Právě vyšla moje kniha Koncernová pětiletka

Avizoval jsem, že chcu tento pokus učinit. A stalo se. Na Palmknihách právě vyšla moje “nová” kniha Koncernová pětiletka. Takže pár dat k ní: je to jen a výhradně ekniha, vychází v běžných formátech epub/mobi/pdf tak, abyste ji přečetli na všech běžných čtečkách jako iPad, Kindle, CyBook, mobilech a dalších zařízeních včetně PC. Ale doporučuju čtečku. Kniha stojí 79 Kč (s DPH) a to je zhruba ten hlavní důvod, proč vychází i jako ekniha. V papírové verzi by se pohybovala někde mezi 150-200 Kč na obchodě. A co je na tom nejlepší? Kniha je bez DRM, tedy bez softwarové ochrany. Můžete si ji stáhnout ve všech zmíněných formátech a pouštět, kde je vám libo, pro přiměřenou osobní potřebu.

23. březen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Překvapení z opruzoidního sympaťáka aka spam pablba

O víkendu bylo promítání filmu o jednom pánovi z Ostravy. Radovan Kaluža. Pokud někdo nejlépe representuje moje výhrady k (některé) současné mladé “podnikatelské elitě”, tak právě on. Symbióza nekvalitního produktu s otravným marketingem založeným na spamování, vytváření podvodných facebookových stránek a skupin a jiným opruzováním života lidí na internetu. A co jsem se k akci promítání filmu dočetl? Že je to sympaťák a že lidé nevědí, co na něm ostatní mají. Však aji sklenku na baru zaplatil. A byl v pohodě.

7. březen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

O rychlosti na silnicích, čili zase ledaskdo žvaní o něčem, do čeho nesvítí

Svoboda vyjádřit se je skvělá věc, ale internet do toho přinesl jednu obměnu, kterou zatím těžko vyhodnotit: názor se nejenom může udělat každému, kdo má díru a nově také ho může vyjádřit tak, že jej slyší větší počet lidí, než osazenstvo lokálu. A tak se často setkávám s tím, že do věcí žvaní lidé, kteří tomu zjevně nerozumí, jen se jim zrovna navalilo. Ideálně se jsou schopni vyjádřit ke všemu, takový ten instantní názor po vzoru Nescafé, sušené sračky, které zapáchají, až když se podávají ke konzumaci. Většinou tu vtipné podání nahrazuje argumenty.

6. březen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Přesný postup, jak si nepředstavuju business s automapama: Navteq (nic podstatného ke čtení)

Koupil jsem na konci roku auto a kvůli jiné výbavě jsem tak dostal i vestavěnou navigaci, kterou bych jinak ani nechtěl. A už vím proč. Navigace v autě se jmenuje RT4 (tuším) a software pro ni vyrábí Navteq, firma koupená firmou Nokia v roce 2007 za necelých 6 miliard euro. Tak jsem si řekl, že se mrknu, za co Nokča dala sumičku, s jakou bych letošní rok uměl i já svůj rozpočet zalátat.

27. únor 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Podrobný návod, jak z 50 Kč udělat 50 000 Kč. Lepší, než kuponová privatizace!

Ano, občas se vyplatí vědět, jak na to. Jak udělat bez velké námahy slušné peníze. Ukážu vám, jak pomocí notebooku uděláte z padesátikoruny padesát tisíc. Takže popořádku, abyste návod pochopili - ukážu to na svém příkladu. Mám notebook, Apple MacBook 13. Koupil jsem ho v roce 2006, takže už mu táhne na pátý rok, už tehdá byl refurbished. Čas a především dcera z něj odlámaly pár kousků přebytečného plastu, CD mechanika nefunguje, což je dobře, stejně jen žrala proud a na nic nebyla. Je po výměně displeje i baterie, obojí už mělo svá nejlepší léta za sebou.

25. únor 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezpapírová kancelář? Kdepak, udělejte si systém obchodního oddělení pomocí velbloudů

Přečetl jsem si článek Go paperless aneb Konec papírů a zasnil se o své dávné idee kompletního přechodu do digitálna. Zkoušel jsem to mockrát, ale většinou jsem se u řady věcí pokorně vrátil, například k papírovému kalendáři, co nosím po kapsách. Nicméně každý má nárok na svou Cestu tam a zase zpět, trocha experimentů je zdravá. Nicméně mi to připomnělo organizační šlágr, na který já nedám dopustit a podělím se o něj i s vámi.

14. únor 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Zálohování počítače v době internetu: co uděláte, až vám ukradnou USB disk?

V posledním půl roce jsem se setkal se třemi případy vykradení bytu a ukradení počítače. Stane se, pojišťovny to nějak pořeší. Jenže... data. Ještě před pěti lety bylo spíše výjimkou, aby člověk měl na počítači "všechno" - fotky, videa, svoje dokumenty. Najednou tam máme všechno, nebo skoro všechno. Emaily, co stahujeme na počítač, fotky, dokumenty. 

31. leden 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Tak se zase někdo pokusil se mnou vydrbat…

Tohle je příběh hodný zaznamenání, pro ponaučení soukmenovců i potomků. Mám z nějakého historického důvodu polnosti o slušném rozměru, bohužel nikoliv polohou na Václavském náměstí. Nestarám se o ně valně, jen co bych dostál zákonným povinnostem a i to jen na poslední chvíli, jenže co byste chtěli. Rozum dá, že na polích nehospodařím. O to se starají zemědělci, kteří si na nich hospodaří sami, odmítají se mnou komunikovat a spoléhají na to, že než abych z nich vymáhal pytle zrní, mávnu nad tím rukou, což posud slušně vycházelo.

20. leden 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Jak dopadla moje smartfounová odluka (aneb touha po jednoduchosti)

Občas se mě na to někdo zeptá: jak dopadla moje smartphone odluka. Asi je na čase ji zhodnotit, protože tento týden došlo k životnímu kroku. Prodal jsem iPhone. Můj starý dobrý iPhone 2G, jeden z prvních, co šel z fabriky, šel z domu za pouhých 2500 Kč via Aukro. Pro mě to byl mezník, měl jsem jej od roku 2007 nebo kdy to přišel na trh a když jsem z něj mazal 7500 SMS, které jsem si z nějakého důvodu uchoval… viděl jsem, že si tím mažu kus historie (tak jsem je zálohoval).

17. prosinec 2010 - Pokračuj ve čtení 👉

Kde teda budeme pracovat, když se všechno bude vyrábět v Číně?

Delší dobu se snažím najít odpověď na zdánlivě triviální otázku. Položil jsem ji několikrát různým ekonomům pod články i osobně a vždycky mi připadalo, že se domnívají, že ji kladu nějak provokativně, že vím odpověď, mám ji předem rozmyšlenou a čekám, jak se nachytají. Nikdy jsem se odpovědi nedočkal, nebo jsem si alespoň nevšiml, že mi odpovězeno bylo. Většinou dotyčný otázku taktně přešel, nebo odpověděl na něco zcela jiného, což se těžko vymáhá.

14. prosinec 2010 - Pokračuj ve čtení 👉