Motorola a její HSDPA – úplně jiná káva

Patrick Zandl · 18. únor 2005

Včera jsem na výstavišti chtěl kromě nějakých firemních věcí skouknout i HSDPA u Ericsson a Motoroly. Nejdříve jsem se vypravil do Motoroly, na stánku měli hezké powerpoint demo a kartu Motorola D1100 s podporou HSDPA, jenže mne upozornili, že HSDPA demo zde není. Ukázalo se, že pro operátory a další hóch nóbl společnost je všechno k vidění kousek za výstavištěm, i nelenil jsem, otočil jsem cedulku press aby kompromitující nápis nebyl vidět a dorazil jsem na ono místo (nebylo to lehké najít, ale podařilo se).

Motorola zde měla pronajatý asi sedmipatrový barák nacpaný BTSkami, jednačkami a vší možnou i nemožnou technikou. Hosteska s překvapením konstatovala, že nemám sjednanou schůzku, já jsem se zatvářil něco na způsob, že zítra chci začít stavět síť na HSDPA a batoh na zádech mám nacpaný dolary, nakonec se omluvili, že žádný obchodník na mne nemá čas a že si budu muset vystačit s technikem. Vystačil a velmi dobře.

Hned z kraje se musím přiznat, že HSDPA od Motoroly mi přišlo jako úplně jiná káva, než co mi ukazovali číňani a Nortel a už jsem také pochopil paniku toho chlápka z Nortelu, když zjistil, že se mu lámeme do command lajny.

Článek je trochu delší, s pár fotkama, tak jsem ho rozdělil a je třeba kliknout pro pokračování.

Motorola měla ve svém ukázkovém centru rozchozené HSDPA na indoor NodeB (viz fotka) – maličká krabice (asi jako od banánů), která sama o sobě utáhla HSDPA na 9,6 Mb/s. Těch necelých deset Mb/s je zatím hranice Motoroly na jeden sektor, ale prý budou upgradovat až na těch 14 Mb/s.

Indoor NodeB pro HSDPA od Motorola

Na tuto Node B bylo připojeno deset demo klientů, kterým se z ovládacího panelu daly přiřazovat různé testovací role, například kolik z nich má streamovat video, kolik z nich sosá MP3, kolik browsí či stahuje poštu atd. Co se děje u jednotlivých klientů bylo vidět na plazmách, takže se stačilo v místnosti rozhlédnout a viděli jste, že streamování videa opravdu funguje a není to žádná potěmkinovka. Na další konzoli bylo vidět aktuální a špičkové rychlostní zatížení všech deseti klientů, dalo se okamžitě sledovat, jaký je load na NodeB a v síti obecně. Viz další obrázek.

Monitoring rychlosti přípojných klientů

Nastavili jsme celou síť do režimu, kdy byla plně vytížená přenosy a kdy NodeB musel provádět reshaping pásma, aby nějak ukáznil klienty dožadující se vyšší kapacity, než jakou mělo NodeB k dispozici. Pak jsem pustil ping a technik Motoroly nehnul ani brvou. Měl proč být v klidu – latence se v síti pohybovala mezi 50-70 ms (při klasickém pingu na hraniční element za radiovou sítí) se střední hodnotou na 62 ms. V tom okamžiku jsem z té stanice stahoval video na rychlosti přes 2,3 Mb/s. Opravdu impozantní výsledek.

Zeptal jsem se, jak je možné, že Motorola dosahuje polovičních čísel, než Nortel. Bylo mi osvětleno, že Nortel se domnívá, že k nasazení HSDPA do sítě bude stačit softwarový upgrade, zatímco Motorola se domnívá, že k obsluze rychlostí desetinásobných oproti původnímu WCDMA záměru bude potřeba posílit hrubý procesorový výkon připadající na NodeB tak, aby nedocházelo ke zbytečným zdržením na straně NodeB.

Motorola také vystavovala kartu D1100, která zvládá HSDPA na 3,6 Mb/s; dost rozdíl oproti 1,8 Mb/s, které nabízí Qualcomm čipset a na něm postavená karta Sierra Wireless. Podle Motoroly bude karta dostupná ve čtvrtém kvartále letošního roku a spolu s ní i 3G Motorola telefony podporující HSDPA.

Uživatelský dojem z Motorola HSDPA byl jen ten nejlepší. Z konzole odpovídaly internetové servery velmi rychle a bez znatelné prodlevy (jak latence hluboko pod 100 ms slibuje), technik Motoroly uměl bez zaváhání zodpovědět i záludnější dotazy a zanechal příznivý dojem. Dokonce se pak pochlubil i několika koncepty, které Motorka vyvíjí – například modulem pro výrobce plazma/LCD displejů, který zacvaknete do displeje a vyberete si film, který si chcete přes HSDPA stáhnout. Moc fajné – vyzkoušeli jsme zastreamovat si ho na plazmu a bylo to fakt dobré.

Testovací telefon...
Na obrázku vidíte "testovací HSDPA telefon" - to abychom se v něm mohli rochnit po libosti...

Na závěr jsem se podíval na road testy HSDPA, kdy testovací mobil jezdil v autě a zkoušelo se, co HSDPA vydrží při průjezdu městem. Při rychlosti 50 mil/h (víc se báli kvůli pokutě, nedalo se kvůli zácpě a na dálnici došel signál z testovací základnovky) spadla rychlost na 2,3 Mb/s – což bylo pořád velmi slušné.

Co dodat: pořádně udělané HSDPA rulez :)

PS: Protože jsem chtěl stihnout letadlo a u Motorky už jsem se zdržel, nedostal jsem se na to demo Ericssonu a nakonec ani Nokia, nakonec jsem ale obnovil svoji pokulhávající důvěru v smysl HSDPA, takže to ani nemělo smysl (protože o tom, co se kde nakoupí, já už rozhodovat nebudu).

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook