Drobky všeobecně bezdrátovo-mobilně a internetově formou linků…

Dneska nemám náladu nic na weblog psát, mám hromadu psaní v práci a podobných záležitostí, takže se omezním na stručné odkazy na témata, která bych rád sám zpracoval, jenže jaksi nezbyl čas a chuť a přitom je škoda, aby to zapadlo.

Modifikace routeru Linksys WRT54G (moje oblíbené téma). Tady najdete návod, jak k němu přidělat seriový port (více by se mi hodil paralelní nebo USB, ale to jsem nenašel). A tady je další šikovná diskuse věnovaná modifikacím firmware tohoto routeru.

Skype Gives Telcos a Wake-Up Call ( E-Commerce News: Networks) - podtitulek bych dal Too much hype about Skype. Dále pokračuji svými oblíbenými blogery / esejisty: Om Malik on Broadband: Revolution will be blogged! a Clay Shirky: The Possibility of Spectrum As A Public Good.

Na Handango jsem našel PDFko se seznamem nejprodávanějšího mobilního software pro PDA a mobily - doporčuji všem kontenťákům k prostudování. Best Handango mobile software.

A pokud máte RealPlayer pro přehrávání RM videa a chcete si nostalgicky zavzpomínat na staré časy, podívete se na tenhle Videoarchiv CT. Je tu i MP3 s proslulým projevem Milouše Jakeše z Hrádku.

A na závěr pikantní problém z Jižní Koreii - knihkupci se zde rozčilují, že si lidi fotí pasáže knih fotomobilem a pak si je doma stáhnou do počítače a čtou nebo vytisknou. U některých mobilů to jde číst slušně i na displeji. Prý je to tím, že knihy jsou drahé a fotomobily levné. Tomu říkám protiklad vyspělých technologií - pořídíte si drahý mobil, abyste mohli levně číst knihy... South Koreans using camera phones to photograph textbooks.

19. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Moje Národní Broadband Strategie

V červnu jsem četl na Lupě článek Jiřího Peterky snažící se vybudit diskusi nad Národní Broadband Strategií, což je takový vládní cár papíru s popisem stavu telco v ČR a s nějakým stimulačním programem, co s tím dělat, abychom měli dostupnou broadband konektivitu.

Zatímco se obávám, že vládní verze bude stát na dotacích, přerozdělování, umělých zásazích do trhu, rozhodl jsem se sepsat vlastní verzi NBS v liberálním, nikoliv socialistickém pojetí. Moji NBS najdete zde na Lupě. Zajímavé je, že už se do mně v diskusi pustil nějaký příznivec dotací, kterému fakt chybí státní přerozdělování peněz. To jsem jediný, komu leze krkem myšlenka, že sbor pseudovolených politiků, kteří problému prakticky nerozumějí, rozhoduje o obrovském přerozdělování našich peněz do projektů pochybného provedení a neprůhledného pozadí? A jsem jediný, kdo si nemyslí, že se u takových věcí průhledné pozadí prakticky nedá vytvořit, alespoň ne v tomhle státě? 

Včera vyšel na MobilManii článek Jiřího Hlavenky Telecom má nápadníka věnovaný Vodafone oznamu, že by si rád koupil Telecom, respektive Eurotel. Jiří Hlavenka mne napomíná, že vládní cena Telecomu není záhadně-nezáhadná, ale odvozená od tržní ceny akcií. Asi jsem příliš zkrátil svoji myšlenku, na kterou tímto reagoval, ale nerad bych vypadal, jako že nevím, že Telecom je akciovka kotovaná na burze - pointa mé myšlenky byla v tom, že je hodně zajímavé, že cena CELÉHO Telecomu (byť určená burzou, tedy zcela regulérně) je vlastně stejnou cenou, na jakou Telecom ocenil Eurotel (svoji dceřinku)... Kde je tedy přidaná cena Telecomu? V čem? Kilometry skla a mědi v zemi nikoho nezajímají? Feeeha, to už je docela problém...

18. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Safra, co vůbec dělám…

Četl jsem Yuhůův burnout povzdech o tom, kterak je vyšťaven a v depresi. Rezonuje to ve mně pochopením. Moje touha uspořádat knihu o sítích 3G vyprchává, stěží jsem dotáhl do konce poslední zakázku na analýzu fast-mobile networks a muka s socioware-education pro jednoho zahraničního operátora, který se rozhodl zkusit tímto zvýšit využívání non voice services, dosáhly neúnosnosti. Sedím u klávesnice počítače, vím, že bych měl sepsat elaborát, který bych normálně plynule psal z hlavy na klávesnici a myšlenky drhnou a drhnou. Šéfa Vodafone jsem si spletl s bývalým izraelským premiérem… pokud jsem schopen něco napsat, tak na tři tisíce znaků článeček a pak konec. Snad se vypíšu teď, když přepisuju bez ladu a skladu to, co se mi řine z hlavy…

Začalo to, když jsme byli u Ditiny babičky a ta se mne zeptala, co vlastně dělám. To je velmi záludná otázka. Pamatuji si, jak jsem na ni před mnoha lety své vlastní babičce odpověděl, že prodávám ovoce a zeleninu, což byla de facto pravda. Snad s tou výhradou, že jsem byl obchodním ředitelem jedné z největších firem dovážejících ovoce a zeleninu do republiky a své kiwi a banány jsem viděl jen tehdy, když na mne karlovarský Reinisch řval, že ten protlak nevyloží z kamionu a když, tak jen do komise. Nebo když se pan Duka chtěl pochlubit novou bananárnou. Moje babička už si to nikdy nenechala vysvětlit a s vidinou svého vnoučka stojícího na pražícím slunci na Národní třídě u stánku s kedlubnama mi pravidelně vystřihovala a schraňovala nabídky zaměstání. Jen tak tak jsem se vyhnul tomu, abych na její naléhání nevzal perspektivní práci prodejce rybiček v pardubickém zverimexu…

Od té doby vím, že s odpovědí na otázku, čím se živím, ještě třeba opatrně. Jenže co mám říct? Pipeline je sice slušná firma, žádný hampejz, jenže obor jejího podnikání a hlavní náplň mé práce – tedy propojování klientských aplikací do mobilních sítí na bázi premium services – to věru není něco, co by se snadno chápalo. Pravil jsem tedy, že prodávám esemesky, což je sice pravda, ale k pochopení je na tom také málo. Nedávno jsem se to známému pokusil přiblížit tím, že děláme takové to SMS hlasování, jako je třeba SuperStar. Zajásal. Načež jsem mu musel vysvětlit, že zrovna SuperStar hlasování neděláme. Ptal se proč. Začal jsem mu vysvětlovat složité vztahy v branži, koukal na mne jako z višně spadlý. Musím tedy vymyslet nějaký hezký popisek pro svoji práci, se kterým bych v rodině obstál…

Přemýšlel jsem, že bych se inspiroval u Karla. Dneska jsem šel kolem jeho dveří Googgi, mají tam hezkou cedulku s nápisem Mobile Culture Creator. Karel sluje schopností cokoliv úžasně a elegantně pojmenovat. Vždy jsem si myslel, že ten chlápek, co ho napadlo natočit vodu z vodovodu do hezké zelené flašky a dát na ni cedulku Mattoni, musel být jeho předek. Když jsem tak odpoledne seděl v práci, napadlo mne škodolibě, že bych mohl cedulku Karlovi mírně pozměnit a podtitul jeho firmy dát jako Mobile Culture Creature. Hooodně by mne zajímalo, kdy by si toho kdo všimnul. Nakonec jsem to neudělal. Nikoliv z dobroty srdce, ale především proto, že jsem si ještě ze staré kanceláře nepřestěhoval tiskárnu…

A teď je večer. Měl bych psát. Měl bych programovat, měl bych se podívat na to, co vytvořili programátoři pro Nalandu nebo AdText. Měl bych přepisovat kartičky klientů do nějakého CMR. Měl bych nějaké CMR vybrat a zítra tak dlouho bručet na programátory, aby to konečně udělali. Měl bych odstěhovat všechny věci ze starého bytu a sehnat někoho, kdo ho vymaluje. Měl bych udělat hromadu věcí, na které nemám ani chuť, ani náladu. Mám chuť si vzít spacák, odjet na Ronov, koukat na hvězdy a dumat, jestli mi v noci ten spacák promokne…

Heršvec, může za tu depresi to, že mi bude příští týden třicet?

17. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

MobiLuck – další mobilní socioware založený na bluetooth

Mobilní socioware je stále více v kurzu - začal jsem důkladně mapovat, co se na trhu vyskytuje a chtěl bych se nyní podělit o zajímavou bluetooth aplikaci nazvanou MobiLuck. Jde o software pro chytré telefony a PDA (tedy Symbian, Palm a PocketPC verze), který přes bluetooth komunikuje s okolními bluetooth zařízeními. Můžete vyhledávat lidi, vyměňovat si s nimi zprávy, ale také stahovat zvonění, loga a další. Můžete si zapnout upozornění na to, že ve vaší blízkosti jsou nějací vaši přátelé a tak podobně.

17. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Hardwarové řešení zakousávajících se CDMA modemů a první komunitní síť připojená přes CDMA

Našel jsem další zajímavý trik pro GTran modemy Eurotelu. Jejich majitelé si všimli, že se modemy občas "kousnou" - přestanou z ničeho nic přenášet a vypne se. Což je nepříjemné, pokud vyžadujete, aby měl autonomní provoz. Quattro na to vytvořil zapojení, které modem po takovém kousnutí znovu nahodí, stránku najdete zde. Ztráta záruky je jistá. PS: Vtipné je, že jsem stránku našel přes nejrůznější odkazy a minutu poté ji autor postnul do diskuse na Marigolda :)

A další zajímavou stránku mám tady - je to Čejetická komunitní síť, která přes WiFi sdílí CDMA připojení. Stránka stojí také za to, protože je tu dost materiálů a postřehů z CDMA modemu, například zde doporučují výše uvedený hardware problém s vypínáním vyřešit reklamací :)

Moje poznámka: co tak sleduji a dostávám informace, ten problém s vypínáním je docela rozšířený a stává se to velmi často. Eurotelu se blbě detekuje, protože by musel každý modem mnoho hodin zahořovat, než by zjistil, který je a není OK. Důležité tedy je ho jít reklamovat co nejdříve, protože přibližně do sedmi dnů od nákupu vám modem vymění kus za kus, pak už musíte do CellNetu uplatňovat regulerní reklamaci a je to opruz...

17. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Belkin Pre-N (802.11n) Wireless Router

Společnost Belkin chystá bezdrátový router, který by měl fungovat podle dosud neschválené vysokorychlostní WiFi specifikace 802.11n. Měl by nabízet rychlosti 100-150 Mb/s, samotný Belkin tvrdí, že faktická rychlost / propustnost je oproti standardnímu 802.11g až šestinásobná. Zpětná kompatibilita s 802.11g má být zajištěna.

17. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Vodafone potvrdil zájem o Český Telecom (či spíše o Eurotel)

Nadnárodní mobilní operátor Vodafone potvrdil, že má zájem účastnit se nákupu 51% akcií Českého Telecomu (to je ten balík, co vláda plus TelSource prodává). Zatím není jasné, kolik by Vodafone za Telecom nabídl, vláda by viděla 2,3 mld USD (60 miliard Kč) jako minimální cenu. S nákupem akcií by měly Vodafone radit Citygroup a Česká Spořitelna. Zdroj: Bloomberg.

Vodafone prakticky nikdy nekupuje pevnolinkového operátora a když, tak jen proto, že se tomu nemůže vyhnout kvůli akvizici operátora mobilního (podíl Mannesmannu v Arcoru třeba). Nejsem tedy asi sám, kdo předpokládá, že zájem o Český Telecom má Vodafone jen kvůli Eurotelu a že první, co by Vodafone udělal (po výměně loga) je, že by Telecom odstřelil komukoliv, kdo by měl zájem. Ostatně, částka 2 mld za Telecom není nepochybně náhodná. Za 49% Eurotelu totiž Telecom zaplatil koncem roku 2003 celkem 1,05 mld dolarů, takže kdyby u ceny akcií fungovala matematika, celý Eurotel by měl cenu právě přes dvě miliardy dolarů, tedy tu cenu, kterou vláda požaduje jako minimum nabízí za celou skupinu. A to je velmi zajímavá deklarace stanoviska.

Soupeřem má být Deutche Telekom, to je zatím jen předpoklad, protože pro DT by nákup Telecomu znamenal problém, co s T-Mobile a Eurotelem a Eurotel by musel prodat. DT navíc chce v T-Mobile navýšit svůj podíl, což také nebude zadarmo a kromě toho ho trápí více jak 40 mld USD dluhů, které po světě nahromadil.

Třetím zájemcem by mohl být Orange (jeho lidé brousí kolem), i ten by se ale zajímal hlavně o Eurotel. Z toho pohledu je mi poněkud zastřeno, proč se současný management Telecomu snaží tak zuřivě o integraci Telecom / Eurotel, když je už je zřejmé, že zájemci by chtěli spíše samostatně mobilního operátora a pevnolinkového střelit za zbytkovou cenu. Musím se nad tím hlouběji zamyslet, ale zatím mi pointa uniká.

16. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Vláda NEchce přitlačit na rychlejší internet

Teda já vím, že už je Patrik nazpátek, doufám, že se nebude(te) zlobit, že se mu pletu do řemesla. Ale tahle zpráva mě nadzvedla ze židle a stojí za okamžité upozornění těch, kteří ji ještě nezaznamenali.

Impulzem k napsání tohoto příspěvku byl článek na iDnes Vláda chce přitlačit na rychlejší internet. Cituji:

Nový kabinet Stanislava Grosse se chce zasadit o svižnější zavádění rychlého připojení k internetu. Podle poslední verze vládního prohlášení má mít 80 procent Čechů v roce 2006 v dosahu některou z technologií pro vysokorychlostní internetovou přípojku.

Podle Petry Kocourkové z ministerstva informatiky to neznamená, že na konci funkčního období kabinetu budou mít čtyři pětiny obyvatel přístup na internet, ale pouze budou v dosahu některé technologie.

Za vysokorychlostní vláda považuje připojení o rychlosti 256 kbit/s.

Co si to ti šašci myslí, že jsme úplní debilové? 80% pokrytí Internetem nad 256 kbit zde budeme mít bez libovolného zásahu vlády do konce tohoto roku a je otázkou, zda-li už není nyní (muselo by se udělat sjednocení množin CDMA+ADSL+kabelovky a to vynechám Wi-Fi) a nebýt zásahů zejména této socialistické vlády, tak by bylo ještě dostupnější.

Jestliže dostupností myslí čistě místní nikoliv finanční, natož reálné využití, tak se jedná o zcela evidentní a naprosto prázdné populistické prohlášení na úrovni "v roce 2006 budeme mít rohlíky levnější než v EU".

16. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Sdílení CDMA – Asus WL500g a CDMA Networking Router a CDMA antény

Už když Eurotel ohlásil své CDMA, začala řada lidí hloubat nad tím, jak toto připojení co nejefektivněji nasdílet. Protože CDMA modem má jen USB rozhraní (anžto ono je podporované přímo na čipové sadě Qualcommu tvořící jádro modemu), dalo se přemýšlet o nasdílení pouze skrze trvale zapnutý počítač a proxymizaci skrze Linux či Windows software. Jenže pak se ukázalo, že by šlo přemluvit některé routery vybavené USB portem k tomu, aby tento port byl použitelný pro připojení do internetu. Na Chupa.nl fóru tuto teorii poprvé rozpracoval a uvedl do praxe Petr Neník Nejedlý a Adam Kopel to celé zorganizoval tak, aby to bylo blbuvzdorné a snadno instalovatelné. Do Asus WL500g nyní stačí nahrát úpravu firmware přes webové rozhraní, objeví se položka CDMA, kde vyplníte svůj Eurotel login a heslo a můžete na USB připojit modem. Jedna finta - Eurotel modem po dvou dnech automaticky odpojí, takže je třeba spojení sestavit znovu. Netuším, zda na to firmware pamatuje. Podrobný návod najdete zde u Adama Kopela. Cena Asus WL500g je cca 3800 Kč bez DPH.

[div style="rightbox"]CDMA networking router[/div]

Druhým podobným řešením, tentokráte ale továrním a nikoliv hackovaným, je CDMA Networking Router, který ve svojí nabídce má i4. Tento router má 4 ethernet porty a WiFi 54 Mb/s rozhraní, počítače takto připojené mohou sdílet připojení přes CDMA. I v tomto případě se Eurotelí modul připojuje přes USB port. Cena 4900 Kč bez DPH je zhruba o tisícovku vyšší, než u předchozího řešení, navíc podle webu zařízení není ihned k odběru.

Když už jsem pouzakoval na zboží z i4 shopu, nedá mi to, abych se nezastavil u rubriky CDMA 450, kterou jsem na tomto webu našel. Mají zde prodlužovací kabely anténní, USB a tento CDMA router, ale také Yagi anténu se ziskem 11 dBi. (zde) Zapomeňte na to, že by bylo přípustné ji připojit - licence vydaná ČTÚ na CDMA definuje možnost použití pouze antén doporučených výrobcem. A Eurotel doporučuje pouze tu integrovanou a tu prutovku, která je v sestavě dodávána. Doporučuje je proto, že prošly schválením ČTÚ na vyzářený výkon a i když je teoreticky možné, že i tahle Yagina respektuje předepsaný EIRP (pochybuji), rozhodně ji výrobce nedoporučuje. Ergo ji nesmíte používat. Což je samozřejmě teorie, v praxi vám často nezbude nic jiného a těžko na to někdo přijde. Ostatně antény pro NMT pásmo se nyní houfně doporučují pro CDMA a prodávají zákazníkům. Ne, že by nefungovaly, to ony fungují, ale je zde tento problém s licencí...

16. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Konec zotavování a zase doma

Dal jsem si celonoční jízdu autíčkem ze Ženevy a jsem totálně nevyspalý, takže než spadnu do postele, abych se do zítřka pokusil vyspat, jen konstatuji, že zotavování a dovolenkování mi skončilo.

Vcelku mne překvapilo, když jsem se podíval na vlastní server, kolik novinek se tu objevilo. Nonamovi jsem dal přístup na Marigolda s tím, že kdyby se něco zajímavého vyskytlo, ať to klidně napíše, protože nemám rád zpravodajské mezery, tedy stavy, kdy bych měl kvuli volnu najednou dohánět informovat o něčem, co se už stalo. Noname se dokonce dal do psaní seriálů - jen je budu muset přesunout do sekce pro začínající WiFisty, ale to až budu při smyslech (12 hodin jízdy autem tomu neodpovídá).

Nonamovi samozřejmě tímto děkuji, dlužno dodat pro jeho kritiky, že jej znám a přístupová práva jsem mu přidělil s důvěrou v to, že nic nepomatlá - a taky nepomatlal. A jak už tu někdo jiný moudře usoudil, už to, že v něj mám důvěru, ačkoliv nelze porušit jeho anonymitu, by mohlo být jistou zárukou :)

Na poštovním serveru se nahromadila obvyklá kopa emailů a já bojuju s pokušením ty soukromé paušálně smazat a konstatovat, že co počkalo týden, nebylo stejně důležité a co nepočkalo, že už se mi lidi ozvali jinak. Ale jak to vypadá, stejně je předběžně roztřídím, právě se stahují přes POP3 a řádí na nich antivir a spam filter. Ha, přišel mi první virus v češtině. Ty ohledy tvůrců virů na lokální specifikace jsou moc roztomilé. Tak hezký start do nového týdne.

15. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Zprávy z tisku 13.8.2004

Konečně vyšel návod na instalaci CDMA pod Windows bez té blbé defaultní aplikace, jeho součástí jsou i speciálně vytvořené ovladače. Návod pro Linux vyšel už před nějakou dobou.

V pátek, 13.8. 2004 se staly dvě podstatné události - Google se vydalo s akciemi pro IPO, a v ČR vyšel Doom-III. Mimochodem - nevíte o nějaké půjčovně ultramoderních gragických karet? Stačilo by na víkend ;-)

A to nejdůležitější ;-), na serveru Marigold bylo zakončeno nejúplnější how-to bezdrátových sítí. Je to pětidílný seriál o 6 dílech ;-), první díl je o historii a postupně (nejsnadněji přes menu pod článkem - Lokální hledání) se dostanete až k soupisce potřeb. Netvrdím, že je v seriálu vše, určitě by se dalo udělat ještě dalších dvacet dílů, ale zase byste to neměli pohromadě v jednom týdnu. Budete-li mít nějaké dotazy, ptejte se pod články, odpovíme, případně vznikne další díl (zabírám si název "Co v seriálu nebylo" ;-) )

14. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉