Ano, m-platby přes PR SMS jsou konečně zde

Patrick Zandl · 13. duben 2005

Poslední dva dny na Lupě vychází články věnované mikroplatbním systémům a dneska je tam zmínka i o Pipeline. Nevěděl jsem, že nás autor vezme jako samostatnou kapitolku, takže jsem mu odpovídal spíše obecně, aby se trochu objasnilo, o co gou. Takže to nyní doplním o pár detailů prakticko informačního i skoro-reklamního charakteru.

m-platby

M-platby na bázi PR SMS jsou možnost nechat si zaplatit mobilem za cokoliv. Třeba za pizzu, za umytí auta, za stažení MP3 nebo přístup na web - oproti klasickým PR SMS, kde ihned operátor začal mávat fakturou s nápisem pokuta. Aby v tom byl trochu zmatek, T-Mobile poskytuje ještě M-platby přes T-Zones, kde se neposílá žádná SMS, jen se přihlašujete do T-Zones. O nich řeč nebude, o nich píšeme zvláště zde. </p>

M-platby na bázi PR SMS nejdříve fungovaly u T-Mobile (prvenství si zasloužil), ke konci roku je rozjel i Oskar (plus mínus pár měsíců na testy) a nyní je zprovoznil i Eurotel. Pipeline původně nenabízela M-platby přes PR SMS prostě proto, že omezit je jen na jednoho či dva operátory mi nedávalo smysl. Nicméně od května je budeme mít v nabídce a to pro všechny operátory. M-platbu přes PR SMS tedy provedou od května zájemci u všech mobilních operátorů.

Zatím budeme u M-plateb nabízet jedinou cenovou hladinu a to 50 Kč. Proč právě tuhle a proč ne více hladin? U levnějších PRSMS je tak mizerný výnos, že by poskytovateli nic moc nezbylo a je finančně citelně výhodnější uživateli dobíjet nějaký virtuální kredit na 5 přečtených článků, než ho nechat za každý článek (či co) platit 10 Kč. V součtu totiž poskytovatel obsahu dostane citelně více peněz a za tu chvilku programování kreditního úložiště navíc to stojí. Navíc řada obsahu prostě těch pade stát bude - hodinový přístup na "adult weby", support linka, příspěvek na váš oblíbený program. Co vás napadne. Nejvyšší cena za M-platbu je dnes 100 Kč, což bych zájemcům o tuto cenovou úroveň přeložil jako 2x 50 Kč :) Zjednodušeně: platba 50 Kč je zatím optimum. Proč nenabízíme více cenových úrovní? Protože z m-plateb je náš výnos zatím tak mizerný, že bychom nepokryli ani náklady na pořízení dalších cenových hladin. Každá je totiž v součtu ročně drahá, jak prase :(

M-platby mají brutální nevýhodu v tom, kolik jsou transakční náklady. Na té padesátikorunové úrovni obchodníkovi zbude stěží polovina. Můžeme brečet, stěžovat si, poukazovat na to, že v Japonsku dostane obchodník devadesát procent, ale to je asi tak všechno, operátoři tak nastavili podmínky (a neco zbude i na mne). Dobrá rada: neprodávejte přes M-platby zboží, kde neutáhnete tak vysokou marži, proto prodej pizzy přes m-platby není zrovna to nejlepší.

Z výše uvedeného plyne, že m-platby jsou vhodné všude tam, kde jim lze odpustit vysokou marži na úkor pohodlného, anonymního a rychlého zaplacení menší částky. Přístup na web se zaplatí lépe přes m-platbu, než platební kartou, dokazují to četné průzkumy, protože řada uživatelů se prostě bojí kartu na málo známém webu použít, zatímco u M-platby je nějaký fraud na zákazníka velmi obtížný.

Takže pokud v hlavě nosíte nějakou myšlenku na nějakou takovou aplikaci, kterou byste rádi zpoplatnili, ozvěte se klidně nám do Pipeline (email patrick.zandl zavináč pipeline.cz). Konkrétní cenové podmínky se sice teprve tvoří, ale implementace m-plateb stejně není na pár minut a u zajímavých myšlenek můžeme zapřemýšlet i o snížení aktivačního poplatku ... :)

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook