Linksys upgraduje svoje produkty

Linksys updatuje svoje WiFi produkty na novou čipovou sadu Broadcom BCM5350/BCM5352. Tu dostanou Linksys produkty označované WRT54G v4.0, WRT54GS v3.0, WAP54G v3.0 a WTR54GS. U většiny produktů jde o mírné změny v nastavování některých funkcí a samozřejmě o převedení na novou čipovou sadu, zajímavé změny se ale v nové verzi dostává přístupovému bodu WAP54G. V třetí verzi firmware totiž bude podporovat také 802.3af, tedy Power over Ethernet.

27. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Další promakaný VoIP klient – Jajah – pět minut hovoru zdarma

V poslední době se s telefoními službami na bázi VoIP roztrhl pytel. Kdekdo by rád zopakoval úspěch programu Skype a k tomu mají dopomoci nejrůznější metody. Dříve zmíněný VoIPBuster nabízí minutové hovory zdarma, Kapanga nabízí faxování i videohovory, bohužel v dosti nehezkém provedení. Poslední novinkou je pokus rakouské firmy Jajah technologies prosadit stejnojmenný VoIP klient na úroveň Skype mánie.

27. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Konec českých telekomunikačních bossů

Na včerejší valné hromadě prosadila Telefonica odvolání dosavadních generálních ředitelů Českého Telecomu Gabriela Berdára a Eurotelu Michala Heřmana. Uvědomil si to možná málokdo, ale s jejich odchodem také končí éra českých šéfů velkých telekomunikačních firem, nejbližší další český šéf telekomunikační firmy je Milan Rusnák, ovšem jeho firma má citelně slabší pozici, než Telecom a trojice mobilních operátorů.

24. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Digita získala finskou licenci pro 450 MHz a postaví…

... síť na bázi technologie Flarion FlashOFDM. Alespoň se to předpokládá, protože licence je (jak jinak) technologicky neutrální a Digita v tiskové zprávě připomíná, že by této neutrality ráda využila. Tisková zpráva Digita je zde. Pro Flarion jde o životně důležitý kontrakt a zřejmě první pořádnou komerční síť. Bude zajímavé sledovat, jak se Flarionu zadaří ve srovnání s EV-DO technologií budované ve stejném pásmu.

23. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

TD-CDMA je UMTS. Jen není podporováno v terminálech.

Vznikl s tím trochu zmatek. Je ta nová technologie, kterou bude T-Mobile nasazovat, UMTS nebo ne? Já s oblibou říkám, že pokud se hovoří o 3G, lze prohlásit cokoliv a je to pravda. Taktéž v tomto případě nelze zcela jasně stanovit, co je a co není pravdivé tvrzení. Faktem je, že dle názoru standardizátora patří TD-CDMA od roku 1998 integrálně do rodiny UMTS standardů jako druhá duplexní technologie k FDD, k frekvenčnímu duplexu. Rovněž v technických specifikacích 3GPP, který práci na UMTS standardu převzal, figuruje TD-CDMA jako součást standardu. Z toho můžeme neomylně vyvodit, že TD-CDMA ve skutečnosti je UMTS.

22. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

O krmivosti operátorově a slastných očekávání nejrychlejšího UMTS

T-Mobile dnes oznámil, že štěstěna se usmála na občany této růží obsypané země a sestoupí na nás v podobě "nejrychlejší komerční UMTS sítě na světě". Abychom byli přesnější - síť podmanivě nazvaná Fast UMTS a dodávaná firmou IP Wireless pojede v nepárovém spektru 3G licence zakoupené za 3,8 mld Kč a ústy tiskové zprávy slibuje průměrnou rychlost 512 Kb/s a maximální sektorovou rychlost 4,75 Mbps.

20. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Co kdyby VoIP přešla na vlastní číslování nezávislé na telefonní sítí

Poslední dění ve světě VoIP není nakloněno těm, kteří v této technologii vidí vyvázání se z oligopolních praktik telekomunikačních operátorů, z nichž, co si budeme povídat, se většina chová jako svině. Nároky FCC na doplnění VoIP o povinnou lokalizaci telefonujících a přístupnost nouzové linky znamenají další náklady a nepříjemná omezení stejně jako možnost implementace bedlivého oka velkého bratra.

17. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Sledujete někdo ČT24?

Noname píše: mám prosbu - před hodinou jsem diskutoval s moderátorkou na ČT24 ohledně nové dohody o volání na čísla 976 (dialery). Byla to rubrika Ekonomika, trvalo to asi 8 minut, na webu ČT24 to ale nikde nevidím. Lze to nějak dohledat? Díky.

16. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Fotografie označené polohou GPS – s tím bude ještě sranda

Internet má před sebou zřejmě další vlnu. Říkejme jí prozatím GPS tagging nebo Geo tagging, GPS značkování, protože nic lepšího jsem nenašel a nenapadlo mne. GPS značkování je zajímavá myšlenka, která se rozmáhá v japonsku a v USA, v zemích kde fotoaparáty vybavené GPS začínají hrubě převažovat. Ano, máte pravdu, jde o fotoaparáty v mobilních telefonech CDMA sítí, které obsahují lokalizaci polohy, většinou na bázi GPS. GPS tagging je vlastně označení fotografie souřadnicemi, na nichž byla fotografie pořízena. JPEG je schopen tuto informaci ukládat do EXIF formátu, kde jsou i další informace z fotoaparátu (datum, expozice atd), takže tuto informaci není třeba přenášet zvláště a lze ji pohodlně z obrázku extrahovat.

15. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Drobky: mýtné, Google koupil mobilní socioware, WIA RLAN, VoIP u Unientu za paušál

Na Britských listech píše Jiří Kofránek o výběru silničního mýtného a představách odborné komise ČSSD na to. Jako motto volí odstaveček z mého staršího článku. Jen pro pořádek připomínám, že já taky vím, že elektronické mýtné je proto, že si ho vynutila EU a prolobbovaly velké koncerny, které se na něm nakrmí. To nic nemění na tom, že existují jednodušší řešení. Jen tak na okraj: u Jiřího Kofránka často přemýšlím nad tím, proč je u ČSSD, když má rozumné nápady (což u ČSSD nevídám). Tomu odpovídá i článek.

15. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

WIA koupila část firmy NEXTRA Czech Republic

Noname píše: Podle tiskové zprávy WIA, která mi právě přišla kupuje firma WIA bezdrátovou síť Nextry (tedy tu část, která se zabývá 2,4 GHz a 5 GHz, nikoliv 26 GHz) a to včetně technologie, zákazníků atd. Chtějí na tom nabízet vlastní službu WIA WiFi, která se mi moc líbí. Funguje tak, že prostě vezmete nějakou kartu a anténu, namíříte to na jejich bod a připojíte se do jejich sítě. Pak otevřete prohlížeč a automaticky na vás vykoukne jejich webová stránka, která vám umožní se zaregistrovat a zaplatit. A kdykoliv můžete tento bod změnit, takže můžu být připojen za jedny peníze v týdnu v Praze a o víkendu třeba v Chebu.

Navíc nabízí službu s garancí rychlosti s CIR a MIR (tj. větší maximální rychlost, nižší garantovaná), což na běžných Wi-Fi není vůbec sranda udělat. Používají na to vlastní hot-spotové řešení - kdysi jsem u jednoho nejmenovaného operátora vybíral pro vlastní služby technologii a ta jejich bezkonkurenčně zvítězila (nízká cena, nejširší platební možnosti, snadná a úplná "změnitelnost ksichtu", CIR/MIR, nezávislost na prohlížeči, ...).

14. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Ukradený panel s GPS už je zase zpět

Příběh o ukradeném solárním panelu vybaveném GSM modemem a GPS má šťastný konec. Tedy pro nás šťastný. Je zajímavé, jaké doporučení jste nabízeli - v podstatě nikdo nedoporučoval obrátit se na policii. Což jsme také nakonec také neudělali.

14. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉