Jen tak netově a pátečně o registraci zahraničních domén…

Patrick Zandl · 18. březen 2005

Včera jsem se dal do registrování jedné domény nového projektu v řadě evropských TLD. Docela mne překvapilo, jaké jsou rozdíly nejenom v cenách mezi jednotlivými registrátory (tutéž doménu pořídíte běžně o třetinu dráže, ale až za desetinásobek), ale jaké jsou rozdíly v podmínkách. Například slovenskou doménu nepořídíte, pokud nejste slovenská firma nebo osoba. Dá se to obcházet tím, že si ji registrujete na nějakou místní firmu a uzavřete s ní mandátní smlouvu, tak to dělá třeba Active24, ale moc mu to nefunguje (a bohužel to není jediná věc, která mne u nich trápí).

Vtipná byla situace s registrací ukrajinské domény. Tak dlouho jsem tomu člověku vysvětloval svojí verzí ruštiny, co potřebuju, až se ukázalo, že došlo k trapnému omylu a že doména .UK nepatří Ukrajině, ale Británii, což jsem samozřejmě věděl, jen mne to tak nějak nenapadlo :) Tak proto ta firma neměla web vůbec v ruštině ... (chtělo to najít jinou, která nemá sídlo v Londýně...)

Na Ukrajině si smíte doménu druhého řádu registrovat jen v případě, že ten název je vaší ochrannou známkou. Jinak se musíte spokojit s .com.ua, kterou zde nabízí čilý místní obchodník. Další veselý moment přijde v okamžiku, kdy chcete odménu zaplatit, protože při platbě platební kartou je třeba zavolat na ukrajinské autorizační centrum, nadiktovat jim údaje a potvrdit, že si přejete poplatek strhnout. Při volání z normální linky bych poplatkem za volání navýšil cenu domény (v přepočtu dvanáct doláčů) na dvojnásobek, přes Skype to vyšlo prakticky zadarmo - utratil jsem asi půl eura a to jsem se s tím hochem v autorizačním centru dost vybavoval :)

Další vtipná chvíle přišla s maďarským registrátorem, který mi poslal detailní návod, jak postupovat s registrací. V maďarštině. Naštěstí to už registrace přes web proběhla v angličtině a tohle byl email jen tak pro jistotu...

Nakonec jsem na registraci většiny domén použil web EuroDNS - líbilo se mi, jak mi plasticky znázornil, kde je to doménové jméno jak volné a ceny tu byly slušné, minimálně oproti českým registrátorům i těm dalším, které jsem vygoogloval a prošel. Jen tu Ukrajinu a Slovensko jsem řešil jinde.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook