Má město stavět vlastní telekomunikační infrastrukturu?

Patrick Zandl · 11. únor 2005

Přesně na tohle se mne, jen trochu jinými slovy, ptal včera jeden novinář v souvislosti s oznámením městské části Praha 5, že zpřístupní WiFi síť zdarma na svém území. Je to adekvátní otázka: má či nemá město (či v tomto případě jeho část) stavět telekomunikační infrastrukturu? Nesupluje tím obchodní aktivity někoho jiného?

Sám jsem si včera odpověděl kladně, respektive tak, že stavět ji může. Tak, jako město staví lavičky, chodníky, osvětlení, tak se může rozhodnout, že postaví telekomunikační síť a dá ji za svých podmínek, třeba i zdarma, k dispozici. Není to ostatně poprvé, WiFi sítě nabízejí města jako Prostějov nebo Kladno, byť v omezených lokalitách. Telekomunikační infrastruktura ve městě také není novinka, třeba PragoNet byl podobný pokus, jenže místo bezdrátů se tahaly kabely, město na tom prodělalo hromadu peněz a ještě rádo firmu střelilo soukromníkovi. Praha 5 se v tomto zjevně poučila a síť nechala outsourcovat, navíc od počátku ji považuje za dobročinnou aktivitu a nabízí ji zdarma. Celá síť (prý 10 hotspotů, neověřeno) stála řádově 2 miliony Kč. Na czfreeneťáka hromada peněz, pro městskou pokladnu bakšiš, cena pár nových laviček.

Co z toho Praha 5 bude mít? Píárko, lepší dojem občanů – alespoň těch, kteří internet používají. A co na to řeknou ti, kteří na Praze 5 svoji WiFi síť provozují, jak to nadchne lidi jako Deu? Moc ne. Co naplat, zdarma je zdarma.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook