Zlatá éra weblogů I. – počátky weblogů v Česku

Tichý skon českého blogovacího systému Bloguje.cz připomněl, že blogování jako fenomén internetové publicistiky je tu s námi už docela dlouho. Zažil strmý vzestup plný nadějí ve zrod občanské žurnalistiky, pak vystřízlivění, kdy se ukázalo, že novinářem nebude každý, kdo sežene klávesnici, pak vytlačování sociálními sítěmi a nakonec - a asi i u nás - prožívá určitou renesanci.

8. srpen 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

LTE Direct neboli přímé propojení mobilních terminálů v LTE

O tom, že by mobilní terminály mohly fungovat bez závislosti na síťové infrastruktuře operátora, se uvažuje poměrně dlouho. Technicky vzato by to nebyl žádný problém, otázka je, jak celou věc pojmout obchodně. Podobné projekty existovaly již před dvaceti lety v rámci Ericssonu (psal jsem o nich zde), jenže k začlenění takových nápadů do standardu 3G nikdy nedošlo. Nebyl důvod, obcházeli by se operátoři, výrobci infrastruktury a to nebylo záhodno. .

1. srpen 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

O příštích letech Marigoldích

Je to vlastně na den přesně měsíc, co jsem odešel z Lupy. Užil jsem odpočinku, pohasil problémy tlačené před sebou včetně lahůdek jako vydání osobních dokladů a zbylo i místo, rozmyslet, co bude s Marigoldem dále.

29. červenec 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Applacká cesta k mobilům je už i jako ebook

Moje poslední vydaná kniha Apple: cesta k mobilům je už dostupná i jako ebook ve formátech ePub, Mobi a PDF, tedy jak pro iPad/iPhone a jiné tablety, tak pro Kindle a čtečky. DRM není přítomno, takže není snad problém použít to na všem. A v záloze je samozřejmě papírové vydání.

24. červenec 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Ebookmakerovo nekrobloudění

O tom, jaká bude skutečná podoba elektronické knihy, si můžeme mnoho myslet, ti bystřejší z nás už ale pochopili, že nevíme prakticky nic dozajista. Veškeré inside či outside znalosti, o nichž si můžeme nakrásně myslet, jak hlubový (či z odstupu) vhled nám umožňují, nakonec poslouží snad jen k tomu, abychom byli schopni se rychle adaptovat na novou situaci, přijde-li a budeme-li schopni se vůbec adaptovat.

19. červenec 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Ochraňuj nebe nad námi, cestu před námi a přátele kolem nás

Byly to jen tři dny, ale osvěžily. Po staru, tak, jak jsme to vždycky měli rádi. Tři kluci s batohem nacpaným vším pro každý případ, boty s podrážkou vzor zetor a tři biletky do lůžkového vozu směr Žilina. A odtud už místním busem do Terchovej, rodiště prvního to československého ministra financí, který ještě bohatým bral a chudým dával minust dvacet procent na režii. Oj Juro Jánoši, vela sa zmenilo od tých čas.

18. červenec 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Hvězdy a kameny v nás

Balil jsme si včera věci. Odjíždíme na tři dny na Malou Fatru, takový malý výlet, řeklo by se. Přemýšlel jsem, kdy jsem byl naposledy na takovém výletě. Takovém po staru. Pár kluků s bágly na zádech, pohorky, celta, kus chleba a zavírák. Vlastně jsem si už ani nemohl vzpomenout. Od té doby, co se narodily děti, se všechno změnilo. Příležitostí takhle vyrazit s kamarády, bylo zatraceně málo. V lepším případě výlety s dětma, ale to je jiná klasa, když je dětem šest, osm. A když je jim přes deset, nechtějí se vzdalovat od datové přípojky, ukazuje zkušenost, je těžké je přemlouvat, je těžké v sobě tu chuť najít.

12. červenec 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Moje kniha Apple: cesta k mobilům právě vyšla

Už delší dobu vás tu taktně připravuji na svůj další literární počin. Kniha věnovaná Apple vznikla jako mírná frustrace z oficiálního životopisu Steva Jobse i obecného stavu Applistické literatury nejenom české, ale i anglicky psané. Většina knih je dneska už beznadějeně zastaralých (autor je dopsal sice skvěle, ale v roce 2005), nebo se veze na momentální vlně Jobsománie, to jsou takové ty tituly "myslete jako Jobs". Ne, že by to nebylo dobré, takové knížky si počíst, ačkoliv přínos knih o myšlení Steve Jobse psaných lidmi, kteří ho osobně neznali a denně nepotkávali, nemusí být nejvyšší. Ostatně, proto stačí si přečíst jednu takovou.
4. červenec 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Koordinované vícebodové spojení v LTE

Jednou z uvažovaných novinek pro vysokorychlostní datové mobilní přenosy v bezdrátových sítích je takzvané “koordinované vícebodové spojení”, anglicky Coordinated MultiPoint (CoMP). Jde o další cestu, jakou by se mohly bezdrátové sítě dobrat vyšší rychlosti i efektivity (rychlostní i kapacitní).

27. květen 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Není dobrý sedět prdelí na více židlích

Občas mě to dožene. Jako nedávno. Šel jsem na schůzku s šéfem jedné společnosti, vyptával jsem se, co nového, co starého, co ty nové a budoucí projekty, výsledky, předpoklady. Tak, jako vždycky. Dotyčný brousil opatrně kolem, sem-tam ťuknul, konkrétního neřekl vcelku nic, jak už to tak bývá.

24. květen 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Neoriginální SmartCover pro iPad má své nevýhody

První iPad vlastně nešel nijak rozumně postavit. Když jste ho nedrželi, mohl jen ležet a byla to moje silná výtka k němu. Apple zareagovalo a vydalo k iPad 2 SmartCover, geniální řešení, které se pomocí magnetů připíná, zároveň čistí displej a můžete také jeho různým skládáním displej postavit různě šikmo. Je to stabilní (nikoliv do uragánu), je to pohodlné, je to praktické. Kromě toho SmartCover pomocí magnetů signalizuje Ipadu, zda je zatažený nebo se odtahuje, takže iPad se může probudit či uspat podle toho, zda kryt zatahujete či odtahujete. Dokud to nepoužijete, je to ptákovina, ale jak to máte, nedáte bez toho ani ránu. 

28. duben 2012 - Pokračuj ve čtení 👉

Několik slov k výsledkům Nokia telefonů v roce 2012

Nokia publikovala dokument nazvaný “snížení výhledu prodaných telefonů a služeb za první čtvrtletí roku 2012”, v němž připouští to, co se šušká a oficiálně popírá již delší dobu. Strategie obnovy prodeje chytrých telefonů Nokia zatím stále nefunguje. Takže pár komentářů k tomu.

11. duben 2012 - Pokračuj ve čtení 👉