Cena novinářské hrdosti

V poslední době se mi zdá, že se všeobecně rozšiřují propasti mezi lidmi a skupinami a v novinařině se to projevuje tak, že mezi píáristy koluje řada hemzů na to, že novináři se chodí na tiskovky jen nažrat a loudí obědy zdarma. Proti čemuž bojuju tím, že na tiskovky si nosím vlastní jídlo, když už tam jdu a mám hlad (tiskovky jsou, víme, v redakcích na úkor jídla, bo práce se sama neurobí). Naposledy jsem takto ostentativně požíral vlastní bagetu na tiskové konferenci H1, když jeden ze spolumajitelů na Twitteru brblal, že novináři se tam přijdou jen najíst. Každý novinář má svou hrdost a řada z nich ji má postavenou více, než na cenovce dvou paukertových chlebíčků.

20. březen 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Kniha Apple: cesta k mobilům

A69D2B59-A288-4E4F-A1DA-6B1703A26E4B.jpgPřišlo mi líto, že existuje jen velmi málo knih, které se věnují novodobé historii Apple a musím se přiznat, že mě pravěk a modely jako Apple I/II nebo Lisa vlastně vůbec nevzrušují. Kdyby bylo jenom jich, byl by Apple sice zajímavou, ale jen mrtvou položkou počítačové historie.

5. březen 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Důležitých bude těch dalších dvacet let internetové revoluce

Oslava dvaceti let připojení Česka (a formálně i Slovenska) do celosvětové akademické sítě Internet nabízí řadu příležitostí ohlédnout se a rekapitulovat. Na ohlížení je ovšem poněkud pozdě. Zajímavé není ani tak to, jakých bylo uplynulých dvacet let, ale to, jakých bude příštích dvacet let.

Internet se definitivně stal „revolucí“. Ne takovou tou ušmatlanou revoluční změnou z reklamy, kterou se dnes chlubí kdejaká firma, aby vychválila svůj produkt, po kterém zítra neštěkne pes. Internet je revolucí opravdovou, tou z původní podstaty slova. Sociologové ji rádi přirovnávají k době průmyslové revoluce a připomínají, že internet je podobnou změnou: informační revolucí, která se prolíná všemi zákoutími lidského bytí. Však už i na záchodě projdeme poslední emaily dříve, než spláchneme. To víme a už ani nerozporujeme.

Co si ale uvědomujeme málo nebo vůbec, jsou důsledky. Průmyslová revoluce přinesla podhoubí nespokojených frustrovaných dělníků robotáren a pásových fabrik, jejichž potřeby a nároky byly elitou vymírající aristokracie a rodící se buržoazie ignorovány. Společnost sama o sobě byla v úžasu nad změnou, kterou procházela a kterou tak hezky shrnul mladičký a málo známý publicista Karel Heinrich Marx v díle Komunistický manifest s drzostí a nerozvážností, jakou mu snad bylo možné v jeho třiceti letech věku prominout. Frustrace zneuznaného mládí, namítali tehdejší renomovaní ekonomové a měli pravdu.

14. únor 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Taková normativní odpověď

Rekonstruujeme elektrorozvody v severozápadní části prvního patra našeho sídla - tedy to, co jsem si nechával “na potom”. Ptám se elektrikáře, proč zasekával nové kabely do zdi.”Protože ty staré nelze použít,” pravil. “Na to je norma.”“Proč je nelze použít,” zeptal jsem se?”Protože, kdyby hořelo, tak ty staré kabely dělají jedovatý dým,” vysvětloval normu onen učený muž. “Proto se dávají kabely nové, jejichž plast při hoření jedovatý dým nedělá,” přesně jak stanovuje norma, doplnil sám sebe.

25. leden 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Hnidopišství, detailismus, souvislosti a Apple

Už jsem tuším zmínil, že jsem se dal do psaní knihy o Apple. Dvě krátké ukázky jsou ostatně tady a tady. Tedy abych to upřesnil, většinu materiálů jsem někam psal, měl někde v šuplíku a tak různě, rozhodl jsem se to zcivilizovat a dát ven jako knihu, kupodivu jsem se s tím obtěžoval natolik, že jsem se domluvil i s vydavatelem, což u mě v případě knih nebývá vůbec obvyklé. Až se bude vydání blížit (něco jako březen), upřesním více.

8. leden 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Na naši odtažitost vůči Evropě si vzpomeňme, až Evropa bude odtažitá vůči nám

Poslední debata o záchraně Eura mi připomíná debaty, které se vedly už mnohokrát a které Čechy (Moravu a Země koruny) pasovaly mezi neužitečné blby Evropy. Na Twitteru jsem si v tomto smyslu posteskl, že máme na své chování vůči záchraně Eura pamatovat ve chvíli, až budeme prožívat nějaký náš Mnichov. Nešlo o doslovné srovnání, ačkoliv o jeho doslovnost se pár diskutujících na Twitteru opřelo. Mnichov nám nehrozí, Mnichov teď Evropě vracíme, komu jsme ublížili před Mnichovem… a tak dále.

15. prosinec 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Drazí programátoři, kdybyste nevěděli, jak pomoct novinářům, tady je pár tipů

Na Twitteru se umí programátoři hezky odvázat, když jde o to, nakydat na novináře hnůj. A tak mě napadlo, že bych mohl programátorům, kteří touží být společensky užiteční, nabídnout pár tipů, jak ulehčit život novinářům, kteří se o to snaží taktéž. Ne, psaním článků to nebude. Ale pomůže udělat rozhraní mezi státními službami a novinářem.

12. prosinec 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Noviny na Kindle po mojem gustu (yettiho už našli?)

Na noviny jsem cimprdlich. Aby něco bylo po mojem gustu, to už musí být. Když začal fungovat Kindle a noviny na něm, horoval jsem za to, aby se noviny do Kindle přesouvaly, zejména proto, že v rámci informačního odšumění zpravodajství už prakticky nečtu (o tom by bylo zase někdy jindy na dlouho). Přijměte (či nepřijměte) pár postřehů...

11. prosinec 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Obdivuhodná odezva na vymyšlený článek

Napsal jsem článek s názvem Software české firmy exceluje ve zbrojním programu, přičemž hlavní jeho zvěstí nebylo to, o čem byl, ale jaký byl. Byl prostý jakýchkoliv zmínek o firmách, produktech, službách, značkách. Zjednodušeně řečeno mě zase po nějaké době zprudily takové ty chytrácké komentáře pod články ve stylu “proč píšete o XY, když AB vyrábí totéž, to je jasné PR” a tak podobně. Před týdnem jsme vydali páteční odpočinkový článek o tom, jak firmě prodávající ekola ukradli ekolo a firma vypátrala zloděje přes Facebook. Majitel firmy to hezky popsal a akorát jednou do článku uvedl jméno firmy, které jsem mu prolinkoval, protože o nic nešlo. Ke článku, soudil jsem, patří říct, o koho jde, bez toho mi přijde událost tak nějak neúplná. Ovšem diskuse pod článkem zhoustla, opět to byl PR článek, kdo ví, jestli té firmě to ukradli, tohle by redakce neměla dělat.

9. prosinec 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Historie Nutella a náhražky náhražek

Miluju historii náhražek. Když tu byl před dvěma týdny otec a snídali jsme Nutellu, kterou jsem na jeho počest koupil a já četl nějaký její reklamní slogan, připomněl mi, že Nutella je vlastně náhražka. Proslavila se po válce, kdy ceny čokolády byly tak vysoké, že se vyplatilo nahradit čokoládové máslo máslem oříškovým a vytvořit pomazánku převážně z oříšků. Ořechy tak nahradily kakaové boby, ovšemže jen z větší části, jinak by to nebylo hnědé. Takže chuť ořechů byla dlouho chutí lacinou, jenže v poválečných letech se nedalo si moc vybírat. A tak si generace zvykly. Dneska je Nutella klasika na pokraji luxusu, náhražkou jsou nejrůznější krémy, kde ořechové máslo nahrazují ztužené řepkové či jaké tuky, takže sklenička stojí polovinu toho, co opravdová Nutella. Ta klasická, luxusní.

3. listopad 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Jeden z mnoha příkladů, kdy blogy mění novinařinu (a zrovna ten negativní): průběžné, versus komplexní informování

Když začínal "fenomén blogů", ozývala se řada hlasů, že to naprosto změní novinařinu, přinese to její občanské, svobodné pojetí oproštěné od diktátu žurnalistických pseudoelit. Tehdy jsem, poučen mnoha jinými revolucemi, smířlivě namítal, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří. S odstupem doby se ukazuje, že spíše ty chladnější hlavy měly pravdu, i když mnoho vlivu blogy zanechaly. Často, pravda, ne nejlepšího. A o tom bude tenhle příklad.

24. říjen 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

Outbreak prozradil, proč se Jägermeister pije na ledu. Snižuje to jeho toxicitu.

Českými médii se nedávno prohnala tajemná ledová koule, která se našla u Milovic. Nakonec se z toho vyklubal zábor veřejného prostoru a mediální manipulace agentury Outbreak na nápoj Jägermeister. Kluci z Outbreaku už se veřejně stihli pochválit, jak moc jim ta provokace a zpitomnění lidí vyšlo, jak skvěle ušetřili, když zabrali veřejný prostor, do něhož pronikli falešnou smyšlenou zprávou a mediální manipulací nutili lidi, aby se o “událost” zajímali.

30. září 2011 - Pokračuj ve čtení 👉

O chcípáctví novinařiny, proč jsou noviny hnůj a co s tím konkrétně vy můžete udělat?

Kritika novinářů je dnes velmi oblíbená záležitost. Od premiéra Zemana ji postupně převzala většina politiků a z politiky proniklo přesvědčení o tom, že novináři jsou nemakačenskovská lemplovská žumpa společnosti i dále. V českých sociálních sítích nemine den, aby se někdo neopřel do novinářů s něčím, co je prý „klasický fail“, „jeden příklad z mnoha“ a další krásné paušalizující soudy.

3. září 2011 - Pokračuj ve čtení 👉