O jednotvárnosti a izolovanosti českého internetu

Patrick Zandl · 27. leden 2005

Přečetl jsem si dnes na Lupě rozhovor Markéty Kaclové s Denisou Kerou a už samotný rozhovor nese titulek “Český Internet je izolovaný”. V rozhovoru je Denisa Kerá citována přímo: “Je mi totiž líto, že je české internetové prostředí dost jednotvárné. Když se podíváte na to, co se děje mimo českou sféru, je Internet mnohem různorodější.”

Mám na to velmi podobný názor a už delší dobu přemýšlím, co je toho příčinou a jak z toho ven. Opravdu – český internet je izolovaný a jednotvárný. Odhlédněme nyní od související otázky, zda se to náhodou netýká i zbytku české společnosti, médií zvláště.

Pokud vlezu na nějaký český technický zpravodajský server, můžu se beze zbytku spolehnout na to, že jeho konkurent píše o tomtéž. Jedinou výjimkou bývaly recenze, ale i tam už se to unifikovalo natolik, že kdybych do toho trochu neviděl, nevěděl bych, co si myslet. Jenže to je těžké – já i Marek Lutonský dostaneme v pátek nového komunikátora a tak jediný rozdíl je v tom, že MobilMania na rozdíl od Mobilu vychází v neděli a recenzi má již v neděli.

Výjimky jsou čestné a zřídkavé – článek Jiřího Hlavenky shltnu, i kdyby psal o využítí kardiotermálních multivaskulátorů v podmínkách ranného postindustrialismu. Pokud odmyslím články Jana Matury, které v poslední době také dost prořídly (nedivme se, je zima, k tomu skákání na lyžích, má toho dost), skončil jsem tím s českými technickými servery. Od zbytku mi stačí si přečíst titulky a pak přejít k weblogům, které totéž okomentují a přidají souvislosti, jichž si redaktoři nebyli vědomi nebo na to prostě kašlali.

Jenže i tak mi tu chybí médium, které by jenom neopisovalo zahraniční servery, ale samo vyhledávalo zajímavé a méně běžné novinky. Chybí mi různorodost. Chybí mi propojení s tím, co se děje venku. Ani české weblogy tuhle propast nezaplňují, většinou se věnují jen komentářům toho, co se psalo na zpravodajských serverech, ale málokdy se odchylují od “roviny tématu”, které právě běží českým internetem. Jestli něco chybí, je to nějaký český Slashdot, kam byste mohli přijít a nepsalo se tam znovu a znovu o tomtéž, co jste četli na dvou třech dalších serverech před tím. Jenže zatím smůla – kdo by ho psal (a zadarmo), že?.

Na rozdíl od amerického internetu na tom českém témata prakticky nevznikají, jen se přebírají. Výjimky ctí pravidlo – osvěžením bývala Geeklandia (jak by ne, psaná přes Oceán), Vúčako (jak by ne, psané někým, kdo se nespoléhá na čerpání znalostí v ČR). Je to jednotvárné a je to izolované, protože výměna neproudí ani zpětným směrem. A je to špatně, protože pak koukáme jako husa do flašky na záležitosti, které jinde jsou známé i normálním lidem.

Když jsem v prosinci odjížděl na dovolenou, proudila českými blogy debata o úrovni českých IT časopisů. Sepsal jsem na toto téma obsáhlou poému pátrající po příčinách. Sepsal – bohužel jen v hlavě, výstup do digitální formy zatím neproběhl. A jak tak pozoruji, obě tato témata jsou nutně spojitá, takže až zase někdy jindy.

PS: Klikl jsem si na Lupě na profil Markéty Kaclové a její články. A hned při pohledu na nadpis nejčtenějšího článku mi je smutno - Jakub Dosoudil: Odešel bych jedině do Jižní Ameriky. Ach jo… :(

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook