Češi pěstují olej a nepoužívají LinkedIn

Patrick Zandl · 5. červenec 2005

Včera jsem četl nějaký průzkum v MF DNES, kde se o češích tvrdilo, že jsou to zaprdění peciválové s charakterem rázovitých vidláků pěstující olej. Toliko názor lidí v zahraničí a zajímavé bylo, že čím bližší nám to byl soused, tím hůře nás viděl.

O něco později jsem hledal nějaké kontakty přes LinkedIn. Pokud tuhle službu neznáte, měli byste ji vyzkoušet, protože pokud někdy potřebujete někoho kontaktovat, dohledat, je to zřejmě ta nejlepší možnost, samozřejmě pokud jej osobně neznáte.

Síť v LinkedIn

LinkedIn je něco, jako Orkut – socioware. Ovšem striktně zaměřený na obchod. Napíšete si svůj profil, napíšete, kde všude a co jste dělal a přidáte lidi, které znáte. A pokud hledáte kontakt na někoho, zadáte do vyhledávání koho hledáte – třeba pozici ve firmě. A pokud dotyčnou pozici či člověka zná někdo z lidí, které znáte vy nebo zná někdo, kdo zná někoho kdo zná vás atd, můžete si projít profil toho člověka a případně si požádat o skontaktování s ním. Ti lidé, kteří vás znají, se pak za vás elektronicky zaručí, že jste smysluplný kontakt a má smysl vám věnovat pozornost. Má to svou výhodu – dotyčný kontakt už o vás něco ví a váš email nevyhodí do koše jen tak bez rozmyslu :)</p>

LinkedIn používám samozřejmě pro hledání zahraničních kontaktů, s těmi českými si už nějak poradím. Zajímavá a důležitá je zde role uživatelů, kteří mají spoustu kontaktů, protože přes ně se dostanete nejdále a nejrychleji k cíli – říká se jim tradičně nody. Pokud si necháte vypsat české uživatele LinkedIn podle počtu kontaktů, které propojují, vedou zahraniční zaměstnanci firem v ČR. Čestnou výjimkou je Roman Staněk následovaný Radovanem Janečkem a s odstupem také Zdeňkem Romankem a Ondřejem Bartošem. Zatímco Roman Staněk přímo (tedy v prvním kroku) propojuje 153 kontaktů, Ondřej Bartoš 96 kontaktů.

Ačkoliv seznam českých uživatelů LinkedIn čítá více jak 2000 uživatelů, co jsem tak vysledoval známější jména, většinou se propojují jen v rámci ČR a zahraničních kontaktů mají pomálu. Oproti tomu zahraniční uživatelé mají kontakty rozprostřené po celém světě – někoho v LA, jiného v Singapuru, Wroclavi atd.

V čem je problém? Opravdu jsme takoví peciválové, nebo jen nepoužíváme LinkedIn? A i kdybychom jej používali, máme kontakty v zahraničí nebo se smiřujeme s tím, že známe jen lidi v Čechách a dál naše ambice nesahají? Prošel jsem pár profilů polských uživatelů a dlužno dodat, že i oni tam měli řadu kontaktů do zahraničí, takže jsme opravdu takovou peciválskou výjimkou? Nebo to nepoužíváme proto, že to neznáme či snad proto, že je to jen anglicky?

Na závěr: LinkedIn není jediná služba podobného charakteru, je jich celá řada, ale tahle je zřejmě v business světě nejpoužívanější. A není jen na hledání kontaktů, ale i třeba na hledání práce v zahraničí, opět s tím principem osobního doporučení – můžete vyhledávat práce ve firmách, kde pracuje někdo, koho nějakým vztahem znáte, takže vás může doporučit. Chytré, vyzkoušejte. Abyste si přidali do profilu mne, stačí stisknout Add connections a vyplnit můj email Patrick.Zandl na marigold.cz

!++20++!

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook