Bezdrátová středa o mobilní zábavě aneb druhá miliarda z mobilního obsahu

Patrick Zandl · 19. duben 2005

Zítra je středa, přímo Bezdrátová středa a Tuesday opět pořádá setkání věnované bezdrátovým tématům, tentokráte na téma mobilní zábavy, spisovně M- entertainment. Pokud byste na akci chtěli vyrazit, je od 17 hodin tradičně v Anděls hotelu (metro Anděl) a pokud do registrace vyplníte kód Marigold, budete mít vstup zdarma.

Hovořit se bude hlavně o mobilních hrách a to jak z pohledu operátorů, tak i z pohledu vývojářů a nezávislých prodejců, ale také o hudbě na mobily a dalším obsahu. Program najdete zde.

A nyní k té druhé miliardě z mobilního obsahu. Prováděl jsem nedávno nějaké výpočty a přitom mne napadlo sečíst obraty firem podnikajících v mobilním obsahu a došel jsem k číslu zhruba jedna miliarda korun (přsněji cca 900 milionů, ale to nezní tak dobře). Tolik peněz se podle mého kvalifikovaného odhadu protočilo v roce 2004 v mobilním obsahu. Co znamená kvalifikovaný odhad? To, že se něco rozkecá, něco vydedukuje, pár čísel si člověk všimne a zbytek si domyslí poměrem na trhu, v souhrnu plus mínus dvacet procent prořez, což je u takových odhadů nepodstatná míra :) Kdo vyžral nejvíce? Eurotel - ten to dělá fakt moc dobře a i když jsem na jeho Live! portál ze začátku brblal, jede jim to velmi slušně a soudím, že správným směrem.

A co znamená mobilní obsah? Prakticky všechno, co je placeno přes PR SMS či jinak (mplatby dělaly v souhrnu směšnou částku, takže je ani neuvažuju) a doručeno na mobil, nikoliv erotické rozhovory placené přes premium čísla (90X linky).

Takže letos bychom se měli pustit do boje o druhou miliardu. Můj prozatimní odhad je, že se dostaneme na 1,3 mld Kč. To už je slušný koláč, o který se vyplatí trochu zabojovat, ne?

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook