam ostatní hodnotí, jak moc jste ho dostal a přidělují vám body. A je tu samozřejmě žebříček střelců.

Hra měla i své stinné stránky – to když jeden z účastníků vytáhl vodní pistolku na protihráče, jenže si to popletl a místo účastníka hry si vychutnal agenta FBI v civilu. Ten si zase o chvíli později vychutnal jeho. Obrázek agenta FBI promočeného dětskou stříkací pistolkou a s absolutním zděšením ve tváři musel provozovatel hry ze serveru stáhnout – škoda.  Hra se jmenuje Damp Assassins a funguje úplně triviálně – kromě mobilu s MMS a vestavěnou kamerou a stříkací pistolky nepotřebujete už nic jiného.

Jsou i složitější mobilní socioware a je to fascinující oblast software – chystám se o tom napsat něco většího, když zbude času...

28. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Občanská kreativita na účet Oskar reklamy

Oskar kreativita

Trocha občanské kreativity na účet oskařích reklam nás vrací do časů kdysi tak uvolněné a vtipné reklamy Oskara. Fotografie pochází z mužských šaten v posilovně a omlouvám se za kvalitu, je to foceno Nokia 6820 a ta nemá zrovna excelentní fotoaparát.

28. červenec 2004 - Pokračuj ve čtení 👉