Popularita MMS zatím nestoupá (průzkum v UK)

Společnost Continental Research vydala (za 150 liber) svůj podzimní průzkum věnovaný “Photo messaging ownershipand usage” - používání MMS zpráv ve Velké Británii. Celkem 36% majitelů fotomobilů nikdy neposlalo MMS zprávu, přičemž vloni to bylo jen 27%. Stejně tak průměrný počet poslaných MMS zpráv klesl z 6,1 na 3,7 zpráv. Přitom v Británii bylo vloni přes 3,5 milionů fotomobilů, zatímco letos stoupl tento počet na 6,1.

21. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Dobře – co kdyby si tedy sosači platili za spotřebovaná data? Potěší je to?

Když jsem se o víkendu z diskuse pod spotem dozvěděl, že jsem placený agent Eurotelu, ihned jsem se rozradostněně odebral do IKEA, abych tu za utržené úplatky nakoupil nábytek do našeho bytu. Až u pokladny se ovšem ukázalo, že to s mým agenstvím je zřejmě slabší, než se čtenářům zdálo, nebo že Eurotel platí podstatně hůře, než jsem si myslel. Nicméně jsem učinil zajímavý poznatek ohledně způsobů řízení přístupu ke sdílenému médiu.

20. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Club Nokia končí s prodejem zvonění, log a java her

Podle serveru Nordic Wireless Watch končí Nokia s prodejem vyzváněcích tónů, log a java her na svém Club Nokia. Prodej těchto rozšíření Nokia telefonů fungoval na Club Nokia někdy od roku 1999 a to i v ČR, firma ale nikdy neukousla velký podíl z trhu odhadovaného na 1,5-3,5 miliard dolarů za letošní rok. Nokia tvrdí, že Club Nokia se také nikdy neměl stát konkurencí portálům operátorů, spíše byl takovým technologickým demoprojektem, protože v době, kdy vznikal, nic podobného u operátorů neexistovalo.

20. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel spláchnul z CDMA sosače P2P sítí

Už ve středu někdo na Marigoldu obspamovával diskusní fórum vyhlášením stávky proti Eurotelu, an omezil stahování z P2P sítí přes CDMA. Asi tři aktivnější jedinci od té doby pilně spamují řadu dalších diskusních fór s dojmem, že Eurotel se z toho posadí na pozadí a omezení zruší.

17. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

P2P pro mobilní telefony

Včera se internetem rozeběhla zprava, původně publikovaná NewScientist.com. Nokia pracuje na P2P síti pro mobilní telefony, tedy na klientském software pro Symbian telefony, jenž umožní sdílet data s ostatními uživateli. Sdílení je zatím možné jen pro obrázky a videa pořízená mobilním telefonem, což je dáno datovým objemem těchto formátů. MP3, zatím příliš rozsáhlé na sdílení přes GPRS, přijdou prý ale také časem na řadu.

16. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel bude schopen různě účtovat přenesená data pro mobilní aplikace

Eurotel podepsal smlouvu se španělskou firmou NetSpira na dodávku jejího řešení ECS platform (Enhanced Charging Solution). Díky integraci tohoto řešení do své sítě bude moci Eurotel různě účtovat ceny za datové přenosy podle typu aplikace, která tyto přenosy vyvolala. To je velmi důležité, protože například na GPRS v současné době jsou operátoři schopni účtování dělat rozdílně pouze pro různá APN, což uživatele otravuje - musí si různá APN nastavení vytvářet a není to pro něj pohodlné. Nový systém umožní nastavit jinou cenu i při stejném APN, takže například pro hraní online her bude možné používat stejné nastavení dat a přitom přenášet data za jinou cenu.

16. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Telecomu dnes hapruje ADSL

Od raních hodin jsou hlášeny celorepublikové problémy s ADSL Českého Telecomu. Od zhruba osmé hodiny je ADSL průběžně nefunkční a technici Telecomu začali pracovat na výměně vadného hardware. Výměna může trvat několik hodin, ale předpokládá se, že do večera bude zase všechno funkční.

15. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Všichni jsme lamy

Na včerejší schůzi CLOUDu, kam patří lokalita dvě (skorotchán) jsem se dozvěděl, že už existuje i česká databáze hlášek z IRC. Najdete jí na adrese: http://www.lamer.cz/. Aby to bylo tématicky k WiFi, tak se tam dozvíte třeba hesla ke dvěma páteřním směrovačum CZFree.Net (sdělil xChaos).

Tak a teď už zase zalejzám, aby moh’ Patrick dál převědčovat komunitu, že je to jen jeho blog :-)

14. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Nebojte, žádný webzine z toho nebude…

Konečně jsem se prokousal připomínkami a emaily k Marigoldu ne více jak dva týdny starými a dorazil jsem k připomínkám, že tu publikují i jiní lidé, než já. Vskutku. A je třeba to asi osvětlit. Tak za prvé Noname, jehož jsem poprosil, aby sem dal nějakou tu zprávičku, zatímco se budu dovolenkovat. Myslel jsem to pro případ, kdyby tu přistáli ufoni z Melmeku a instalovali celorepublikovou WiFi síť nebo tak něco. Vzal to seriosně a celý týden poctivě smolil články jeden za druhým. Dalším případem je Oook, jehož Story o sousedských sítích přesáhla jedenáct dílů. Dlužno dodat, že oba znám osobně a oba rozumějí sítím, takže je čemu se od nich přiučit. Oba znám i z té druhé strany a vím, že je psací výron zase rychle pustí. Noname odpadl po týdnu, kdy se přiznal, že si na psaní zpráviček na Marigolda musel prakticky vzít dovolenou. Oook dobuduje WiFi pokrytí u svého skorotchána a v dalších svých skorolokalitách a rovněž padne nosem do trávy a bude si užívat toho, že nemusí… (především psáti). A popadne ho to zase za půl roku. O to nemám strach :)

14. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Český Telecom hlásí 50 000 uživatelů ADSL

v polovině září (14.9.) se k ADSL přes Český Telecom připojuje přes 50 000 uživatelů. Vzhledem k tomu, že dalším samostatným provozovatelem ADSL je už jen GTS (Praha 1 a 2) ČRa a Nextra Telenor Networks (také jen místně), lze také říci, že služba ADSL v ČR se pohybuje na hranici 51 000 uživatelů celkem.

14. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Telekomunikační hřbitov: Teledesic aneb Internet in the Sky

Projekt Teledesic byl jedním z nejambicioznějších projektů satelitní sítě. Na rozdíl od jiných satelitních projektů jako je Iridium nebo Thuraya byl ale zaměřen výhradně na data. Pozornosti se mu dostávalo ze dvou důvodů – zaprvé mezi investory patřil legendární Craig McCaw spolu s další legendou Billem Gatesem (oba samozřejmě skrze své investiční společnosti). A za druhé Teledesic od počátku sliboval obrovský počet družic – první plány slibovaly 924 družic.

13. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (11.)

Během soboty se mi podařilo nahradit v roli směrovače skvělý Duron 700 Mhz novým Celeronem 450 Mhz, který sice nemá (tak) oslnivou pracovní frekvenci, ale zase vydrží pod střechou bez zasekávání (což kvituje s pověkem především skorotchán). Provedl jsem vyúčtování základní sestavy (bez věcí, které dělají APčko), které vyšlo na méně než 4.000 kaček (včetně DPH). Pochopitelně jsem neúčtoval vložený čas .

Objevil se jiný problém a tím je nízká rychlost do Internetu. Tu nechám řešit skortchána zaplacením větší kapacity (rychlosti) do Internetu. Sobotní práce byla navíc komplikovaná tím, že poblíž byl proveden úspěšný útok na směrovač, přičemž duchovní vůdce byl mimo lokalitu (takže v sobotu jsme měli až do šesti s Internetem utrum). Předpokládám, že při nejbližší příležitosti se pokusíme vytipovat kritická místa infrastruktury a nějak je zalepíme.

Na své straně jsem provedl konfiguraci ospf (pár kliknutí v grafické vzdálené konzoli mikrotiku) už v sobotu, v neděli udělal svou část práce také duchovní vůdce a teď již spokojeně směrujeme dynamicky a jsme připraveni na zakruhování topologie. Doufám, že další duchovní vůdce (další obce) bude připraven ještě dříve, než namrznou střechy.

V lokalitě jedna, která se stala teď prioritou, je třeba namontovat anténu na střechu, nakonektovat kabel a připojit se k nějakému AP v dosahu. První část musí udělat sami, pak uvidíme, co s druhou atřetí částí.

O lokalitě tři jsem vedl zajímavý hovor s člověkem z ČD-Telekomunikace. Podle mapy, kterou jsem dostal, prochází obcí a třemi osadami metalická trasa. Je otázkou, zda by nebylo možné tuto trasu (například po osazení S/VDSL modemy) použít jako páteřní síť. Je otázkou, zda to vůbec kvalita vedení umožňuje, stejně tak, kde na to vzít zdroje. Jako optimální se jeví použít zdrojů ze strukturálních fondů EU, nicméně stále zůstává k řešení první problém získat nadkritický počet uživatelů.

Update (neděle večer): Asi hodinu po napsání článku jsem zjistil, že lokalita dvě je bez konektivity. Po chvíli pátrání jsme přišli na to, že původní konfigurace ospf je chybná (na mojí straně, jak jinak). Nícméně jsem získal přístup z Internetu do CZFree.Netu (i když to večer lezlo jak připojení pro celou univerzitu linkou 19.21 Kb/s v Plzni v roce 1992) a po nakonfigrování se to rozeběhlo. Jako smutná legrace mi přijde, že rozšíření dotyčné sítě prostřednictvím ospf trvalo přes tři směrovače více než 15 minut (kdyby takhle fungoval Internet, bylo by to fakt špatný).

13. září 2004 - Pokračuj ve čtení 👉