Eurotel nabral za měsíc 7000 uživatelů CDMA

Je to hodně nebo málo? Eurotel nabral podle oficiálního známení za první měsíc provozu služby celkem 7000 uživatelů. Tím se nepotvrdily první spekulace, že prodává tisíc modemů denně, na druhou stranu to není ani málo. ADSL se na stejný počet klientů dostávalo čtyři měsíce a i když můžeme mluvit o kumulaci poptávky, u ADSL byla zřejmě stejná.

3. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Telefon Víkend aneb Internet za paušál je tady…

Český Telecom spustil službu nazvanou Telefon Víkend, kterou nám tak nějak jasně vzkazuje, že nemožnost zavést paušál za vytáčené připojení k internetu je záležitostí fabulativní, nikoliv technickou či neekonomickou. Za 99 Kč máte možnost kecat si o víkendu po pevném telefonu do pevné linky v ČR po libosti. Zdroj: Mobil.cz

2. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (8.)

Po neúspěšném boji s AP ORINOCO AP1000, nulové úspěšnosti něco vygooglovat, a nulové odezvě ve fóru jsem toto AP zavrhl, odložil do igelitové tašky (kde už jeden kus spinkal) a jal se přemýšlet o novém bezdrátovém směrovači. Vyhlédl jsem si Linksys BEFW11S4, který bohužel žádný ze mnou oslovených dodavatelů neměl skladem. Totéž šlo konstatovat o Linksysu WRT54G. Po chvíli koumání nad tím, zda e-shopy, kde nakupuji, jsou skutečně ty pravé (asi nejsou) jsem se rozhodl pro OvisLink 802.11b WL-1184AR. Krabička sice umí pouze RIPv1 (který je v mé situaci nepoužitelný, neboť pro WLAN mám síť /26), ale to vyřeším statickým zadáním směrovací cesty. V každém případě krabička funguje a to je hlavní.

Večer jsem přijel do lokality dvě s pevným přesvědčením, že zprovozním celý systém. Za tím účelem jsem měl další kus antenních kabelů, nějaké konektory N, RSMA-N propojovací kablíky, směrovač, výše uvedenou krabičku a jednu všesměrovou anténu (jedna už byla na místě).  Anténu pro konektivitu u bazénu mi přivezou z lokality tři až dnes.

Poté, co jsme dělali jeden N konektor přes půl hodiny (a to mají být ty jednodušší), bylo mi jasné, že k oživení ten den nedojde. Nakonec jsme po osmé hodině zaměřili jeden sousední bd CZFree.Net a druhou anténu jsme alespoň připevnili na stožárek - bohužel jí budeme muset otočit, neb tamní provozovatel používá jinou než defaultní polarizaci. To, že už byla fakt zima, jsem zjistil až ráno a to náběhem na chřipku.

  

2. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Sen o evropské technologické dominaci je vlastně fuč

Evropa měla kdysi takovou zajímavou myšlenku, že stanoví jednotné panevropské technické standardy pro důležité radiové telekomunikační technologie. A mimo jiné v sobě nosila myšlenku, že je za čas přijme celý svět a potvrdí tak, že Evropa je technologicky i ekonomicky dominantní hráč. Mělo jít o tyto technologie: mobilní sítě druhé a třetí generace, bezdrátové sítě, paging a vysílačky veřejné radiové služby (PMR).

2. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Je libo terabajty na Internetu?

(Nejen) český Internet se rozplývá nad tím, co všechno lze dělat s gigabajtovou e-mailovou schránkou (všetně ukládání dat). Na druhou stranu už delší dobu existuje systém, který umožňuje ukládat stovky gigabajtů informací (samozřejmě, že zadarmo). Na omezenou dobu a bez záruky, ale potřebujete-li vyměnit giga dat s kámošem, nebudete to přece dělat majlem.

Zájemci nechť navštíví stránku http://loci.cs.utk.edu/ a postupují podle návodu. Vystavené verze jsou omezené na 2GB dat, nicméně kolegové, kteří psali distribuovaný transkódovací systém, už mají linuxovou verzi, která tento limit prolamuje. 

2. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Wi-Fi Reality Show: Bezdrátový přenos dat

Tuesday Business Network přichystala na příští týden večer věnovaný WiFi a bezdrátovému internetu a to pod názvem Wi-Fi Reality Show: Bezdrátový přenos dat. Akce se koná 7. září od 19:00 v konferenčním centru PWC (Kateřinská 40, kousek od IP Pavlova). Mám tam dvacetiminutovou přednášku, kterou by bylo už na čase dodělat, že … ehm… Takže program vypadá následovně:

1. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (7.)

Včera mi dorazila od českého distributora compactflash s Level4 softwarem mikrotiku. Paměť není ve známém čtvercovém obalu (jaké jsou například ve foťácích), ale má rozhraní, které je možné zastrčit přímo do slotu na základní desce. Dodavatel mě varoval, že licenční číslo mikrotiku je svázáno se sériovým číslem CF. Bohužel český distributor nedodává pouze licence na software, takže až tuhle CF vrátím, budu si muset koupit licenci přímo u výrobce.

Porovnání velikosti CF s HDD

 CF s Mikrotikem ve směrovači

Trapná chvilka s pojmenováním rozhraní se neopakovala, zato se mi povysunula jedna ze síťových karet, takže jsem strávil pěkných deset minut hledáním, proč jednu ze dvou identických karet systém najde a druhou ne :-)

Směrovač běží bez jakýchkoliv problémů. Narazil jsem ovšem s druhou komponentou systému. HW AP Orinoco AP-1000 (jehož mám v kanceláři dva kousky - obě vybavené firmwarem, který o sobě tvrdí, že je”ORINOCO Outdoor Router v3.93 -sériové číslo- V3.73”) stávkují. Jedno z nich vůbec nezná ethernetové rozhraní, zatímco druhé jsem schopen donutit ke spolupráci s notebookem, ale se směrovačem nespolupracuje (ani z jednou ze 3c590). Vyzkoušel jsem všechny mě známé finty (včetně vypnutí autonegociace rychlosti a duplexu), ale bez úspěchu. Ostatně představa výrobce o tom, že směrovač (s libovolným počtem rozhraní) má pouze jednu IP adresu, mě také nenaplňuje optimismem.

Pokud máte někdo nějaký hint nebo nějakou jinou verzi firmware nebo ovládacího software (ten originál od Prism mi s dotyčným firmwarem nechodí), zkuste mi poslat nějakou zprávu. Pokud vím, tak AP-1000 se už nedělá a dokonce je EOL (End Of Life) produkt, tak snad nezpůsobíme žádnou dramatickou škodu.

1. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dokonalé weby mne děsí. Vás ne?

Radek Hulán updatoval systém i vzhled pro Marigolda a ihned jsem dostal řadu stížností. Sám považuji úpravy za vedoucí k lepšímu, i když chápu, že drobné problémy rozladí – a jsem rád, že je Radek provedl. Přesto mne Marigold začíná děsit.

1. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Vývojář her pro mobily Jamdat zkouší IPO za 86 milionů dolarů

Veřejný úpis emise akcií (takzvané IPO) hodlá vyzkoušet další zajímavá firma, Jamdat Mobile (web). Ta právě vyplnila potřebné dokumenty pro SEC a v IPO hodlá získat 86 milionů dolarů. Jamdat Mobile patří mezi významné vývojáře her pro mobilní telefony a protože její obchod je postavený výhradně na mobilních telefonech a hry pro mobily tu nejsou přívažkem k hrám pro jiné platformy, jako je PC, je toto IPO bedlivě sledováno. IPO Jamdatu povedou renomované banky Lehman Brothers a Merrill Lynch, firma bude obchodována pod symbolem JMDT.

30. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (6.)

V pátek jsme si užili nakonektorování koaxiálního kabelu. Přes spolupráci kolegů (je třeba poděkovat MM a JF) nám to trvalo čas, který považuju za nepřijatelný (a to ten spoj neni ani zdaleka dokonalý).  Kdyby tak byla nějaká sada pro úplné nešiky…

Později odpoledne jsem byl na Vinohradech vyzvednout anténu. Čekala mě dvě překvapení.

První z nich bylo, že anténa je nějaká menší (na to odvětil současný majitel, že to bylo na baráku, který mají pod palcem památkáři a velká tam nešla dát - fakt je, že barák má na fasádě nejmíň tři sprejerské tagy). Takže anténa má (asi) 11 dBi, takže bude třeba ji prohodit za anténu v lokalitě jedna (která snad ještě není na střeše).

Druhé překvapení bylo v tom, že anténa mi byla předána na stožárku (asi metr). Předávají děl, že nemá jedenactku a že stejně musí pryč, takže pokud jste v pátek kolem šesté, sedmé viděli exota, který jel z Flóry na Dejvickou a opíral se přitom o tyč a anténou, viděli jste autora článku.

V sobotu se mi ozval člověk z českého distributora Mikrotiku, že jsou svolní mi půjčit jednu licenci na testování. Sice byl zklamán, že nechci využít fascinující softwarové AP v software level 5, ale mít čtyři WLAN karty v jednom PC považuji za obtížně použitelné z důvodů rušení (pokud tedy rozteč mezi sloty v PC není dva metry).

Ještě k mikrotiku. V pátek jsem si nainstaloval na router zkušební 24hr verzi. Připojil jsem jí na segment, kde běží DHCP server. Zapnul jsem síťovou kartu (by default jsou všechny zakázané) a zapnul DHCP klienta. A nestalo se nic. Až po 20 minutách laborování a procházení CLI routeru na 21” monitoru (písmena jsou velká jak blázen), jsem přišel na to, že mikrotik narozdíl od většiny slušných operačních systému směrovačů čísluje rozhraní od jedničky. No ale zdařilo se.

30. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Překvapivé chvíle s vlastním serverem…

Včera jsem pozdě do noci psal článek a když jsem ráno vstal a podíval se na Marigolda, nějak jsem ho nepoznával. Ukázalo se, že Radek Hulán nervově nevydržel stav, kdy Marigold používá tři měsíce starou verzi redakčního systému a upgradoval ho. Vypadá to teď lépe a hlavně je tu WAP, po kterém jsem tak prahnul…

Má to ovšem své problémy a “radoviny”. Tou první byla samozřejmě administrace přepnutá do ruštiny, nicméně my gavarím charašó pa růsky (tolko něznájeme, kak instalírovať ruskyj kejboárd), takže s tím jsem si poradil. Další šok je, že když přecházíte někam z Marigolda, tak na vás vybafne okno, že nemáte používat MSIE - zruším to, jen co zjistím, kde se to dělá. A takové drobnosti, jako menu vpravo, dám také postupem času do pořádku :) Jo, dalším problémem se jeví být kódování UTF-8, které místy (při posílání emailů příkladmo) zlobí…

Také jsem chtěl upozornit na jedu věc, které jste si pravděpodobně všimli: v poslední době semo tamo nějakým zajímavým článkem přispěli další lidé - jmenovitě Oook (modří vědí) články o budování sousedské sítě, případně Noname. Pod článkem je vždy napsáno, kdo je autorem (Tangero = já)…

30. srpen 2004 - Pokračuj ve čtení 👉