Tlak na patenty souvisí s úspěchem Open Source?

Patrick Zandl · 9. březen 2005

Oook píše: Jak jsem se na chvíli vymanil z každodenního pobíhání, přečetl jsem si pár článků na téma softwarové patenty a zarazilo mě, že zatím nikoho nenapadlo spojit tažení velkých sw společností (a EK) za softwarovými patenty v Evropě s úspěchem Open Source.

Většina komentářů hlásí cosi ve smyslu, že prostřednictvím sw patentů chtějí velké společnosti vytvořit minové pole pro konkurenci - aby případně mohly od nových (=malých a hodných) sw firem vymáhat licenční poplatky, zatímco mezi sebou si vymění práva k patentovým portfoliím.

To je samozřejmě možné.

Nicméně jsem nikde nezaznamenal, že by se někdo podíval na problém jinými brýlemi. Úspěch Open Source znamená, že velké společnosti jsou pod tlakem, aby dávaly svůj zdrojový kód k dispozici zákazníkům (a partnerům). Hrozí tak, že zdrojový kód či myšlenky v něm obsažené budou použity při vytvoření konkurenčního software.

Zatímco dodnes se sw průmysl bránil tím, že zdrojové kódy neuvolňoval, po tlaku na jejich zveřejnění se brání tím, že nechá aplikovat patenty na software.

Nehodlám tu věc hodnotit, nicméně je fakt, že poté, co se stane zveřejnění zdrojových kódů standardem, dojde k velké změně v celém odvětví vývoje software. Kdo vyhraje a kdo ne, je nejasné - a je logické, že velké sw společnosti hledají různé pojistky, aby neztratily své postavení.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook