Týden končí

Můj týden na Marigoldu končí, příští týden už tu zase bude psát Patrik. Dnes ještě (doufám) dopíšu poslední díl seriálu "Chci bezdrátovou síť", kde se budu věnovat tomu asi nejzajímavějšímu tématu "Chci bezdrátový Internet". Jestli se objeví v okurkové polívce ještě nějaká perla, tak dám i nějakou Zprávu z tisku (včera mě nezaujalo nic, kromě snad Lupáckého WiFi vs. CDMA: kdo s koho?, ale to je taková blbost, že jsem to pak nechal bez komentáře, ostatně Chci bezdrátovou síť! (3) nezasvěcenému vysvětlí, co je to hot-spot a CDMA se budu trochu věnovat dnes).

Dneska je na Lupě článek Odpovídá vaše připojení vašim potřebám? a když jsem ten nadpis četl, tak jsem se zalekl, že sebrali vítr z plachet mému dnešnímu pokračování seriálu, kde jsem přesně tomuto chtěl část věnovat. Na(ne)štěstí ten článek vůbec není o tom "jak vybrat správné připojení", ale spíše úvod k anketní otázce, zda-li už jste si nevybrali blbě (čímžto samotnou existenci toho článku nechápu).

Děkuji vám tedy za pozornost a čas, těším se zas někdy  na shledanou, viděnou, slyšenou, ... že tu zas někdy budu psát ;-). Jinak jsem k zastižení pomocí formuláře z patičky.

A teď jedna anketní otázka, aby měl Patrik radost až se vrátí:

!++0|1|Jak se vám ten týden bez Patrika a s Nonamem líbil?|Cože, Patrik tady nebyl?|Zavolej Patrikovi, aby se nevracel.|Už aby se Patrik vrátil!|My sme ti to Patriku stejně nesežrali, už se zas podepisuj jako Patrik++!

13. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Chci bezdrátovou síť! (5.1)

Mobilní uživatel

Závěrečný díl seriálu se snaží odpovědět těm, kteří “chtějí bezdrátový internet”. Opět zde bude trocha teorie, věnovat se budeme anténám a příslušenství a samozřejmě probereme “nákupní košík”.

13. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Chci bezdrátovou síť! (4)

Zobrazení venkovní PtMP sítě

V minulém díle jsme se věnovali hot-spotům, a hlavně jsme konečně začali probírat jednotlivé typy bezdrátových sítí, co potřebujete k jejich vytvoření a kolik vás to bude stát. Minule jsme zvládli jen interní sítě, dnes se vrhneme na venkovní sítě.

12. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zpráva z tisku (11.8.04) – doplněno

Dnes to byla slabota, což dávalo čas, poohlídnout se také po dění v cizině. Ale přesto začneme zprávami od nás:

Na Mobil serveru nám už podruhé dovolili nahlédnout pod pokličku CDMA EV/DO, chválím, není to sice počtení pro 99,99% populace, ale Patrikovi to určitě udělá radost ;-)

Na Palmserveru nám ukázali, že i některé osoby ženského pohlaví dokáží "na koleně" vyrobit Wi-Fi detektor, na víc do toho vloží svůj typicky ženský cit pro módu (i když praktická stránka je trochu horší). Zde je kompletní dokumentace k projektu, Výsledek vidíte na obrázku vpravo. Tak mě ale napadá - můj známý, holandský specialista na bezdráty, před měsícem přiletěl do Prahy a když jsem se s ním za dva dny potkal, už měl na svém PDA zaregistrováno 350 Wi-Fi sítí, které tu všude možně pochytal. Takže s tímhle by blikal o sto šest ;-)

Na stejném  serveru mě pak ještě Michaela (máme společné zájmy, hmmm) upozornila na Update ROM v1.10.03 pro iPAQ 4150. Tahle hračka je IMHO nejoblíbenějším zařízením v segmentu Wi-Fi PDA bláznů (zejména díky své nízké váze, teprve nyní po roce přicházejí akceptovatelné náhrady), takže třeba to někteří z vás nezaznamenali.

Výkonný ředitel společnosti TISCALI Ruud Huisman v tiskové zprávě uveřejněné na ISDN uvedl, že "V této chvíli neexistuje záměr zbavit se TISCALI Česká republika." Nicméně jedním dechem dodává "pokud společnost zjistí, že prodej jejího majetku je považován za velmi přínosný pro strategické zájmy firmy, pak je samozřejmě vhodné zvážit i tuto variantu". Takže je nechme zjišťovat a uvidíme, jestli má pravdu generální ředitel, a nebo výkonný.

Společnost Freescale Semiconductors (přední člen UWB fóra) obdržela od FCI certifikaci na svůj UWB čip. Bude to mít ale těžké proti Intelu, Panasonicu, Samsungu, TI atd. sdružených v konkurenční Multiband OFDM Alliance. První generace těchto produktů by měla nabídnout přenosovou rychlost okolo 100 Mb/s, do konce roku mají v plánu 220 Mb/s verzi, cíl je pak dosáhnout 480 a později 1000 Mb/s, aby mohlo být nabídnuto USB 2.0 a FireWire přes UWB. FCC už těmto ultraširokospektrým a ultranízkovýkonovým zařízením s dosahem pár metrů umožnila využívat frekvence 3-10 GHz, když někdo bude propojovat televizi a video, tak asi nehrozí, že zaruší nějaké profi systémy v těchto frekvencích s několikařádově vyššími výkony. Cílem je stlačit cenu na úroveň profi kabelů  (konkrétně zmiňují 140$).

Italští specialisté přišli na to, že Wi-Fi (všechny testované) jsou náchylné na DOS přes MAC Spoofing. Ono každý bezdrát je z principu náchylný na DOS (ohulením anténty), tohle je ale lehčí a bude třeba, aby výrobci vylepšili svůj firmware. Mimochodem, doporučuji celou jejich sekci white-papers, věnují se zde i MESH sítím.

S tím jak se rozšiřuje Wi-Fi do notebooků, nastává klasický problém, že většina uživatelů jej má prostě kompletně nezabezpečený. Samozřejmě bezpečnost je základ, dokuď takovým lidem někdo nepromaže disk, tak své jednání nezmění. Firewall je samozřejmě základ, já doporučuji (pro jakkoliv k internetu připojený počítač) - vyzkoušete webovou aplikaci ShieldsUP! S ní okamžitě a snadno zjistíte jak na tom jste a někdy je úžasné vidět, co všechno lze na dálku o vás a vaší síti zjistit, kdykoliv jste on-line.

Jeden soukromý dotaz. Hodlám do týdne koupit digi-foto + objektiv za cca. 30 tisíc + DPH. Uživatel - poučený amatér, co chce být amatérský profesionál ;-). Už jsem v podstatě rozhodnut pro Canon EOS 300D, víte někdo o něčem lepším za ty peníze?

Doplněno: Ještě jsem zapomněl v záložkách dvě headline. Na světě je první škodlivý virus (trojan) pro Symbian telefony! Někteří uživatelé, stáhli z PtP sítí hru Mosquito ve snaze ušetřit, s programem ale získali zdarma trojan, který posílá premuim SMS za 1,5$. Dobře jim tak. Tak mě ale napadá, že to je skvělý způsob, jak omezit nelegální šíření vašeho softu - pošlete na free sítě jeho verzi s virem. Navíc by to mohlo být zcela legální (prostě v podmínkách byste někde uvedli, že tento program dělá to a to, uživatel je stejně odklikne, a byli byste z obliga). Asi si to dám patentovat ;-)

Technologie Push-to-Talk se potkává s Wi-Fi - operátoři prý vyvíjejí hybridní technologii, umožňující funkci Push-to-Talk telefonie na Wi-Fi.

11. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Chci bezdrátovou síť! (3)

Trhy pro bezdrátové sítě

V minulém díle jsme si rozebrali nejdůležitější termíny spjaté s bezdrátovými sítěmi, poslední co bych chtěl vysvětlit je pojem “hot-spot”. Máte-li libovolné další dotazy na nějaké nejasnosti ohledně názvosloví a podobně, dejte vědět v diskusi, pokusím se odpovědět.

V druhé půli už začnu s tím pro vás nejdůležitějším, tedy “Chci bezdrátovou síť, co mám dělat?!”. Nicméně předem upozorňuji, že to asi nejzajímavější si nechávám na poslední díl(y) - ne není to kalkul abyste sem chodili každý den (i když ;-) ), prostě to předpokládá určité znalosti, které se vám snažím předem vštípit.

11. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

ADSL ztrácí na internet přes kabel

ADSL prý dohání kabelovky, zprávu jsem zaznamenal už včera, ale chtělo to delší komentář a na ten nezbyl čas. ADSL má nyní cca. 38 tisíc zákazníků (napříč všemi operátory), kabelový internet 42 tisíc zákazníků. Za poslední čtvrtletí nahrabalo ADSL cca. 15 tisíc zákazníků, kabelový internet asi polovinu. Zástupce Telecomu se tím samozřejmě chlubí, ale je opravdu čemu se chlubit?

11. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zpráva z tisku (10.8.04) – aktualizováno

Pro aktuální verzi Skype (viz Patrikův článek "SkypeOut – Skype už není beta a umí telefonovat")se objevila čeština. Otázka už není "jestli" budeme volat přes IP, jako spíše "kdy". Ale co je to vlastně IP v telefonii - v podstatě každý operátor už někde na trase využívá přenosu nějakou paketovou technologií.

Na Lupě udělali srovnání propustnost (oba směry) / zpoždění u ADSL, kabelovky a CDMA, tedy u služeb, které jsou v podstatě za stejnou cenu. Je to myslím velmi názorné, potvrzuje to i můj včerejší článek - tedy že CDMA je nejhorší a máte-li jinou možnost a nepotřebujete-li být mobilní, je výběr této technologie diskutabilní. Nicméně všude stále samá chvála, novináři stále krátkozrace koukají jen na výhody pro ně samé. Mimochodem - mnoho lidí slíbilo, že na internetu zveřejní návod na rozchození této služby bez toho otravného SW plného chyb, každý den hledám, nenacházím, chtěl bych linkovat!

Český statistický úřad (mimochodem s pro mě stále nezapamatovatelnou adresou) zveřejnil část dat svého výzkumu, citují Lidovky a iStrategie:

10. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zpráva z tisku …

... obě delegace položily pak věnce na hrob neznámého vojína ... (schválně kdo pozná, která píseň takto začíná).
Ale tento příspěvek je samozřejmě o něčem jiném - co je tématem dnešních novin. Ačkoliv je okurková sezóna, dvě témata jsou myslím stěžejní - CDMA a Tiscali.
O CDMA se píše na Živě v článku, jež srovnává rychlosti ADSL a CDMA. Zajímavější je ovšem spíše vývoj (pád) rychlostí CDMA během uplynulého týdne - když jsem zkusil výsledky extrapolovat do konce srpna, vyšla mi rychlost mezi 70-160 kbit/s (podle způsobu extrapolace). Věřme, že Eurotel bude stav monitorovat a v případě potřeby upgradovat (přidávat sektory a navyšovat kapacitu páteře), tak aby dosahoval stabilně slibované průměrné rychlosti okolo 256 kbit.
Na Mobilmanii zase uveřejnili vybrané diskusní příspěvky o CDMA z posledního týdne, svým způsobem je to takové FAQ (ČKD - často kladené dotazy) k této službě.
CDMA je vůbec zajímavé. Když by všichni lidé mysleli přísně racionálně, tato služba by neměla šanci na masový úspěch. 95% lidí si vystačí s měsíčním objemem 1-3 GB (věřte či ne, mám ale dost detailní data k tomu, abych to věděl velmi přesně), pro tyto lidi je tedy ADSL o srovnatelné rychlosti 2× levnější. Z nich jen velmi málo (5%?) lidí má notebook či počítač i na chatě, aby využili mobility, kterou jim přináší CDMA. Takže logicky vzato by mělo být CDMA pro ty, kteří nejsou v dosahu ADSL a pro max. 10% ostatních. Jenže CDMA má dvě ohromné výhody - předně jeho nástup není a nebude tak problematický jako ADSL (vysoké ceny, problémy, rychlost) a tak nemusí těžko získávat ztracenou reputaci. Ale hlavně - všichni novináři mají notebooky a tak je CDMA pro ně tou nejlepší volbou a tak to budou i popisovat, ačkoliv pro většinu jejich čtenářů tomu může být jinak.

O Tiscali se píše ve dvou článcích, oba stojí za přečtení. Lupa dává spíše podklady pro vlastní uvažování, Živě nabízí výsledek. Pro ty co to nesledují -  italský šéf Tiscali (bývalý místní šéf Video on line) oznámil, že m.j. českou pobočku prodají. Česká pobočka se to pokusila "zjemnit" a uklidnit své zákazníky, že prý proběhne audit, a že jsou úspěšní, a tak se nebojí. Ale jak píše Hlavenka "to, zda Tiscali v ČR vykazuje dobré nebo špatné výsledky, je pro rozhodnutí o prodeji zcela irelevantní".
Zatím to není moc zřejmé, ale IMHO se schyluje v ČR k ohromným změnám, a tohle je jen další ze signálů. Contactel jen tak tak unikl prodeji, Aliatel bude zřejmě prodán do konce roku (nejvážnější zájemce je GTS, uvnitř to už všichni považují za hotovou věc) a teď je k mání i Tiscali.
Ale hlavně firmy prochází ohromnými změnami uvnitř - jejich dříve stěžejní bezdrátové sítě umírají, stejně tak pevné linky do rychlosti 256 kbit. Vždyť jen za pronájem 256 kbit okruhu se Telecomu platí cca. 10 tisíc, ale ADSL o průměrné stejné rychlosti stojí 25× méně! Dial-up pomalu klesá, možná se dokonce sníží propojovací poplatky, které jej zabijí úplně. A do toho konkurence v podobě malých místních Wi-Fi "poskytovatelů", kterým prostě konkurovat nemohou.
Rok 2004 bude tedy podle mě naprosto přelomovým v historii telekomunikací.

9. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Wi-Fi Snipper ;-)

Wi-Fi Snipper

Předminulý víkend byla na DefConu prezentována zajímavá "puška" (viz obrázek). Ne, není to M-16, nebudu vás napínat, jedná se o originální Yagi anténu, se zaměřovačem, na tripodu. Prý se s tím dobře "zaměřuje" na vzdálené přístupové body, ovšem protože tyto antény mají vyzařovací úhel okolo 30° , tak většině lidí to stačí zaměřit podle oka. Zmiňují dosah 10 km, součástí je i 500 mW zesilovač, tudíž použití této antény není legální ani v USA, natož u nás. Mimochodem, radiové vlny se nešíří jako laser, opisují mírně zakřivení země, tudíž na tuto vzdálenost je ten hledáček na přesné zaměření opravdu k ničemu (ale vypadá úžasně).
Chcete-li si něco podobného udělat, není nic snazšího, k dispozici je velmi detailní návod.

V zájmu zachování vaší bezpečnosti vám však doporučuji nepoužívat to v blízkosti prezidentů a jejich ochranky (a použijete-li zesilovač, pak ani v blízkosti ČTÚ ;-) ).

9. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Chci bezdrátovou síť! (1)

Wi-Fi Zone

Bezdráty (Wi-Fi zejména) zažívají v poslední době ohromný “boom”, respektive ty, používány v komunitních sítích (více Patrikův článek “Věru nevím, jak bude Český Telecom čelit lavině komunitních sítí”).

S tím jak se bezdrátové sítě rozšiřují, setkávám se s tím, že se o nich dozvěděli a ptají se na ně i ti, kteří se jinak “moc nevyznají”. Proto jsem připravil nejen pro ně jakousi příručku “co to je” a “jak na to”, ale začnu raději hodně zeširoka a ne jen běžné “kupte A, B, C a dejte to na střechu”.

Popis bude několikadílný, ještě nemám všechny díly připraveny, nicméně plán je to dopublikovat vše tento týden, potom leda případné náměty z publika. První kapitola je zahřívací (ale velmi důležitá pro pochopení i dalších kapitol) a jmenuje se Historie.

9. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Týden to tu osiří…

Příští týden se to tu bude muset obejít bez mých mouder. Týden strávím v Ženevě, budu nabírat sil a zdraví a tak vůbec. Rozdal jsem několik přístupových hesel, takže je možné, že se na serveru objeví i nějaká ta nová zpráva, případně ho někdo konečně smaže ze světa. Záleží na tom, jak moc dobře jsem odhadl lidi...

S sebou no fotoaparát, no notebook, one mobil (vypnutý). Tož si to tu užijte...

PS: Mezi tím si můžete hrát Lemíky  - zde jsou udělaní v DHTML, spustí se vám v prohlížeči :)

6. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Cinetik je na prodej

Včera jsme se s Boříkem definitivně usnesli na tom, že bude lepší, když Cinetik dáme na bedra někomu, kdo bude mít čas se mu věnovat. Od doby, kdy se oba musíme věnovat jiným aktivitám, firma dosti strádá a je to na ní vidět. Pokud byste někdo měl zájem Cinetik odkoupit (nejrůznější formou) a věnovat se jeho rozvoji, napište na nabidky@cinetik.cz, jak byste si to představovali a co za údaje od nás pro další přemýšlení potřebujete.

Abych Cinetik přiblížil těm, kdo ho neznají - jde o internetovou půjčovnu DVD (na www.cinetik.cz), která doručuje objednaná DVD prostřednictvím České pošty (možno i kurýrní službou). Unikátní je model půjčování - člověk si zaplatí měsíční paušál za určitý počet DVD, několik mu jich přijde (dle jeho tarifu) a až je vrátí, automaticky mu jdou další. Připravovali jsme a zatím nezprovoznili možnost vypůjčovat si média okamžitě s doručením kurýrem.

Současné největší problémy služby:

6. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

IP Telephony Workshop bude v listopadu

VoIP a VoBB stále populárnější. Dneska mi přišla tisková zpráva o listopadovém IP Telephony Workshop, v listopadu snad bude chvíle času, abych se tam propašoval a podíval se, co je kde zajímavého a nového. Takže cituji z tiskové zprávy...

IP Telephony Workshop, který se uskuteční ve dnech 23.-24.listopadu 2004 v hotelu Olympik v Praze, vytváří platformu pro prezentaci celé škály produktů a služeb, které jsou v současné době v ČR dostupné. Prostor pro prezentaci zde naleznou především poskytovatelé služeb IP telefonie, dodavatelé SW a integrovaných řešení, ale i výrobci a distributoři specializovaného hardware.

IPTW je plánován především jako kontakrační a prezentační akce. Návštěvníky akce budou tedy tvořit především především zájemci o využití IP telefonie v podnikatelské i soukromé sféře, ale také například potenciální technologičtí partneři prezentovaných společností.

Zajímavá bude také kombinovaná forma workshopu: pořadatelé zvolili kombinaci konferenčního programu a informačních i výstavních sektorů. Návštěvník si tedy bude moci nejen vyslechnout informace o novinkách a možnostech využití, ale v případě zájmu bude mít dostatek prostoru a času si přímo na místě konkrétní řešení „osahat“ a vyzkoušet.

Pořadatelem IPTW je společnost Exponet s.r.o., bližší informace o IPTW najdete na adrese www.iptw.cz .

5. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉