Harry Potter and the Half-Blood Prince – dočteno

Noname píše: (Nemá to nic společného s IT/Telco/Mobile, je to ale pro mnohé zajímavé téma, ostatním se omlouvám a nechť přeskočí).
Tak jsem to zvládnul za 13 hodin. Dnes v jednu hodinu po půlnoci jsem si byl zakoupit nový díl HP (dokonce jsem byl vidět v televizi, byl jsem první z davu, kdo šel do knihkupectví - ne že bych tam stál nejdéle, ale proto, že se všichni báli davů novinářů a fotografů (kterých bylo možná stejně jako těch zájemců).
Asi hodinu před půlnocí jsem zjistil, že když ji předobjednáte na internetu (http://neoluxor.cz/harry-potter.php) tak že ji budete mít o 7 pětek levněji, což jsem také učinil. I tak stála knížka 609 Kč, ovšem nelituji ani na okamžik.
Myslím, že tento díl byl zatím asi nejlepší ze všech. První dva byly příliš dětinské, 3 byl příliš krátký, 4 rozvláčný a až do posledních listů se nic nestalo. Pátý díl byl na můj vkus až příliš temný. Princ dvojí krve (či jak se to bude v češtině jmenovat) je napínavý od počátku do konce a kdybych při úsvitu nepadal únavou, tak bych ji přečetl v kuse, takhle jsem měl asi 4 hodinovou pauzu ;-)
Kniha objasňuje mnoho nejasností z předchozích dílů, na mnohé vrhá nové světlo. Harry se naučí mnoho nových kouzel a (což překvapí čtenáře předchozích dílů) - bude nejlepším studentem Lektvarů!
Už to ale vůbec není kniha pro děti, vražd je tam nepočítaně, ale všechny až na jednu se odehrávají mimo hlavní dějovou linii. Všichni hlavní protagonisté budou zraněni, pobudou si i v nemocnici. Jeden z nich umře. To není prozrazení děje, oznámila to nedávno sama autorka. Samozřejmě kdo to bude vám nesdělím, určitě se najdou tací, kdo to udělají za mě. Není to ale nijak překvapivé - všichni kdo znám tipovali stejnou osobu. Co ale je překvapivé: strůjce vražedného spiknutí a vrah dotyčné osoby.
A ještě jednu věc jsem zapomněl - láska: Rowlingová si zřejmě uvědomila, že v jejích předchozích dílech se v podstatě neobjevuje (dohromady v nich padla myslím jedna pusa), přitom v jejich věku (nejstarším dětem je na škole 17) má většina z dnešní mládeže (což oni vlastně jsou), podstatně větší zkušenosti. Ne že by zde byl sex, ale líbat se budou všichni (někteří až moc), někdy jsem měl až pocit, že to chce autorka dohnat za všechna předchozí léta zamilované pasáže dává i tam, kde jsou proti plynulosti děje.
Takže doporučení z mé strany: jste-li fanda a umíte-li anglicky, pak neváhejte. Nejste-li fanda, tak samozřejmě byste měli začít od prvního dílu, jestli se chcete s tímto alternativním světem fantasie seznámit (stále mě překvapuje, jak tato heptalogie, tedy zatím hexa-, uchvátila bez výjimky všechny co znám, co neohrnovali nos nad vším tím marketingem okolo a zkusili si přeci jen přečíst první díl).
No a třetí skupina - jste-li fanda a neumíte-li anglicky - zanedlouho určitě bude na internetu český fandovský překlad, překlad, spíše ale doporučuji začít se pilně učit anglicky. IMHO i totální analfabet bude s to naučit se za dva měsíce pilného studia dostatek angličtiny, aby knihu pochopil (by't třeba se slovníkem). Rozhodně i kdybyste neznali vůbec nic a překládali každé jednotlivé slovo, tak to stihnete dříve, než se uráčí vydat oficiální překlad naši vydavatelé. Toho se totiž zřejmě dočkáme až v únoru 2006!!!
Vsadím se, že slovenská verze bude možná až o půl roku dříve a vůbec bych se nedivil, kdyby to byla první slovenská kniha, kterou čeští náctiletí budou v životě číst. I já sám bych to zvládl přeložit do měsíce, kniha je dlouhá, ale nikoliv složitá. Přebal se může připravovat mezi tím, nepochybuji, že kdyby opravdu chtěli, tak mohou nový díl vydat do začátku školního roku. A že nestihnou ani vánoce, to už fakt musela vymýšlet chorá hlava.
Mimochodem - jak ukázal i obsah knihy - jesli opravdu přeloží Half Blood Prince jako "Princ dvojí krve", tak by určité pointy mohly zcela vymizet, jestli tedy nechtějí zbytečně přepsat celé odstavce.

16. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Eurotel a WAP aneb bohové musí být šílení

Eurotelu se zase podařila Eurotelu se zase podařila mistrná rošáda, u které si nejsem jistý, jestli ji udělali proto, že chtějí zavřít krám nebo jen vyhodit někoho, na koho se to hodí. Kdo v tyto týdny sleduje na ČT2 Jistě, pane ministře, spatřuje v postupu, jakým Eurotel oznámil zvýšení cen WAPu, mnoho společného s Humphryho politickou korektností. BBC tento pořad zamýšlela jako satiru, v případě Eurotel jde o dokonaný skutek.

16. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak jsme registrovali doménu Mobil.cz a začali podnikat

Když už se naše trojice usnesla, že budeme připojeni přes NetForce, zbývalo dořešit několik praktických problémů. Především jsme se museli nějak jmenovat. Dále jsme potřebovali mít svoji adresu a nakonec i svůj design. Pojmenování jsme chtěli spojit s adresou a tak jsme chtěli, aby naše stránky se jmenovali GSM server. Vznikla tedy adresa gsm.netforce.cz. Jenže to už se nám doména třetího stupně rozležela v hlavě, bylo nám jasné, že pokud nemáme být snadno vydíratelní, pokud si chceme udržet nezávislost na providerovi a vypadat seriosně, musíme se pokusit zaregistrovat doménu druhé úrovně.

15. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Zdroj financování Linuxu odhalen (oživeno)

Linux

Ook píše:
Našim tajným agentům se podařilo zjistit, jak je to s financováním současné vlajkové lodi software s otevřeným zdrojovým kódem (tzv. open source). Jak je vidět na fotografii pořízené našim agentem, zdrojem jsou americké aerolinie Southwest.

Pokud se nám podaří sehnat někoho z "televizních analytiků", přineseme i zasvěcenou "analýzu", proč tak ty aerolinky činí.

14. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Italské tažení přijde Telefonicu draho

Problémy s insider tradingem šéfa Telefonica Cesara Alierty nejsou těmi jedinými, které Telefonicu trápí. O problémech s insider tradingem píší obsáhle jinde, přečtěte si to třeba zde, já jen podotknu, že zrovna insider trading patří mezi obtížně prokazatelnou činnost a navíc je obtížné říci, zda to pachatel vůbec zamýšlel zde, protože v době, kdy firmy zaměstnancům rozdávají své akcie horem dolem, je problém je jako zaměstnanec nezobchodovávat… Což ale neznamená, že se Alierta nutně čtyřletému pobytu v base vyhne.

14. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Telecom představuje Expres Klik

Máte ADSL službu Internet Expres Doma a chcete si krátkodobě zvýšit rychlost třeba na stáhnutí velkého souboru? Telecom představuje Expres Klik, kdy za 49 Kč na 24 hodin zvýšíte rychlost o jeden stupeň, tedy třeba z 128 Kb/ na 512 Kb/s. Zvýšit si můžete za násobek poplatku na násobek stupňů. Navýší se i datové limity.

12. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

STS-114 zítra večer

na rampě

Ook píše:
Pokud sledujete zprávy z vědy a techniky, už asi víte, že zítra začíná startovací okno pro misi STS-114 (raketoplán Discovery k ISS). STS-114 je první misí raketoplánu po katastrofě Columbie před dvěma roky.

Pokud se umoudří počasí, Discovery vzhlétne zítra před devátou hodinou večerní našeho času. Pokud už nemáte zabukované letenky do Orlanda a chcete start vidět, zkuste se podívat na stránku Return to flight na webu NASA - NASA TV to bude zcela jistě vysílat v přímém přenosu.

Snad se sem podaří poslat přes "mms" rozhraní fotku, kterou jsem před pár dny udělal u rampy 39B :-)

12. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

První lekce španělštiny

Z jedné nejmenované telekomunikační společnosti mi zaslali místní zaměstnanci slovníček španělštiny, abych se mohl v několika snadných lekcích přizpůsobit novým podmínkám trhu. Takže se také můžete vzdělávat:

12. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Mýty o Telefonice

Přečetl jsem si o víkendu článek Jiřího Hlavenky Slavíci z Madridu v Mobilitách. Trochu s křížkem po funuse, je to číslo pět, jenže já ho někde dostal, sám si časopisy moc nekupuju, protože už mi to přijde neekologické. Ale rád si počtu na papíře, to zase ano :)

11. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak jsme zakládali Mobil server a vyžebrali webhosting

Na svých předchozích cestách světem jsem se také setkal s mobilními telefony a u německého operátora Mannesmann, sponzora jedné z výprav, jsem se docela podrobně na školení seznámil s technologií GSM a byl jsem majitelem tehdy luxusního telefonu Siemens S3 spolu s kartou D2-Mannesmann. A tak v době, kdy Eurotel začínal nabízet služby sítě GSM a čekalo se na nabídku RadioMobilu, mi mnoho lidí známých, méně známých i mně absolutně neznámých začalo psát, zda bych jim mohl s výběrem telefonu poradit.

8. červenec 2005 - Pokračuj ve čtení 👉