A je tu nový redakční systém

BLOG:CMS

Tedy, ne tak docela nový, ale spíše zrenovovaný, Patrick totiž používal stařičkou verzi BLOG:CMS (stará 3 měsíce, tedy na můj vkus a vražedné tempo vývoje byla zcela někde jinde), tak jsem udělal její zálohu, upgrade na nejnovější verzi 3.4.5, kterou používám i na svém weblogu, konverzi dat na UTF-8, a úpravu vzhledů a šablon. Patrickovi jsem o tom poslal email (pravda, až s menším zpožděním, nechtěl jsem jej příliš stresovat), a celé to dal na FTP.

30. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Vážně rozkošný iPod mini

Včera jsem po velmi dlouhé době podlehl MP3 přehrávačům. Když jsem naposledy investoval do mobilní hudby a koupil si minidisc (v roce 1996), lezlo mi na nervy, že do něj nahraju pár písniček a konec. Nosit sebou hromadu minidisků mne nebavilo a tak jej používám spíš v případě, když potřebuji něco nahrát (rozhovor) a najdu externí mikrofon. Pak jsem Ditě k vánocům koupil iRivera s půl gigem paměti - a to je věru už o něčem jiném. Do toho se vejde slušná porce písniček, je to malá krabička a tak vůbec. A Dita to používá každý den.

Včera jsem podlehl. Na vině je zejména MaLér, jehož iPod jsem nedávno viděl a opravdu moc se mi líbil zejména stylem ovládání. Utěšoval jsem se jen tím, že je na mne moc velký. Pak jsem ale zjistil, že dělají menší verzi iPod mini, která má místo několika desítek GB prostoru jen 4GB místa, tedy více než dost. A tak jsem ho koupil v modravém provedení.

iPod mini v blue provedení

Je to opravdu mazlíček. Už tím, že je úplně jiný, než třeba ten iRiver - copak vzhledem, ale logikou ovládání. Zatímco iRiver připojíte jako mass-storage a přesypete na něj z disku MP3 soubory, iPod (i když to umí taky), má aplikaci iTunes, která umí ograbovat CDčka, zjistit názvy písniček, interpreta, žánr - a tyto informace automaticky nahraje do iPoda. Pokud se vám něco nelíbí (bacha na diakritiku), můžete si to upravit. Až potud asi nic nezvyklého - jenže v iPodu si pak můžete procházet nahrané soubory nejen podle adresářové struktury, ale hlavně například podle alba, podle interpreta, podle žánru nebo podle vašeho subjektivního hodnocení (jednoduše ohodnotíte během přehrávání) nebo podle popularity - počtu přehrání. Velmi to zjednodušuje hraní toho, na co právě máte chuť.

Kdo jste neviděl ovládání iPoda - doporučím, vyzkoušejte si to. iPod používá něco, čemu Apple říká Click Wheel - je to takové kolečko, které se ovládá jen pohybem, nikoliv tlakem. Něco, jako touchpad na notebooku. To jsou přesně ty detaily, co mi vadily na iRiveru - pokud jsem dlouho jezdil v menu, měl jsem na prstu rýhu od ovládacího joysticku.

Ano, iPod mini má i své mouchy - dlouho jsem o něm nechtěl ani slyšet, protože nemá linkový vstup ani mikrofon, takže neumí nahrávat zvuk. Jenže pak jsem uvažoval nad tím, jak často jsem tuhle funkci používal. Bingho - jednou za rok jsem si nahrál nějakou svoji přednášku či rozhovor a dodnes se mi neposlechnuta válí na disku. Kvůli tomu se iPodu nevzdám.

iPod překvapivě nemá takovéhle funkce (jako rádio, nahrávání přes mikrofon), ale má věci a vychytávky, kvůli kterému si ho člověk zamiluje. Především ta automatická synchronizace a komfort zpracování a roztřídění hudby je parádní. Cokoliv, co v iTunes vytvoříte se automaticky synchronizuje přes firewire nebo USB 2.0 (tedy fakt rychle) s iPodem. Ano, oproti iRiveru mu chybí hromada věcí, které jsem považoval za podstatné. Ale už mi nechybí. Prostě poslouchám hudbu a iPod se snaží mi v tom bránit tak málo, jak je to jen možné...

Aby z toho bylo nějaké morální ponaučení: je zajímavé, jak často požadujeme věci a funkce, které prakticky nevyužíváme. A je zajímavé, jak se časem člověk naučí oceňovat eleganci na úkor strohých technicistních funkcí...

27. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (5.)

Jak už jsem včera psal, dorazil mi balíček a v něm chybějící komponenty (karty, kabely, konektory, anténa). Vzal jsem svého Duroně - eh Durona, a nastrkal do něj bezdrátové a drátové karty (zatím obojí po dvou kouscích). Zajímave je, že v Duronovi jsem objevil SCSI řadič a disk, přestože si nevzpomínám, že jsem ho tam dával (nicméně to PCdlo sloužilo jako web a DB server v hostingovém centru PragoNETu a už je to hodně dlouho, co jsem ho viděl před předvčerejším vyzvednutím). Směrovač teď vypadá takhle:

Celkový pohled
Pohled na rozhraní
Detail karet

Jak je vidět, ve směrovači chybí ještě třetí bezdrátová karta. Podíváme se nejdřív, jak bude fungovat se dvěma.

Dopoledne jsem volně diskutoval s Patrickem na téma operační systém. Vypadlo z něj, že má doma compactflash s OS Mikrotik. Koukal jsem na ten web a vypadá to, že mikrotik má až na BIND všechno, co bych potřeboval. A protože verze, kterou bych potřeboval (level 4) stojí jen 65 ďolíků, myslím, že je rozhodnuto. Zrovna teď se vypaluje instalační CD a pokud bude mému Duroň^Hnovi (sakra, zas ten překlep) chutnat a rozpozná všechny kartice, myslím, že problém s distribucí bude vyřešen. Doufám, že nějakého dobrovolníka pro statický hosting zóny v gubernii najdu.

Abych nezapoměl, dnes jdu do lokality jedna předat kabel, který si natáhnou ze střechy. Musím ještě (nechat?) nakonektorovat jednu stranu. Zároveň vyzvednu na Vinohradech další anténu - zas budu v metru vypadat jak trubka, co veze anténu podělanou od (vysokorychlostních?) holubů. Spolu se včera doručenou novou anténou je odvezu do lokality dva. Skorotchán asi již postavil stožárek/konzoli na střeše a je žhav antény na něj přidělat (zaměřit je můžem iPAQem).

Pokud se mi podaří udělat nějaké použitelné fotky (Nokia 6230 není žádný Nikon), uvidíte je v pondělí.

27. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (4.)

Jak jsem už včera psal, dorazil balíček, ve kterém jsou náležitosti pro připojení (kabel, anténa, dvě bezdrátové karty XI-626 a nějaké ty konektory). Takže mě čekají dvě povinnosti. Dovézt kabel do lokality jedna, ať si natáhnou těch 15 metrů kabelu za střechy a upevní anténu na stožárek (a zbytek do 30 metrů mi vrátí pro lokalitu dvě).

A budu muset uchodit ten linuxovej směrovač. Vzhledem k tomu, že jsem nebyl schopen pořídit si redukci CF <-> IDE, použiju plnokrevnou distribuci. Protože strávím víkend v lokalitě tři (někdo musí krmit kocoura), kde je přístup na Internet přes GPRS nebo dial-up, doufám, že si stáhnu VŠE, co bude potřeba. Pokud se týče distribuce, asi si hodím korunou

Jako story pro pobavení nabízím jedno z témat, které se řeší na veřejném fóru CZFree.Net. Jde o to, že velká část uživatelů má lepší dostupnost do Internetu než v rámci CZFree. Například dostupnost tzv. Connected fóra, kde jsou kromě dalšího závazná technická pravidla, je z některých částí CZFree.Net nulová.

27. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Wi-Bro – další broadband technologie

Japonsko, Čína a Korea spojují síly pro vývoj nové širokopásmové technologie, prozatím nazývané Wi-Bro nebo též WiBro, což má evokovat širokopásmovost a bezdrátovost a také úspěch WiFi.

Technologie bude pracovat v pásmu 2,3GHz, tedy v licencovaném pásmu a bude pro nomadické (málo se pohybující) uživatele nabízet přenosové rychlosti 30 - 50 Mb/s za využití MIMO antén. První taková síť by se měla objevit v roce 2006 v Jižní Korei, k dispozici budou PCMCIA karty a modemy, postupem času by technologii měli výrobci zavést i do mobilních telefonů pro rychlé datové přenosy. Další detaily jako dosah, jsem nenašel, protože v angličtině existuje jen minimum a navíc obecných a povrchních informací (viz zde GlobalSource). Nějaké další info jsem našel na stránkách korejského Samsungu, který o Wi-Bro a zejména o sítích čtvrté generace, které by asijské státy rády implementovaly v roce 2010 (viz zde), pořádal konferenci. Jenže anglické materiály jsou jen pro delegáty a korejské jsou sice zdarma, ale neznaje korejštinu, tak mi k ničemu.

Právě Wi-Bro technologie má být první odrazový můstek pro sítě 4G.

Je to zajímavá situace. Asie je už delší dobu silně proti technologické nadvládě Západu a zejména USA. Populární jsou aktivity jihokorejských výrobců proti Qualcommu a jeho čipovým CDMA sadám, za které musí místní výrobci mobilů platit tolik, že se jim to nelíbí a dali se do vývoje vlastních sad a to i s podporou jihokorejské vlády. Čína se dala už před lety do vývoje vlastního 3G systému TD-SCDMA a NTT DoCoMo původně zainteresované v UMTS má už delší dobu dojem, že evropští partneři jsou mu koulí na noze a sítě 4G hodlá řešit spíše ve vlastní režii. Pokus všechny snahy o nové síťové technologie v Asii sjednotit na jednu myšlenkovou pan-asijskou platformu je tak jen dalším logickým krokem k technologickému osamostatnění a také kýženému osvobození od části IPR poplatků.

Myšlenka na závěr: je to špatně? Vadí, že bude existovat hromada různých standardů? Asi nikoliv - výměna spojení a informací se mezi rozdílnými standardy provádí pomocí dokumentovaných rozhraní, navíc už dnes se jednotlivé standardy výrazně liší a v telefonech jsou vlastně častokrát implementovány jako samostatné části...

26. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (3.)

Dnes se podíváme na druhý případ, jehož cílem je zapojit malou obec do CZFree.Net. Tedy přesněji řečeno zajistit, aby rodiče přítelkyně meli přístup k Internetu z domácího počítače a já měl přístup k Internetu u venkovního bazénu (když tam zavítám s notebookem nebo iPAQem). Stejně jako v předchozích dílech se nejdříve podíváme, co se již stalo (narozdíl od ostatních kauz zde nastala i sociální interakce s poskytovatelem).

Nejdříve jsem nahlédl do mapy CZFree.Net, zda je někde v okolí nějaké funkční AP. Protože jich pár v okolí (do čtyř kilometrů) bylo, vylezl jsem na střechu (respektive se vyklonil z vikýře) a projel okolí 10 dBi anténou. V okolí bylo asi pět sítí, bohužel žádná z nich nevypadala, že patří CZFree.Net. Nezbývalo, než opatřit lepší anténu (se ziskem 24 dBi) a zkusit to znovu. Byla to větší opičárna, protáhnout sebe i anténu vikýřem, ale ne nadarmo jsem měl v dětství lego. 

Hurá, objevily se čtyři AP, které měly v SSID kus textu, který indikoval, že jde o APčka, která patří CZFree.Net. Dvěma nejnadějnějším (nejsilnější signál) jsem napsal hned, zároveň napsal do příslušného vlákna diskuse CZFree.Net, že zamýšlím připojit dotyčnou ves (tedy především skorotchána). Jedním z oslovených byl provozovatel WiFi sítě ve vedlejší vsi, která není připojena do CZFree.Net. Zároveň jeden z provozovatelů AP projevil zájem zakruhovat infrastrukturu CZFree.Net v dané oblasti přes moje AP.

Protože jsem maximalista a žádná špatnost mi není cizí, po chvíli přemýšlení jsem vymyslel megaplán, kdy místo jedné směrové antény na střeše tam budou tři (dvě na zakruhování CZFree.Net a jedna jako tranzit pro sousední ves). Zároveň se pochopitelně nehodlám vzdát síťové konektivity u bazénu. Takže na střeše budou čtyři antény.

Celý článek kromě dalšího popisuje sociální komunikaci mé osoby s lidmi v CZFree.Net, proto by neměl být zobrazován před dvaadvacátou hodinou ...

26. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

GMail – kouzlo není ve velikosti

Dlouhou dobu jsem GMailu - emailové schránce od Google - odolával. Jeden GB prostoru je sice lákavá věc, jenže po pravdě řečeno mám stejnou kapacitu u RunBox.com, mám hromadu dalších kapacit u různých hosterů, ve firmě i na vlastním serveru a prakticky nikdy to nevyužívám, protože si poštu stáhnu přes POP3 a zpracuji v The Bat. Jenže s velkým množstvím pošty se pracuje stále hůře a prakticky nejvíce na The Batu oceňuji jednoduché i silné vyhledávání. A GMail slibuje právě s tímhle pomoci. Tak jsem od Petra Weidy dostal pozvánku na GMail (registrovat se nejde) a už tři dny si nechám všechnu poštu směrovat tam.

Kouzlo GMailu není jen v té velikosti, ta sama o sobě by byla rozporuplná. Kouzlem je právě to zpracování emailů. Došlá pošta se sama shlukuje podle odesilatele a tématu, takže pokud si s někým píšete delší dobu na jedno téma (podle mne to poznává podle subjectu a nějaké hlavičky, ale je to jen povrchní pozorovací úsudek), tak všechny tyto emaily se na titulní stránce GMailu shluknou do jednoho. Když na něj kliknete, vidíte za sebou kráčící posloupnost konverzace, přičemž GMail automaticky vyhodí quotovanou část, pokud je na konci emailu - tím se konverzace stane přehlednější a hezky vidíte, co vy jste psali a co vám na to odpovídají, nejste zatěžování násobnými kusy textu. Moc moc hezké.

Na titulní stránce si můžete vybrat to, aby k předmětu zprávy přibyl také výcuc zprávy, takže stačí jediný pohled a zhruba tak víte, o čem je v tom emailu řeč. Moc moc praktické.

Zprávy netřídíte do složek, ale takzvaných Labelů. Chápu, že z hlediska fyzického umístění je to rozdíl, ale z hlediska uživatelova jsem na velký rozdíl nepřišel, snad jen, že ty Labely jsou takové intuitivnější. V podstatě jsou to různé Pohledy, Průhledky, jimiž se díváte na svoji poštovní schránku a ony vám jinak přeskupují zprávy v ní tak, že vám vypíší jen ty správné. Labelování se může provádět také automaticky jako akce při příchodu zprávy, můžete si olabelovat zprávu při jejím čtení. Jediný rozdíl co mne napadl mezi složkou a pohledem - zpráva může mít více pohledů, ale do více složek byste ji bez vytvoření kopie nenarvali. Plus pro Pohledy.

Finta: pokud někomu odpovíte, přidá se kontakt automaticky do adresáře. To Outlook umí, ale málokoho jiného to napadlo...

Mazání - kdysi se říkalo, že v GMailu se nedá mazat. Dá. Nebo to tak alespoň vypadá - označil jsem zprávy, přesunul je do Koše a nechal jsem vysypat Koš. Místo se mi zvětšilo a zprávy zmizly... Zatím mi také nepřišel žádný spam, jen takové ti tiskové zprávy, k nimž jsem se někdy někde upsal - a ty jsem také zkoušel smazat, úspěšně. Ejhle....

Hledání je nejsilnější zbraní GMailu. Cokoliv najde ihned ve vašich emailech. Napíšete, kliknete a máte výsledek. Žádné čekání.

GMail je velmi hezký kus software, už tím, jak je naprogramovaný a jak hezky a interaktivně běhá v prohlížeči. Není to jen zvětšená kapacita schránky, je to opravdu užitečný nástroj pro správu emailů pro lidi, kteří nemají tu trpělivost každý došlý email pečlivě rozřazovat do složek a přitom se potřebují rychle v emailech orientovat. Na tohle je GMail lepší, než jakýkoliv jiný software - právě systémem Labelů, právě systémem shlukování konverzace.

Své nevýhody ale stále má - především nemůžu nastavit, aby moje odchozí email adresa byla mnou definována (firemní, marigoldí atd), mohu jen nastavit Reply-To adresu. Vypadá to stejně, není to totéž. Absence POP3 není problém, už existuje software, který si s tím poradí a hlavně tím ztratíte výhodu třídění zpráv, kterou jiný program neposkytne. Opravu není smyslem GMailu poskytovat POP3 schránku - to pochopíte, až jej použijete. Lze také importovat jiným software emaily z jiného klienta do GMailu (jednoduše je tam ten software naposílá přes SMTP Google :) a je i program (dokonce i oficiální od Google), který kontroluje nové emaily a napíše vám na Windows obrazovku, že máte nový email.

Sám nevím, zda budu GMail používat. Určité věci mi vadí (maličko), trochu s ním blbne čeština, většina věcí mne ale nadchnula a zatím mne u GMailu drží. Nicméně bych se nedivil, kdyby nějaká firma vyrábějící email klienty GMail z velké části okopírovala do podoby Windows aplikace, protože vymyšlené je to opravdu hezky. Pak, že se s freemailem nedá vymyslet nic navíc...

Několik Google related článků na závěr:

26. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (2.)

Včera jsme probrali první, nejjednodušší kauzu. Přeskočme teď na kauzu třetí. Třetí kauza představuje největší výzvu (americky řečeno).

Obec v Ústeckém kraji (na úpatí Českého středohoří), která má kolem sebe několik osad (patří pod tu obec) vzdálených co dvou kilometrů. Obec má i s osadami nějakých 1500 lidí. Kupní síla je dost malá, takže i když je v oblasti díky INDOŠI pokrytí ADSL, neznám nikoho, kdo by si ADSL v místě pořídil. V místě jsem nebyl schopen naměřit žádnou WiFi síť (zkoušel jsem na více místech). Je tedy možné si to pěkně naplánovat a postavit podle svého.

25. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

NetGear a Linksys zařízení pro VoIP business

Dva významní výrobci malé síťařské techniky a zejména pak WiFi zařízení NetGear a Linksys ohlásili své produktové řady pro podporu VoIP telefonie. NetGear zatím jen ohlásil, že bude nápomocen významnému americkému VoIP provozovateli Vonage ve vývoji a dodávkách VoIP zařízení používajících WLAN čipsety od Texas Instruments. V říjnu by se na trh měl dostat první produkt - WiFi 802.11g router vybavený dvěma porty RJ-11 pro připojení analogových telefonů a jejich obsluhu přes VoIP. Kolik bude tato hračka stát, jest zatím neznámo.

[div class="rightbox"]Linksys RT31P2 router[/div]

Linksys uvádí na trh podobné zařízení. Tím prvním je PAP2 Phone Adapter se dvěmi telefonními porty (59 USD) a tím druhým je  RT31P2 Broadband Router  (89 USD) také se dvěmi telefonními porty pro analogové telefony. Během několika týdnů by se na trh měl dostat inovovaný router WRT54GP2 - ten bude také obsahovat rozhraní pro dva porty RJ-11. Jeho cena zatím není známa. Podporován bude SIP, takže s některými českými službami (SoftPhone.cz) budou tato zařízení spolupracovat.

Je to zajímavý posun - VoIP se posouvá do standardu pro malá domácí zařízení, takže to vypadá, že se s ním tentokráte počítá opravdu na vážno. Proč také ne, kdo by chtěl mít pevnou telefonní linku, která je opravdu pevná...

25. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (1.)

Prakticky každý, o němž jeho okolí ví, že se zabývá Internetem se již setkal s otázkou, které se bojí jako čert kříže: "Hele a jak se mám připojit, aby to bylo nejlevnější?"

Ti známí, kteří si mohou dovolit připojení za tisícovku měsíčně, už nějaké to připojení mají. Nicméně většina lidí nechce nebo nemůže litr do připojení každý měsíc vložit. Takže čas od času někomu doporučím připojení do komunitní sítě (a obvkle na mě zůstane alespoň částečně technická realizace). Momentálně  řeším tři různé kauzy, přičemž všechny mohou být zajímavé. Zkusme tyto kauzy sledovat. Podotýkám, že to nejsou jediné věci, které řeším, tak nečekejme, že budou vyřešeny za den. Také podotýkám, že všechny uživatele hodlám smerovat k síti CZFree.Net.

Moje přístrojové vybavení je velmi chudé, nejsem žádný profi montážník ve vysokých výškách. Měření uskutečňuji pomocí svého iPAQa 3850, jacket pro PC card, WiFi kartu Orinoco silver card, software Ministumbler, pigtail a nějakou (směrovou) anténu. Podotýkám, že se nepovažuji za nějakého duchovního vůdce (guru) v oblasti WiFi, moje znalosti leží v oblasti propojování rozsáhlých IP sítí.

Podívejme se tedy na dění, které se událo až dodnes.

24. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak jsem málem Marigolda prohrál v kartách

Včera jsme si smluvili partičku bridže - já, Lopo, Zdenál a Špunt. Lopo pravil, že to bude legrace a jeho očekávání nemělo být zklamáno. Zejména v okamžiku, kdy jsem od Xhostu, u kterého je Marigold hostovaný, dostal upomínku, že jsem překročil limit uložených dat o dvojnásobek. Pointa je samozřejmě v tom, že adminem Xhostu je Špunt, takže jsem si dohadování o kapacitě webhostingu nechal na hru. A věru - slovo dalo slovo a furiantsky jsme hráli se Špuntem o Marigolda - co bod, to mega prostoru dolů či nahoru...

No, řeknu vám, vypadalo to chvíli hodně nahnutě, obzvláště když jsem jednu hru úplně zazdil a Lopa, se kterým jsem hrál, obcházely mrákoty. Už hrozilo, že mi zbude místo tak akorát na jeden neviditelný GIF. Nakonec jsme se vzpamatovali a po pěti hodinách hry jsme se dostali k tomu, že mám další tři stovky mega prostoru. Inu, karban je zrádná hra... :)

Update: Lopo fotkou zvěčnil naše bridžové zátiší, takže lze ze zápisu vysledovat, že to opravdu bylo o fous a rozhodovala poslední hra.

24. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Mobilní doména .mp už je k registraci

O návrhu zřídit speciální doménu pro obsah na mobilní telefony jsem již kdysi referoval. Nyní se registrace pro tuto novou top-level doménu .MP rozeběhla. Najdete ji údajně na tomto serveru - údajně proto, že já se na něj ze svého DNS nedostanu, moje DNS je toho dojmu, že žádná .MP top-level doména neexistuje. Takže ani neznám přesné podmínky, za nichž lze doménu registrovat... (stejně mi to připadá jako trochu zbytečnost, mít zvláštní top-level doménu pro obsah určený pro mobilní telefony)...

Update: změnil jsem DNS a už mi ta stránka funguje. Za 180 dolarů dostanete jednu doménu a nějaký úžasný dotMP (TM) software. Neberte to za ty peníze... (to není ironie, to je fakt) A marigold.mp ani nezkoušejte hledat ;)

23. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

CDMA prakticky zdvojnásobilo datový provoz Eurotelu

Via VÚČAKO jsem (znovu)objevil zajímavé statistiky o provozu linek jednotlivých ISP propojených přes NIX. Tedy, statistiky jsou jen za provoz skrze NIX peering, tedy korespondují s objemem provozu do serverů na další NIX partnery, zpravidla tedy do českých zdrojů. I tak je v nich možno najít ledasco zajímavého - ISP se snaží odbavovat český provoz přes NIX.

Na této stránce je agregovaný provoz Eurotelu přes NIX a z posledního grafu (toho, co tu vidíme) je vidět provoz na NIX linkách Eurotelu za poslední rok. Zeleně je příchozí provoz, modře provoz odchozí, zpracovalo MRTG.

Eurotel - roční provoz v NIXu

Pokud se podíváme do grafu, vidíme, že počátkem srpna, kdy Eurotel spouštěl CDMA, měl příchozí provoz (přijímaná data, stahování) na úrovni pod 30 Mb/s ve špičce, na konci srpna se pohybuje přes 50 Mb/s (52-55). Pokud se podíváte na odchozí provoz, ten stoupnul tak o třetinu, možná o čtvrtinu. Plyne z toho jednoduchý a nikoliv překvapivý závěr - vyšší rychlost a kvalita připojení lidi ponouká více toto připojení používat a tedy více a více přenášet.

Eurotel je v současné době tak zhruba na třetině provozu UPC a troj-čtyřnásobku provozu T-Mobile  a zatímco tito ISP jsou zhruba ve stabilizované poloze (což, jak víme z branné výchovy je taková, kdy nehrozí poškození vnitřních orgánů), Eurotel roste.

Otázku, kolik získal Eurotel klientů pro CDMA, to jednoznačně zodpovědět nepomůže. Na druhou stranu grafy a aproximace k rychlosti a množství GPRS klientů napovídají, že drb, že Eurotel měl desetitisícího CDMA klienta už v prvních dnech druhého týdne prodeje CDMA, může mít pravdivý základ.

23. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉