Konec českých telekomunikačních bossů

Patrick Zandl · 24. červen 2005

Na včerejší valné hromadě prosadila Telefonica odvolání dosavadních generálních ředitelů Českého Telecomu Gabriela Berdára a Eurotelu Michala Heřmana. Uvědomil si to možná málokdo, ale s jejich odchodem také končí éra českých šéfů velkých telekomunikačních firem, nejbližší další český šéf telekomunikační firmy je Milan Rusnák, ovšem jeho firma má citelně slabší pozici, než Telecom a trojice mobilních operátorů.

Na zhodnocení historické úlohy Gabriela Berdára v Českém Telecomu je zatím trochu brzo. Na jednu stranu za ním byly vidět výsledky, na stranu druhou také podivný způsob řízení a jednání s lidmi plus dva střelnou zbraní ohrožovaní občané. Až odstup několika let a policejního vyšetřování nám bude moci dát realistickou odpověď, zda právě tohle byl ten nezbytný přístup k vedení a úspěšné privatizaci Českého Telecomu, soudit teď s jednodenním odstupem znamená nevyvarovat se emocí. Šéfem Telecomu se nově stává Jaime Smith ze španělské Telefonica. Nepodařilo se mi ověřit informaci, zda je to ten samý pan Smith z Men in Black, mezinárodní protiufonské jednotky, v každém případě by si měl už nyní zvykat na to, že spolu s postem šéfa Telecomu přebírá také z rukou veřejnosti post největšího českého bandity, který je s místem generálního ředitele Telecomu již tradičně spojován.

U šéfa Eurotelu Michala Heřmana je hodnocení podstatně jednoznačnější. Eurotel rovněž převzal v nevděčné pozici a jako krátkodobou úlohu, se kterou si poradil - viděno z vnějšku - nadmíru dobře. V době, kdy Eurotel balancoval na ostří nože jak před politickou representací tak před veřejností se mu podařilo strhnout firmu na tu správnou stranu a zatímco z vnitřku pracovat na její integraci s mateřským Telecomem, z vnějšku budit zdání alternativy vůči Telecomu v datových službách a jedničky na trhu ve službách mobilních. A to nebyl zase tak lehký úkol. Řízení Eurotelu pod Heřmanem probíhalo vcelku v klidu a pokud se dály změny, nebyly na povrch viditelné a veřejně tolik propírané, jako Berdárovy rychlé personální šachy, kdy se s firmou ihned loučili i vysoce postavení zaměstnanci jako D. Duroň nebo tiskový mluvčí V. Crha.

Kromě toho měl Michal Heřman dobrou pověst i u novinářů a to je také to, co se do obrázku firmy počítá. Zatímco Berdár po několika nedorozumněních tiskové konference (kdy přítomní usoudili, že nemá přehled, o čem mluví) spíše vynechával, šéf Eurotelu se na tiskových konfereních ukazoval pravidelně a pravidelně k novinářům rozmlouval a to ještě tak, že novináři mohli usoudit, že rozumí tomu, o čem mluví. To není jen plané gesto, je třeba si uvědomit, že generální ředitelé T-Mobile i Oskara na tiskové konference svých firem prakticky nechodí a pokud ano, drží se spíše stranou, oproti nim měl M. Heřman pověst muže s vizí. Pro Eurotel to byly cenné PR body, které uměl dobře zužitkovat.

Na postu generálního ředitele Eurotelu nahradí Michala Heřmana Salvador Anglada. Jsem zvědavý, zda se ukáže na tiskové konferenci, vždy ochoten odpovědět na cokoliv, na co se jej novináři zeptají. Buenos Dias.

Chcete tyto články emailem?

Twitter, Facebook