Oskarův povedený tah s datovým paušálem: jak vylifrovat sosače

Patrick Zandl · 28. únor 2005 Opravit 📃

Dneska na Mobilu i MobilManii (ta si zřejmě dost vypomohla článkem na Mobilu) vyšly podrobnosti k datovému paušálu Oskara, tiskovka bude zítra. Uvedené údaje ale sedí a teď je ta pravá chvíle zatleskat Oskarovi za jeho mistrovský tah. Jednoduchým a elegantním trikem totiž odstranil velkou část rizika sosačů. Ten, kdo to vymyslel (či spíše prosadil) by zasloužil pochvalu před nastoupenou jednotkou a čestné právo vyvěsit zítra nad (vino)hradní citadelou oskaří vysmátou zástavu.

O co jde? Oskaří neomezená data jsou totiž dražší, než podobná tarifní rozšíření u konkurentů. A navíc jsou levnější, než podobné tarify konkurentů. V čem je smysl tohoto nesmyslu?

Provnávejme neomezené tarifní rozšíření:

 • T-Mobile Unlimited: 831 Kč s DPH</p>
 • Eurotel Data Nonstop: 831 Kč s DPH
 • Oskarovo Připojení NaDlouho: 952 Kč</ul>

  Takovou cenou Oskar úspěšně eliminoval sosače, protože kvůli více jak stokorunovému rozdílu budou používat spíše sítě jeho konkurentů. V tom umění ale není – nasadit vysokou cenu, na to nemusíte být stratég. Oskar udělal něco lepšího, čím uchlácholí běžné profesionální uživatele mobilních dat, o které mu jde takovým tarifem především. Cenu za data totiž udělal dynamickou s automatickou selekcí nejlepšího tarifu. Prostě přenášíte data ve čtyřech tarifních třídách:

  • 238 Kč s DPH pro objemy dat 0–10 MB </p>
  • 476 Kč s DPH pro objemy dat 10–40 MB
  • 714 Kč s DPH pro objemy dat 40–70 MB
  • 952 Kč s DPH pro objemy dat nad 70 MB</ul>

   Pokud jste tedy normální uživatel dat a máte například komunikátor nebo nějaký jiný smartphone, vejdete se v normálním měsíci do paušálu 238 Kč s DPH, tedy do 10 MB dat. Pokud limit dat překročíte, automaticky se vám účtuje vyšší cena za limit do 40 MB dat a pokud vaše data vzrostou přes 70 MB, je vám účtován paušál. Zatímco sosač používající GPRS/EDGE jako stabilní připojení by prodělal více jak 100 Kč, běžný mobilní uživatel dat naopak ušetří. Oskar zřejmě pochopil taktiku normálních uživatelů, kteří si platí za data většinou nejnižší paušál a jen když jedou někam, kde data očekávají používat výrazně, si na infolince aktivují vyšší nebo neomezený datový paušál a rozhodl se z této taktiky udělat zákaznickou výhodu. A jen tak mimochodem vystrnadit sosače dat, o které opravdu nemá zájem.

   Přemýšleli jste někdy o tom, jak moc si T-Mobile a Eurotel neomezenými datovými paušály zavařili? Dumali jste nad tím, zda jim více přinesly nebo do budoucna je o více připraví?

   Elegance, s jakou Oskar problém sosačů přenechal svým konkurentům, bere dech :) Gratuluji.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook