Uvolnění pásma 5 GHz pro bezdráty letos nečekejme

Abych měl všechny rány od ČTÚ v jednom dni, vyšla dnes na webu ČTÚ “Informace o stavu přípravy využití kmitočtového pásma 5 GHz systémy RLAN”. Pokud to chcete stručně a jasně, zpřístupnění frekvencí v pásmu 5 GHz se neočekává před prvním čtvrtletím 2005 (tedy velké zpoždění oproti původnímu plánu). Dále cituji z webu ČTÚ.

9. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (10.)

Hurá Hurá. Poté, co jsem vytáhl ten původní kabel v lokalitě dvě, nahradil ho proměřeným nakonektorovaným kabelem, se CZFree.Net dostal i na desktop skorotchána. Na následujícím obrázku je vidět, jak nově vypadá střecha v lokalitě dvě. Anténa nahoře je živá, síto čeká na oživení a tyčka slouží pro konektivitu k bazénu.

Stav na střeše

Následně jsem ještě musel vykomunikovat s duchovním vůdcem vedlejší obce povolení směrování mimo rozsah CZFree. Oba zatím používáme statické směrování a zatímco já na něj měl default, on dále posílal moje pakety pouze do rozsahu 10/8 (AKA CZFree.Net).

Zároveň jsem zjistil, že přinutit ten hardwarový “router” od Ovislinku k tomu, že default route má na jiném rozhraní, než je nastaveno ve firmware, je nemožné. Takže jsem ho začal provozovat pouze v režimu bridge. DHCP server dělá směrovač.

Zátiší s půdaNETem

Připojení druhé vsi je zatím nemožné (topoly jsou topoly). Ve hře jsou teď dvě varianty. Oba vidíme na dva pidikomíny, kam bychom mohl dát retranslaci (prezentovanou například jedním AP-1000, pokud se je Vanco Netu nebo Nonamovi podaří přemluvit ke spolupráci).

Pro internetové připojení jsem se rozhodl použít služeb Cendrova Supernetu, z čehož nejsem příliš nadšen. Nicméně je to nejbližší iGW a dokud se studenti nevrátí ze školy, je celkem použitelná (pak je třeba trpělivosti). Do doby, než najdeme jiné řešení, jsem ochoten těch 250 kaček měsíčně obětovat.

Problémům ale není konec. Duron je bohužel výkonné topné těleso a směrovač tak není příliš stabilní. Naštěsí má skorotchán jednu starou plečku (nějaké Pentium nebo K6), do které bychom směrovač přemontovali. Takže mám ještě o víkendu hodinu co dělat.

A abych nezapoměl, koukněte na detail notebooku u bazénu. Škoda jen, že teď je bazén spíš pro otužilce.

Notebook u bazénu </p>

9. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Blížíme se skutečnému broadbandu?

Podle Živě se UPC chystá zvednout rychlost svých přípojek na 1,5 Mb/s respektive 2 Mb/s . Sakra, nečekal jsem, že budu mít broadband doma tak rychle. Na koukatelný MPEG-4 stream v PAL rozlišení potřebujete kolem 1,2 Mb/s. Asi budu muset upgradovat domácí Pentium MMX 233 Mhz, patřící přítelkyni .

9. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: BWA presentace, 3G Týden a Nečekaný paušál

Včera bylo WiFi věnované First Tuesday, měl jsem tam přednášku věnovanou bezdrátovým sítím nazvanou Kde jsme a kam kráčíme (či tak nějak). Můj pokus udělat průřez budoucností i přítomností bezdrátových sítí ve dvaceti minutách skončil fiaskem - přetáhl jsem opravdu hodně hodně a to prakticky nezbyl čas se věnovat něčemu podrobněji. Ach jo - a to jsem prezentaci dělal z nějaké přednášky starší, bohužel skoro dvouhodinové :) V každém případě PowerPoint prezentace je zde.

8. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Prezentace pro zákazníka

Nahrnulo se nějak hodně práce. Dříve jsem si myslel, že ve firmě mne postihuje pracovní sinusoida, kdy jeden týden je práce do úmoru a druhý týden není do čeho píchnout. Těšil jsem se, jak se to stabilizuje. Stabilizovalo. Ovšem na tom horním extrému.

7. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Unlicensed Mobile Access (UMA) má nabízet přechod z mobilních dat do WLAN

Na světě je nová iniciativa snažící se sjednotit technologie pro “handover” z mobilních dat do WLAN (tedy i WiFi sítě) a zpět. Jmenuje se Unlicensed Mobile Access (UMA). Členy této skupiny jsou především velcí američní mobilní a WiFi operátoři a technologické firmy: Alcatel, AT&T Wireless, British Telecom, Cingular, Ericsson, Kineto Wireless, Motorola, Nokia, Nortel Networks, O2, Rogers Wireless, Siemens, Sony Ericsson a T-Mobile US.

6. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (9.)

Protože za chvíli vyrážím mimo Prahu, jen telegraficky. V pátek (a později ani v neděli) se nám v lokalitě dvě nepodařilo oživit 15 metrovou trasu na půdabackbone. Důvod mi zůstal utajen - zničil jsem asi osm konektorů (rady typu pořadí vodičů nebo přímý vs. křížený kabel jsem vstřebal). Jedním z podezřelých je dlouhý souběh se silnorpoudem. Vypadá to, že trasu vytrhneme ze zdi, necháme si vyrobit šestnáctimetrový kabel na zakázku a ten použijeme. V neděli byl odkrytý bazén, takže mám k dispozici několik tématických fotek.

V lokalitě tři neprojevila sestra s přítelem dostatečný zájem o to, aby rozproudili debatu. Přítel se shlédl v Eurotelím CDMA, takže ho budování komunitní sítě moc netrápí. Zkusím nějaké známé.

6. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Maličký spor o Číslovací plán

Lidi z ČTÚ prosím nechť dále nečtou, protože by se jen nadarmo dobře bavili nad prostotou tohoto sporu. Minulý týden jsem na Marigolda napsal, že se domnívám, že s novými tarify Víkend a Volno se mohou lidé zdarma rovněž připojovat na internet na čísla v místní a dálkové zóně, tedy nikoliv na čísla zvláštního tarifu Internet začínající 971. Posléze jsem článek doplnil o další zjištění (příkladmo ta čísla) a dal ho druhý den na Lupu. Jiří Peterka dnes namítá, že by to podle něj bylo porušení Číslovacího plánu.

6. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Případ Dolphin Telecom – konec civilní PAMR TETRA

Když se spouští nový projekt, je kolem toho většinou velká presska – spousta lidí od PíáRu rozesilá materiály a dává rozhovory, jak že je to skvělý projekt se světlou budoucností. Asi jste si povšimli, že když se o pár měsíců či let (dle výdrže investora) smetají ze stolu nedojedené zbytky, nebývají novináři v první řadě takové derniéry. Věru, umírajícím projektům už se pozornost nevěnuje. A tak jsem se rozhodl zašátrat po některých známějších a osvěžit nám všem paměť.

5. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉