Zprávy z tisku

Patrick Zandl · 17. únor 2005

Protože teď bude asi Patrick nějakou dobu mimo Internet a možnost publikování (i když on vlastně může publikovat přes MMS), tak si zde dovolím malou výplň s odkazy na zajímavosti, které se v posledních dvou dnech objevily:

  • jak to včera vypadalo na Ruzyňském letišti si můžete prohlédnout třeba na blogu Iva Lukačoviče, snad to bude dnes lepší a Patrick se bude moci v pořádku vrátit.
  • Český Telecom vydal tiskovou zprávu o předběžných výsledcích za rok 2004. Samozřejmě se chlubí, že má rekordní zisky (poté, co loni 10 MLD odepsal se to dalo čekat), co ale nijak zvlášť neprezentuje, že cca. 220 tisíc lidí (firem) se za uplynulý rok rozhodlo pevnou linku odhlásit. Kolik lidí by asi neodešlo, kdyby byl nejlevnější paušál za stovku a nebo dokonce zadarmo (a dražší poplatky z minut), kolik lidí by na to přešlo z vyšších tarifů a jak by to tedy vypadalo ve finálních číslech? A kolik lidí by asi zůstalo či dokonce přišlo, kdyby měli nějaký FRIACO paušál na dial-up
  • ČRa nabízí velkoobchodní DSL na bázi LLU propojení, neradujte se, na doma to není, ale jako náhrada pevné linky pro firmu to je OK. Telecom si účtuje za 2Mb/s klasickou pevnou linku uvnitř města 20 tisíc a to dokonce i když jede na DSL, ČRa jsou to samé schopni nabízet za necelých 7.
    Telenor to ale má afaik levnější, už to nabízí rok a hlavně - pro AO není Telenor konkurent, zatímco ČRa ano. Věřím, že může nastat masivní odliv všech firem z větších měst co využívají Internet přes pronajaté okruhy (pevné linky) a je jich stále mnoho tisíc za pár desítek milionů. Ovšem je zde jeden velký problém, který hraje do karet Telecomu a neřeší jej AFAIK ani Telenor, ani ČRa a tím je neochota AO nabídnout zákazníkovi lepší službu za méně peněz, protože tím sami přichází o peníze. Řešení jsou ale celkem snadná, když se mi někdo z Telenoru či ČRa ozve, rád jim poskytnu konzultaci (a nebo i nějaký AO, který chce začít vydělávat).
  • Telecom/Eurotel Wi-Fi nabízí nyní 10 hodin surfování za 1 Kč! Platí to ale jen do 30.6., pak to bude opět za dvě stovky. Je zajímavé, že stejný Telecom tvrdí, že velkoobchodně na rozhraní stojí přenos 1 GB dat 30 Kč a přitom to maloobchodně dává v jedné své službě za několik halířů. Také je zajímavé, kolik asi stojí účetní zprocesování 1 Kč, rozhodně to budou možná desetikoruny. Jestli by tedy nebylo levnější to nabídnout zcela zdarma. Nicméně každou slevu chválím.
  • Mimochodem když jsme u těch zpráv z tisku - protože mi chybí Patrickův Prehled.net, tak jsem si udělal vlastní přehled RSS - SuperBox (vás by asi spíš zaujala sekce technika). Nemá to žádnou "inteligenci", ale zato to funguje a když jsem mimo vlastní počítač a chci rychle zjistit co je kde nového, tak je toto nejrychlejší řešení (neberte to prosím jako reklamu, není to nic komerčního).

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook