Nokia N8 a rezidua nedotykovosti (předporodní článek)

Pokud si dobře pamatujete, Symbian a hlavně jeho grafická nastavba S60 byli vyvinuty pro nedotykové systémy, tedy pro ovládání z klávesnice. Pak přišel iPhone a mánie dotyků. Nokia šla rychle přeprogramovávat, aby mohla nabídnout své dotykové telefony a bylo vidět, že to flikovala různě. S různou mírou intenzity toho, co může uživatel vnímat, všimnout si.

19. červenec 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Konec Prahy aneb stěhování

V Praze jsem prožil, ať počítám jak počítám, nějakých osmnáct let. Což mi dnes přijde neuvěřitelné. Úplně poprvé jsme dorazili na VŠE se spolužákem Jiříkem zvaným Komarkinem, abychom zjistili, že se nedostaneme na kolej, protože nespadáme do kilometrového limitu. Namítli jsme, že kilometrový limit je pěkná věc, ale z našich vesniček prostě autobus k vlaku nejezdí, takže je tu drobný problém. Říkali jsme si, že takový rozumný argument bude stačit.

19. červenec 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Strategie firmy Nokia mi v zásadě uniká

Když minulý týden představovala Nokia svůj model N9 s operačním systémem MeeGo, říkal jsem si, že je dobře, že mu dávají šanci. Operační systém napsaný na linuxovém jádru by mohl mít šanci, pokud je napojený na dostupný framework (Qt v tomto případě), pro který už je alespoň základní ekosystém. Nezačínáte z voleje, máte k dispozici sadu základních aplikací včetně super map a prohlížeče, který když mu konečně uděláte nové ovládání (a oni udělali), tak bude fajn.

28. červen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Chybí mi sympatická véčka jako telefony

Mám pro “véčka” jako mobilní telefony slabost. Většinou mám “hloupý” mobil jako “hlavní záložní” a když to jde, je to véčko. Abych to upřesnil, z nejrůznějších důvodů mi rukami protékají všechny možné i nemožné současné mobily, takže je většinou nosím jako “hlavní”, aby je “zažil”. Jenže takový Androidí mid-range telefon mi vydrží do lehkého odpoledne, pak je grogy a dojde mu štáva, přichází pak nutnost vyměnit jej za “hlavní záložní”, což bývá ten hloupý mobil. Dlouho jsem měl Motorolu V8, tu jsem nedávno posunul dále, používám Nokii N8, ale ta má své potíže: baterka jí u mně taky rychle dojde. Holt problém smartphone. Takže jsem zase v procesu hledání “hloupého telefonu”. A musím si postěžovat, není to jednoduché.

26. červen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Proč má T-Mobile tak mizerná mobilní data?

Když jsem přecházel od Vodafone k T-Mobile, myslel jsem, že je to jen suché cenové rozhodnutí. Říkal jsem si, že mohou být rozdíly drobné, lokální - vím, že v jednom místě, kde pobývám často, nemá T-Mobile signál, zatímco Vodafone tam chytnu, když si stoupnu na špičky. Ale jedna věc mě za ten téměř měsíc fascinuje. T-Mobile má neuvěřitelně mizerná 3G mobilní data, alespoň v Praze (jinde jsem je ještě nepoužíval).

23. červen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Za tajemstvím notifikací v iOS5 a vývoje architektury mobilních operačních systémů

Je chvíle, tak se podívejme na to, jak Apple řeší šlamastiku s absentujícím dashboardem a co je nového v notifikacích na iOS5. Především, androidisti si zvykli mi podsouvat v komentářích, že jim cpu Apple jako jediné řešení. Nikoliv. Každý prosím, nechť si používá, čeho jest mu libo. Máme tu pět velkých mobilních operačních systémů (iOS, Android, WP/WM, RIM a Symbian), hromadu malých, takže snad si vybere každý. Já se jen snažím vysvětlit, proč zmíněná řešení použil Apple a co v nich vidím za positiva. To, že Apple nepovoluje všechno, co technologie umožňuje, je logická daň za požadavek, který na platformu má, co se výdrže a odezvy zařízení týká. A zdá se, že řada lidí to oceňuje, logicky ale ne všichni. Ti mohou sáhnout po jiném zařízení. Vysvětlit něco se znalostí pozadí není totéž, jako něco bezhlavě propagovat. Pokud to nechápte, jděte prosím sem, tu vám bude dobře.

9. červen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Trochu podvodnická historka bez politického pozadí

Včera jsem si měl vyzdvihnout pár oficiálních dokumentů k jedné chystané akci a protože předávající nechtěl jezdit do města a já za ním do vesničky, tak jsme se shodli na kompromisu. Setkáme se ve čtyři na benzince Globusu za Ikeou na Černém mostě. Ideální prostředí na schůzku jak vystřihnutou z levnějšího akčního filmu. To jsem ještě nevěděl, že budu v hlavní roli.

7. červen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Proč nemá iPhone dashboard

Víte, proč nemá iPhone / iPad - tedy iOS platforma, dashboard, tedy takovou tu úvodní obrazovku, na které se sumarizuje, kdo vám právě volal, odkud vám přišel jaký email a kolik máte záznamů v kalendáři?

6. červen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Starosti miliardářovy

Byl jsem, kulantně řečeno v jisté věci v kanceláři českého miliardáře. Skončili jsme, odcházím. Ve dveřích mě zastaví. “Ale nedočtu se o sobě zítra u vás na twitteru. Že ne?” Tvářím se pohoršené, jsem diskrétnost sama přeci. Jak ho to mohlo napadnout. Nic na to neříká. Divný patron.

31. květen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Bezpapírová kancelář aneb Bezpapírové papírování

Včera jsem uklízel na svém stole, nebyl pod vrstvou papírů už vidět. Všechno to byly takové ty papíry "Výpis z účtu penzijního připojištění" nebo "Zůstatek na vašem účtě" - hromada papírů, které ze zvyku zakládám do obrovské skříně, dnes už plné. Otázka je, co s nimi. Nedávno jsem si říkal, že bych třeba mohl vyhodit papíry od bytu, který jsem před čtyřmi lety prodal, jenže týden na to přišel liebesbríef od finančáku, že nějaký nedoplatek na dani z nemovitosti a jak jsem byl rád, že jsem je měl a jak jsem to rád dvě hodinky hledal. Jak říká A.J. Rimmer: na finančáku nikoho nezajímá, že lidstvo před třemi miliony let vyhynulo.

28. květen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Hermeneutika smrti intelektuálních práv na videu a tajemství slajdu číslo 38

Pozvali mne nedávno přednášet na Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a protože tohle místo mám rád a navíc jsem si mohl vybrat téma, souhlasil jsem. Nakonec se ukázalo, že je to fajn akce, jmenuje se to Blog expertů, pořádá to Kabinet informačních studií a je to zvládnuté na úrovni profi akce včetně přímého videopřenosu i textového přenosu. Všechna čest, hezké, vážně hezké a zbytkem Brna asi nedoceněné.

28. březen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Rozpoznávat hodinky je někdy užitečné

Nastupuju do tramvaje, sedám si a na ruce kmeta za mnou bezpečně rozpoznávám hodinky na zápěstí. To jsou ony. Obracím se na něj: “U které jste sloužil?” Nejdřív se dívá překvapeně, pak z mého pohledu upřeného na zápěstí vytuší, odkud vítr vane. Odpovídá mi. Prý jen jako navigátor, ne pilot. Děkuju mu za to, že díky takovým, jako je on, nemáme z ostudy kabát. Vážně kývá hlavou a dá se do vyprávění. Jak já hodinky, tak on rozpoznal vděčného posluchače. Poslouchám, dokud už fakt nemusím vystoupit. Stejně jsem přejel. A oba máme o něco lepší den. Zajímavější.

23. březen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉