ČTÚ zveřejnilo návrh všeobecného oprávnění pro pásmo 5 GHz

Na své elektronické úřední desce zveřejnil regulátor návrh všeobecného oprávnění k využívání rádiových kmitočtů a k provozování zařízení pro širokopásmový přenos dat na principu rozprostřeného spektra nebo OFDM v pásmech 2,4 GHz a 5 Ghz. V praxi jde o návrh uvolňující pásmo 5 Ghz pro datové přenosy až do jednoho wattu vyzářeného výkonu a to dle této tabulky:

13. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Ukradený solární panel našla GPS na cizí chatě

Když jsem někdy vloni na Marigoldovi psal o solárních panelech a jejich použití pro WiFi, bylo to hlavně z toho důvodu, že jsme si s jedním takovým řešením hráli. Kamarád se chtěl na vesničce připojit do netu, ale nejbližší přípojný bod byl za kopcem. Pasivní retranslace už nefungovala, musela přijít na řadu retranslace aktivní a s ní i problém napájení. Tahat elektřinu na kopec by dalo dost práce, tak jsme vyprojektovali solární panel a akumulátory, které zajistili napájení jednomu modifikovanému APčku (Linksys s WDS).

10. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Některé drobné změny u operátorů mi unikají

Nejde o nic zásadního. Spíš drobnosti, které člověku ztrpčují život a kterých se operátoři vzdali, aniž bych chápal, proč tak učinili. Ačkoliv chápu, že moje chápání není pro operátory příliš podstatné, na druhou stranu mám neodbytný dojem, že nejsem sám, kdo nechápe. Doufám, že mne chápete ;)

9. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Hostovinky – Cendrův weblog o internetu

Objevil jsem (via Krutá realita) veblog Zdeňka Cendry nazvaný Hostovinky.cz. Je věnovaný webhostingu a zajímavostem kolem něho, tedy něčemu, čemu se Cendra a jeho firma SuperHosting věnuje. Je to zajímavé počtení, doporučuji se tam mrknout.

Teď mi někdo v komentářích připomene, že Z. Cendra je Enfant Terrible českého internetu. Abych pravdu řekl, nevím už příliš, proč. To, že začal podnikat jako mladý, bych kladl spíše na výhodu než nevýhodu, sám jsem své první nakladatelství založil na živnostenském listu sestry kamaráda, neb mi nebylo osmnáct. A to, že si semotamo přibájí pár zaměstnanců navíc, je praktika natolik běžná, že snad nemá smysl se nad ní pozastavovat. V časech, kdy seriosní velké firmy prodávají neomezený internet, je to prkotina.

Onehdá jsem byl v datacentru, kde Cendrův SuperHosting hostuje a podíval jsem se, jak jeho hosting vypadá. Dle "dobrozdání" pod některými články jsem měl dojem, že tam bude mít jeden olezlý vyřazený server vytvořený z mašiny sekretářky - ejhle, měl tam ne právě málo zánovních serverů úhledně srovnaných v racku. Nakonec, z lidí co znám u něj hostuje i Vreco svých pár serveříků a Vreco není trubka, aby se nakvartýroval někam, kde to smrdí průserem.

8. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

České Radiokomunikace spouštějí vlastní WiFi síť

Vlastní WiFi síť pro připojování koncových uživatelů dneska spustily České Radiokomunikace. V celkem 55 lokalitách nabízí ČRa pokrytí především pro rezidenční zákazníky, čemuž mají odpovídat i ceny kolem 500 Kč (dle délky předplacení) i způsob platby - služba je provozována jako předplacená.

8. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezdrátové sítě v pásmu 120 GHz

Už dlouho jsem nepsal na Marigoldu nic o nějakém čarodějném udělátku. Nedávno jsem dostal od kamaráda z japonska sadu dokumentů věnovaných výzkumu NTT DoCoMo nových radiových frekvencí. Zatím jsem poslední použitelné sítě kladl někam do pásma 60 GHz, kde kvůli absorbci způsobené kyslíkem tyhle sítě nemají daleký dosah, na druhou stranu mají solidní rychlosti momentálně až 1,5 Gb/s. Cokoliv nad to už jsem považoval za radioastronomii a pokus naslouchat rozpadu hvězd.

Chlapci v NTT DoCoMo na to šli poněkud jinak - vytáhli si frekvenční tabulku a šli se podívat, kde je volno. Ejhle, zjistili, že v pásmu nad 100 GHz je docela slušně volno, samozřejmě kromě vyhrazených prostorů pro radioastronomii. V takovém pásmu 120 GHz si našli volné pásmo o šířce 14 GHz (tedy pásmo 116 - 130 GHz, což usoudili, že by mohlo stačit i pro solidní kanálovou rozteč s výhledem do krátké budoucnosti.

Jak to s volnými pásmy vypadá v Japonsku a co na to povětrnostní vlivy a kyslíková absorbce, ukazuje následující obrázek (z dokumentů NTT):

Kyslíková absorbce a povětrnostní vlivy

8. červen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Story o sousedských sítích (15.)

Tak se nám to pěkně vyvíjí.

V lokalitě jedna jsme tak dlouho váhali s instalací pořádné antény na střechu, že v mezidobí začala poskytovat v té lokalitě svojí službu Chello společnost UPC. No a přiznejme si, že poměr cena/výkon/stabilita je u Chello na trošku jiné úrovni než u freenetu (lepší pro uživatele). Takže tahle lokalita je z hlediska freenetu mrtvá. Aspoň bude méně elektromagnetického smogu v centru Prahy.

V lokalitě tři se nám zatím nepodařilo podniknout nic zajímavého.

Zajímavý vývoj se podařil v lokalitě dvě. Skutečně se nám podařilo udělat vlastní CLOUD. Alokaci IP adres a čísla autonomního systému jsme po netečnosti člověka zodpovědného za koordinaci těchto aktivit vyřešili metodou "zábor". Zajímavé bylo, že to komunita bez problémů akceptovala.

V tuto chíli pracujeme na vytvoření (dvou) kruhové topologie. K uzavření obou kruhů chybí cca 100m. Bohužel s mizernou viditelností. Stabilita směrování se nám výrazně zlepšíla, bohužel internetová brána, kterou používám, zůstala v původním CLOUDu a v cestě máme jeden zarušený spoj (a původní CLOUD zatím nereaguje pozitivně na nabídky dalšího spoje). Vypadá to, že začnu používat bránu na druhé straně našeho CLOUDu.

Spousta lidí má spoustu chytrých rad a doporučení k nasazení pětigigahertzového spoje. Zatím k tomu přistupujeme konzervativě, počkáme na nějaký verdikt ČTÚ. Snažíme se také udělat nějaký slušný monitoring infrastruktury, abychom mohli rozumně naplánovat směrování. Momentálně používáme jako IGP OSPF (jak je ostatně zvykem ve většině CLOUDů CZF) a externí propojení je udeláno pomocí BGP4.

V původním CLOUDu došla trpělivost ještě dalšímu kusu infrastruktury. Narozdíl od nás neklade takový důraz na CZFree.Net, takže nastavil směrování staticky a celé to orientuje směrem k Internetu. Z CZF používá hlavně adresní prostor ...

31. květen 2005 - Pokračuj ve čtení 👉