Žádný business pod dva dolary

Patrick Zandl · 4. duben 2005

Na letošním 3GSM kongresu v Cannes představila GSM Asociace plány na vytvoření superlevného mobilu, který by se měl prodávat za cca 1000 Kč a měl by být určený pro nově se rozvíjející trhy. Premisa je jednoduchá: z 6,5 miliard lidí jich více jak jedna miliarda musí vystačit denně s méně jak dvěma dolary. A v takovém případě není mnoho prostoru doufat, že z těch lidí vymáčknete třetinu jejich měsíčního příjmu na to, abyste vygenerovali ARPU 20 dolarů. Zdá se, že horní hranice ARPU se zde pohybují mezi 2 až 4 dolary měsíčně.

Dá se s tím udělat dobrý business? Mobilní operátoři zatím pochybují. Pravda, můžeme namítnout, že české prepaid tarify takovému obchodnímu modelu odpovídají, když kupon za čtyři stovky vystačí na řadu měsíců (to v zahraniční není obvyklé, takový kupon propadá do měsíce). Jenže čeští prepaid zákazníci v průměru nedělají zrovna malé obraty a dostávají se i v průměru přes 12 dolarů za měsíc.

Mobilní operátoři tvrdí, že dvoudolarová ARPU zatím nejsou pro ně a že nemají žádný obchodní model, jak takové klienty zhodnotit. Jenže vysokotržbové trhy jsou již obsazeny a z velké části saturovány, když penetrace mobilů přesahují stovku procent, takže nouze zřejmě naučí operátory housti i tam, kde se ještě před nedávnem těžba nevyplácela.

Ale na druhou stranu, co budou dělat s mobilními telefony lidé, kteří mají tak nízké příjmy?

Moudrých analýz na toto téma je dost - protichůdných všemi směry. Takže to zase bude na někom, kdo zainvestuje hromadu peněz a spálí je, nebo na tom neuvěřitelně nahrabe a udá směr k následování. Mnoho štěstí.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook